Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Nie mówię nie!

Istnieje stare góralskie przysłowie, które kiedyś opowiedział mi pewien bardzo stary mieszkaniec Zakopanego:

„Wszelkie zmiany na popularnej stronie internetowej wiążą się niechęcią użytkowników. Wszelkie!”

I to niestety jest prawda.

Niesamowity, super amazing, asystent pobierania

Popatrzcie na to coś poniżej – grafika, którą kojarzycie, prawda? No tak, obcujemy z nią od zawsze, jest na tej stronie jak jakieś widmo.

Wiecie o co mi chodzi? Wiecie? Nie? Nie pamiętacie?

Ja pamiętam, najgorszy flejm w historii DP do czasów nam wielmożnie panujących. Zmiana dotychczasowego loga i logotypu (nie pamiętam nawet jak wyglądały stare) i zastąpienie ich „jeżykiem”, jak to lubię ludka tegoż nazywać. Batalia, która wtedy wybuchła była przestraszna, przeobrzydliwa. Padały wulgaryzmy, obelgi, bluzgi i prawie dochodziło do rękoczynów. Może tyci-tyci przesadzam, ale tylko tyci-tyci.

Każde zmiany są ważne i każde zmiany przemyślane są dobre – nie zawsze społeczeństwo zwarte wokoło strony zobaczy potrzebę zmiany, chyba, że sami o nią ubiegają od lat. Sęk w tym, że społeczeństwo to obcuje tylko i wyłączenie z frontendem i kompletnie, ale to kompletnie, nie wie co dzieje się na zapleczu. Stąd niezrozumienie – a nasze wewnętrzne mechanizmy każą nam atakować wszystko co niezrozumiałe, nieznane i sprzeczne z NASZYM wyobrażeniem faktu, że DP jest tylko i wyłącznie dla nas. Znaczy dla mnie. Tylko DLA MNIE!

Logo jest nowe i każdy je kocha – przyzwyczailiście się. Czy sugeruje, że pokochacie asystenta. Nie dziś, nie jutro, nie w tej formie, ale wiem, iż to zrobicie. Bo za rok po prostu będziecie przyzwyczajeni. Ot.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia droga Redakcjo…

… odpowiedzi się nie spodziewam, ale była by miła.

Większość czytelników, komentujących i hejtujących zarzekała się jakoby zrezygnuje z waszych usług. Przestanie odwiedzać ten niesamowity portal w ramach zemsty i kary zarazem. Mnie ciekawi jednak jak wpłynęło to na faktyczne odsłony serwisu. Bo śmiem wysnuć tezę – poprawcie mnie jeśli się mylę. Śmiem jednak uważać, iż od momentu wprowadzenia Asystenta oglądalność serwisu się wam zwiększyła.

Dlaczego? To proste. O Dobrychprogramach było wszędzie. Wykop to tylko spory wierzchołek góry lodowej. Każdy szanujący się blog technologiczny i około-technologiczny musiał o tym napisać. Darmowa reklama? Ba, reklama na której się wręcz zarobiło (patrz Cyfrowy Polsat).

A ile osób faktycznie odeszło?...

PS. Wybaczcie ten krótki - spontaniczny - blag. Leżało mi to na sercu od dłuższego czas ;p
 

inne

Komentarze

0 nowych
guildos   4 #1 07.09.2012 22:37

Max nie przesadzasz z tą genialnością? :-D

makal   2 #2 07.09.2012 23:07

Ten link z newsem... drugi komentarz mój. Trololol 2006 rok :)

Semtex   19 #3 07.09.2012 23:57

""Śmiem jednak uważać, iż od momentu wprowadzenia Asystenta oglądalność serwisu się wam zwiększyła.""

Pewnie tak jest jak piszesz Max ale zastanawiam się jak przekłada się to na ilość pobieranego softu z DP :) Czy spadło, wzrosło (bardzo możliwa sytuacja ze względu na "jak ja chce zobaczyć tego asystenta" ) czy poziom jest stały i nie odbiega od normy!?

guildos   4 #4 08.09.2012 08:39

Semtex można to sprawdzić na wykresie pobiierań.

MaXDemage   19 #5 08.09.2012 12:51

Trudno będzie ogarnąć te wykresy bo jednak programów jest zbyt dużo. Liczę więc na szczerą odpowiedź redakcyji.

@semtex - właśnie to.. jak normalnie mało softu pobieram z PD, to sam aż kilka programów ściągnąłem i kilka razy ekran asystenta widziałem.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #6 08.09.2012 15:55

Dokładnie Max, nic dodać nic ująć, Co jakaś większa zmiana to krzyk i bluzgi a później i jest OK. Przynajmniej dzięki asystentowi DP miało darmową reklamę.

przemo_li   11 #7 08.09.2012 16:07

Grafika pierwsza klasa :D

PS Ja z asystenta nie korzystam mam Ubuntu Software Center :P Tylko od czasu do czasu jak jakimś użytkonikom Wingrozy coś instaluje to zaglądam do działu programy na DP ;)

MaXDemage   19 #8 08.09.2012 16:57

@przemo_li
Ale nie korciło Cię aby zobaczyć o co cala ta wojna? ;>

artymienek   8 #9 08.09.2012 17:17

Widziałem tylko zrzuty ekranu z asystentem i nic więcej. Nie miałem nawet ochoty się przełączać na Win , aby zobaczyć to cudo, a gdy pojawiła się opcja wyłączenia to dla pewności zaznaczyłem ;)

Bardziej od tego asystenta nie trawię nowego konkursu, który znowu jest dla wybranych.

KotletBanan   5 #10 08.09.2012 23:01

Nie można porównywać loga do asystenta pobierania. Zmiana loga nie jest niczym złym, a asystent łamie założenia DP (http://bit.ly/QvbDKQ , http://bit.ly/RpmPLb) i w sposób nachalny instaluje crapware na komputerach użytkowników. Przyznaj się - sam unikałeś pobierania ze stron typu Softonic.

Autor edytował komentarz.
MaXDemage   19 #11 09.09.2012 08:17

Zmiana loga nie jest niczym złym? Czytałeś te komentarze pod newsem? Mam wrażenie, że dla większości osób to był koszmar - choć z drugiej strony to tylko ułamek procentowy wszystkich użytkowników portalu. Zresztą tak jak w przypadku Asystenta. Ile to jest 500 komentarzy? Dużo, mało?

Kiedyś tworząc kilka serwisów tez myślałem, że można żyć bez reklam... teraz wiem, że to nie do końca tak działa. W takim momentach założenia są gówno warte - liczy się to, że trzeba kupić jutro chleb aby coś zjeść. Może i idiotyczne podejście, ale niestety tak to wygląda.

I nie mam redakcji za złe ani "pobieraczka" ani powodów dla których został wprowadzony, nie mniej to chyba dlatego, że o ile mogę się tak chwalić - znam ich osobiście, rozmawialiśmy o tym, wiedziałem, że nas to czeka i wiedziałem dlaczego. Nie muszę nic insynuować, nie muszę się domyślać, nie muszę szukać teorii spiskowych. Wiem dlaczego to zostało zrobione, wiem dlaczego tak a nie inaczej. Ot.

januszek   22 #12 09.09.2012 09:18

@MaxDamage: Ok, rozumiem doskonale co napisałeś. Mam związane z tym pytanie: czy samemu używasz asystenta pobierania?

KotletBanan   5 #13 09.09.2012 09:18

Nie będę chyba czytał wszystkich z dwustu sześćdziesięciu komentarzy, ale użytkownikom DP, logo się po prostu nie spodobało. A asystent definitywnie utrudnia życie i odstrasza ludzi od portalu.

Wiem że ciężko jest utrzymać portal bez reklam. Ale przecież na blogach pojawiło się mnóstwo propozycji, czym można by zastąpić "pobieraczka". Gdyby był on chociaż użyteczny...
Nawet nie jestem pewien czy nie łamie przypadkiem licencji jakiegoś z dostępnych na portalu programów.

Cebula REDAKCJA  19 #14 10.09.2012 11:26

@MaXDemage

Myślę, że statystyczne analizy trochę za wcześnie, jednak "bezwładność" portalu jest na tyle duża, że musi minąć trochę czasu zanim będzie można zerknąć w statystyki i jakoś to sobie podsumować.

Wielu użytkownikom ciężko przełknąć zmiany, poniekąd mnie to nie dziwi. Niestety pewne rozwiązania musimy próbować wprowadzać, bywa jak w tym przypadku, że są to testy na żywym organizmie, czasami inaczej się nie da. Tak jak już pisałem, nie jesteśmy głusi na krytykę i będziemy próbować wprowadzać takie zmiany, żeby było jak najlepiej. To oczywiście wymaga czasu, niestety. Będzie jednak bardziej przyjaźnie dla użytkowników.

@artymienek

Dlaczego uważasz, że konkurs jest dla wybranych? Chodzi Ci o tematykę, czy może o zasady? Jeśli o zasady to myślę, że właśnie konkurs jest dla wszystkich. Zmiany w stosunku do konkursu z "Intelem" idą w kierunku eliminacji przewagi jaką mogli uzyskiwać uczestnicy bawiący się we wszelkiej maści skrypty itp. Jeśli chodzi o tematykę, to jedyne konkursy dla wszystkich to audiotele ;)

przemor25   14 #15 10.09.2012 11:28

Oj przyzwyczajenia robią swoje i to bardzo. A pamiętacie że też wrzało jak blog DP zmienił szatę graficzną. Teraz wszyscy się przyzwyczaili i jest OK ;]

przemor25   14 #16 10.09.2012 11:31

@artymienek
Właśnie w tym roku konkurs jest dla wszystkich. Ciekawi mnie to co napisał dzisiaj Lisek w innym miejscu "wysyłanie maili równocześnie nie ma kompletnie sensu, właśnie ze względu na różnice w dotarciu e-maili do poszczególnych userów. Poczekaj na pierwszego e-maila, to się przekonasz." Czyżby w mailu była informacja o tym kiedy pojawi się dioda? Zobaczymy :)

Autor edytował komentarz.
piterk2006   10 #17 10.09.2012 11:31

Ja niestety będę unikał tej strony. Wiadomo, że jak coś jest tylko tu to nie ma wyjścia ale jak wpisuję program w google i mi wyskakuje 10 stron to wolę wybrać taką z której pobiorę jednym kliknięciem, a nie pobierz pobierator potem pobierz program i dopiero odpal. Sorry ale to jest złe rozwiązanie. czepianie się logo to co innego bo to zmiana kosmetyczna. A to nam utrudnia najprostszą czynność - ba! w zasadzie główną czynność całej strony!

MaXDemage   19 #18 10.09.2012 11:37

@januszek - użyłem go do tej pory 3 razy. Dwa razy aby tylko zobaczyć co to jest. I raz gdy nie chciało mi się logować w pracy. Nie stanowił dla mnie ani problemu, ani przeszkody. Zauważyłem go, westchnąłem głęboko pod nosem i bardzo mocno myślałem o tym aby nie zapomnieć odznaczyć toolbara ;D

@Cebula - To ja się przypomnę odnośnie statystyk za 3 miesiące ;D (zapisane w kalendarzyku).

Na szczęście po swojej stronie macie takich użytkowników jak ja, który na swoich portalach też często wprowadzał zmiany i to naprawdę radykalne. Więc nie tylko rozumiem autorów (w tym wypadku DP) ale znam też konsekwencje wprowadzania takich zmian. Asystent w aktualnej formie nie podoba mi się i kryć tego nie będę, ale widzę jego zastosowanie, widzę jak jest używany przez osoby 'mniej techniczne' i wiem w którym mniej więcej kierunku pójdzie (mam taką nadzieję). Nie zrezygnuje też z odwiedzania tego miejsca z tak błahego powodu - jakby wam się uzbierało wcześniej 10 grzechów, wtedy może bym się zastanowił ;-)

Dziękuje za odpowiedź.

@przemor25 - ale fakt, że blogi + komentarze do blogów czyta się tragicznie na urządzeniach mobilnych z mniejszym ekranem niż 4 cale wciąż mnie irytuje ;p Ot, osobisty fetysz.

AndrzejG   10 #19 10.09.2012 11:52

Ja bym wolał jednak, aby ten asystent, jeżeli już musi być to niech będzie na stronie - w wersji webowej;)
Całe szczęście, że można go wyłączyć w profilu. Jeżeli była by to aplikacja pozwalająca pobierać wszystkie programy (i pobierająca dane z profilu - coś a'la manager oprogramowania) znajdujące się w zasobach portalu, to pewnie zainstalował bym zaraz po ujrzeniu tego cuda :) Myślę, że właśnie tak wygląda przyszłość tej aplikacji.

ichu   5 #20 10.09.2012 11:53

Aż nie mogę uwierzyć, że "nowy" logotyp ma już 6 lat... Wydaje się, jakby zmiana nastąpiła zaledwie kilka miesięcy temu :)

kortom   2 #21 10.09.2012 12:13

Stare logo wyglądało mniej więcej tak (http://web.archive.org/web/20050526004758/http://www.dobreprogramy.pl/)

DelphiX   7 #22 10.09.2012 12:28

@kortom
Jak przeczytałem te newsy na WebArchiwe :) niesamowite jak ten serwis urósł :)

@MaxDemage
Dzięki za ten wpis:) Przestałem się przejmować swoją maskotką dzięki której dostałem trochę po uszach:D

Ja widzę asystenta tak:
1. Instalujemy go raz i siedzi sobie nie inwazyjnie w systemie
2. Zrobić własny protokół i wywoływać ten program np jak gg ma to zmiany opisu z linka: dp://$parametry

Była by to taka integracja serwis - aplikacja. I tam na końcu mała reklama w okienku ;) ale bezinwazyjna - tak jak ma to np gg

W_tym_temaciE   5 #23 10.09.2012 18:13

"Czy sugeruje, że pokochacie asystenta."
I Ty niby jesteś Grammar Nazi :P ?
Brak "języczka" i kropka zamiast znaku zapytania - oj, oj.

  #24 10.09.2012 20:59

Dziś rano chciałem pobrać pewien program. Wszedłem jak zwykle na DP. Znalazłem, kliknąłem, pobrało, uruchomiłem a tu zamiast instalatora poszukiwanego programu, asystent pobierania. Oczywiście szybko przerwałem, wróciłem na stronę z opisem programu i kliknąłem na linka do strony producenta i z tamtąd pobrałem program. Niestety lubię żadnych programów (niby) wspomagających pobieranie bo nigdy nie mam pewności czy taki program oprócz pobrania właściwego softu nie robi czegoś więcej (wysyłanie danych o moim komputerze, pobieranie niechcianego softu) itp. Akurat ufam portalowi DP, ale i tak od teraz będzie dla mnie tylko wyszukiwarką interesującego oprogramowania a pobierać będę z innych miejsc w sieci.

Mimo wszystko pozdrawiam
H.S