Mac OS X blisko 10%, ekspansja Windows 7

Strona główna Aktualności

O autorze

Według danych zebranych z dziesiątek tysięcy stron internetowych przez NetApplications, wśród użytkowników Internetu niezmiennie spada popularność systemu Windows. Nagły wzrost popularności systemów Microsoftu zaobserwowano w momencie wydania publicznej bety Windows 7, ale to zjawisko było chwilowe. Udział Windows w rynku internetowym (badanie oparte na kilkudziesięciu tysiącach stron WWW) spadł z 88,68% w grudniu 2008 roku do 88,26% w styczniu 2009.

Podczas kiedy na przestrzeni roku Windows stracił 4 punkty procentowe, udział Mac OS X konsekwentnie zbliża się do przekroczenia symbolicznego pułapu 10%. W styczniu systemów spod znaku jabłka używało 9,93% odwiedzających badane strony, czyli o 0,3 punktu procentowego więcej niż w poprzednim miesiącu. Podobnie, jak przed rokiem, okres świąteczny spowodował wzrost popularności systemów firmy Apple wśród internautów, ale w tym roku styczeń nie przyniósł spadku, więc możemy się spodziewać, że ponad 10% użytkowników Internetu będzie używać Mac OS X już w przyszłym miesiącu.

System Linux również czerpie korzyści ze spadku popularności Windows. Wzrost popularności Linuksa wyniósł około 0,2 punktu i wyniósł w styczniu 0,86%. Te liczby mogą nie wyglądać imponująco, ale internautów używających tego systemu od pół roku systematycznie przybywa.

© dobreprogramy