MacOS na PC, a może Linux na Macu?

Strona główna Aktualności

O autorze

Od momentu, gdy firma Apple zdecydowała się na użycie w sprzedawanych przez siebie komputerach procesora produkowanego przez Intela, wśród pasjonatów tego systemu nastąpiło spore poruszenie. Zastanawiano się, czy na nowych "jabłuszkach" będzie można zainstalować system Windows. Inni spekulowali, że być może uda się na zwykłych pecetach uruchomić system operacyjny produkowany przez Apple, MacOS.

Pierwszy pomysł jak na razie nie został zrealizowany, powstała nawet specjalna strona oferująca nagrodę w wysokości ponad 11 tysięcy dolarów osobie, która jako pierwsza tego dokona. Powiodła się za to próba instalacji Linuksa na nowum iMacu. Sukces jest połowiczny, gdyż na razie działa tylko w trybie tekstowym. Przy użyciu specjalnie przygotowanej wersji Gentoo i bootloadera elilo udało się skompilować jądro i część sterowników, czyli praktycznie główną część systemu.

Prace nad przystosowaniem systemu MacOS do uruchomienia na komputerach nie sprzedawanych przez Apple są, jak informuje grupa OSx86, dość zaawansowane, jednak dokładne szczegóły nie są znane. W przeciwieństwie do planów uruchamiania na "jabłuszkach" innych niż MacOS systemów, ten projekt nie znalazł poparcia firmy, która uważa, że łamie on prawa autorskie.

© dobreprogramy
s