r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Magiczna granica przekroczona: Linux działa już na ponad 2% pecetów

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

W ciągu ostatniego roku wiele dobrego wydarzyło się na rzecz Open Source – Apple udostępniło swój język Swift, Microsoft zaś zaprezentował swoją pierwszą linuksową dystrybucję, a także zaimplementował basha w Windowsie 10. Oczywiście mówienie o roku Linuksa na pulpitach ma dziś raczej charakter anegdotyczny, niemniej dziś wiadomo nam już o kolejnej epokowej granicy, jaką przekroczyły systemu z pingwinkiem.

Według danych zabranych za pomocą licznika W3Counter, w czerwcu tego roku udziały różnych dystrybucji Linuksa w rynku znacząco przekroczyły 2% i mają wynosić w tej chwili 2,48%. Należy tutaj zaznaczyć, że dotyczy to tylko dystrybucji przeznaczonych na pecety – statystyka ujmuje oddzielnie zarówno kolejne wersje Androida. A także Windowsa czy iOS-a oraz OS X-a.

Oczywiście jedna jaskółka wiosny nie czyni. Zwłaszcza że trudno uznać dane zebrane z niezbyt złożonego narzędzia analitycznego, jakim jest osadzany na blogach czy mniejszych serwisach licznik. Już samą decyzję ujęcia zbiorczo wszystkich dystrybucji, ale podzielenie kolejnych Androidów na wersje, można uznać za niekonsekwentną.

r   e   k   l   a   m   a

Ale dane z W3Countera nie są jedynymi, które potwierdzają, że Linux przekroczył magiczną granicę 2% udziałów. Również dużo bardziej uznany serwis analityczny NetMarketShare opublikował już statystyki dotyczące czerwcowej popularności systemów operacyjnych. W przypadku pulpitowych systemów operacyjnych, dystrybucje Linuksa uzyskały tam 2,02% udziałów, ustępując OS X-owi (8,19%) i Windowsowi (89,79%).

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.