MailEnable Standard 10.31

Strona główna Windows Serwery i narzędzia dla specjalistów IT Serwery poczty (dla specjalistów IT)
Pobierz pro​gram
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

MailEnable Standard to bezpłatna edycja jednego z najpopularniejszych i najlepszych serwerów pocztowych dla systemów Windows.

MailEnable oprócz hostingu skrzynek użytkowników dostępnych poprzez protokół POP3 i konektora SMTP oferuje także webmail wykonany w technologii .NET, możliwość zakładania list mailingowych i grup użytkowników, posiada autoresponder, a także obsługuje uwierzytelnianie APOP i POP before SMTP, konfigurację dostępu w oparciu o adresy IP czy możliwość tworzenia białych i czarnych list IP oraz DNS. Dostępnych jest też wiele innych funkcji administracyjnych związanych z doręczaniem e-maili, autoryzacją użytkowników oraz funkcjonowaniem serwera.

Administracja jest bardzo wygodna i przebiega z poziomu konsoli MMC, a na uwagę zasługuje fakt, że MailEnable potrafi uwierzytelniać użytkowników w oparciu o Active Directory. Począwszy od wersji 8 serwer w wersji bezpłatnej (Standard) oferuje obsługę IMAP.

Uwaga!

Do bardziej wymagających zadań przeznaczone są płatne edycje Professional oraz Enterprise wyposażone między innymi we wbudowany silnik antywirusowy i antyspamowy, usługi klastrowania, oraz możliwość zarządzania przez webowy panel administracyjny.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Jeden z niewielu darmowych serwerów pocztowych dla Windows
Specyficzna i skomplikowana konfiguracja. Problemy z współpracą z IMAP, brak antywirusa i antyspamu w bezpłatnej wersji
ocena użytkownika
24.02.2015 22:19 • Recenzja do wersji 8.59

Nigdy nie interesowałem się się zagadnieniami pocztowymi. Długo dla mnie poczta to był zewnętrzny serwer, ewentualnie jakiś program pocztowy do odbioru maili. Kilka lat temu jednak sytuacja się zmieniła i postanowiłem postawić własny serwer pocztowy w firmie. Znalazłem kilka ciekawych serwerów pocztowych niestety wszystkie działały ma Linuxie którego wtedy nie znałem i obawiałem się ich konfiguracji.

Po przejrzeniu kilku komercyjnych projektów ostatecznie zdecydowałem się na MailEnable Standard w wersji bezpłatnej. Niestety pierwsze recenzje jakie przeczytałem nie nastawiały zbyt optymistycznie, jednakże zainstalowałem ten program i okazało się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Instalacja przebiegła standardowo jak w większości programów Windowsowych. Nieśmiertelne Dalej, Dalej, Dalej, Okazało się, że program na ustawieniach domyślnych zainstalował wszystko co było potrzebne. Kilka minut poszukiwań na necie i znalazłem kompletny opis jak skonfigurować serwer do własnych potrzeb. Niestety sam proces konfiguracji do najprostszych nie należy i trzeba dobrze się wczytać i zrozumieć instrukcję.

Okazuje się, że bezproblemowo obsługuje protokoły POP3 i SMTP, natomiast protokół IMAP nie zawsze współpracuje jak należy. Podobno (nie wiem, nigdy nie testowałem) w wersjach Professional i Enterprise nie ma takich problemów. W chwili obecnej program pracuje w dwóch domenach, które obsługują ok 100 skrzynek pocztowych. Żeby było ciekawiej serwer ten jest zainstalowany na Windowsie XP. Problemem dla mnie jest brak filtrów antyspamowych i antywirusowych, które są dostępne w wyższych wersjach programu. Na szczęście dostępnych jest wiele zewnętrznych rozwiązań, które współpracują z tym serwerem dość dobrze. Do tej pory pracowałem na wersji szóstej programu i raczej nie potrzebowałem uaktualnień. Widzę jednak, że pojawiła się kolejne nowa wersja i chyba czas najwyższy ja zainstalować.

Podsumowując - serwer ten mogę polecić początkującym administratorom, pomimo dość pokrętnej konfiguracji, późniejsza jego obsługa nie nastręcza zbyt wielu problemów.