Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Mała rzecz a cieszy :-) "Szybka trasa w Google Maps"

Co i po co?

Co: wyszukiwarka w, i na przykładzie Opery.
Po co: bo to fajna opcja :-) dająca ciekawe możliwości - a przykładem będzie opcja szybkiego wyznaczania trasy w Mapy Google.

A zatem dzisiaj dwie pieczenie na jednym ogniu: opis wyszukiwarki oraz praktyczne zastosowanie na jednym przykładzie.

Tych, którzy znają już bliżej opcje "Wyszukiwarki" od razu zapraszam do "Pieczeniu drugiej" na końcu wpisu, gdzie opisuję tytułową opcję.

Pieczeń pierwsza: Wyszukiwarka w Operze - opis i możliwości

Pisząc "Wyszukiwarka", mam na myśli tę opcję, która jest dostępna przy pasku adresu. Zresztą jest ona dostępna chyba już we wszystkich najpopularniejszych wyszukiwarkach:

Najważniejsze cechy:

  • szybki dostęp do danej wyszukiwarki bez konieczności odwiedzania jej strony
  • możliwość dodawania nowych wyszukiwarek do istniejącej listy oraz ich usuwania
  • możliwość edytowania wyszukiwarek oraz ich parametrów wyszukiwania
  • możliwość przypisania skrótów
  • możliwość ustawiania wyszukiwarki głównej

Lista takich wyszukiwarek, po jej rozwinięciu może wyglądać np. tak:

Dodawanie własnych wyszukiwarek.

W Operze ten zabieg jest banalnie prosty: wystarczy w polu wyszukiwarki dostępnej na danej stronie kliknąć prawym klawiszem myszki i wybrać opcję: "Utwórz wyszukiwarkę..."

Pojawi się okno edycji gdzie należy zatwierdzić nazwę (jest ona edytowalna) oraz podać "Słowo kluczowe". Owo "słowo" może być dowolnym ciągiem znaków. Służyć może do szybkiego dostępu np. z poziomu paska adresu przeglądarki jak na poniższym przykładzie(opis tej funkcji znajduje się niżej):

Edytowanie listy wyszukiwarek

Dostęp do edycji listy wyszukiwarek jak i samych wyszukiwarek jest możliwy poprzez rozwinięcie listy wyszukiwarek (na samym dole: "Zarządzaj wyszukiwarkami") lub poprzez Preferencje i zakładkę "Wyszukiwarki" (szybki dostęp poprzez Ctrl+F12).

W tym miejscu można usuwać, dodawać oraz edytować przeglądarki. Poprzez kliknięcie "Edytuj" otrzymujemy dostęp do opcji: nazwy, adresu, słowa kluczowego, zapytania, ustawienia czy dana przeglądarka ma być np. główną przeglądarką.

Przypisywanie skrótów

Pod tą nazwą mam na myśli opcję "Słowa kluczowego". Jest ono pomocne jeśli np. chcemy mieć jeszcze szybszy dostęp do wyszukiwarki z paska adresu. Wystarczy wpisać skrót, spację oraz podać frazę jaką chcemy wyszukać. Automatycznie zostaniemy przekierowani do listy wyników danej przeglądarki, jak na poniższym przykładzie. Wpisanie "dob" w moim przypadku aktywuje wyszukiwarkę ze strony dobreprogramy.pl, (szukana fraza to "blog"):

Taka opcja jest szybsza niż wpisanie czy też wklejenie frazy w okienko wyszukiwarki oraz wybieranie danej wyszukiwarki z listy. Na marginesie dodam, że klawisz F8 przekierowuje kursor do pola adresu, więc bez użycia myszki można aktywować pisanie w tym polu.

Po co to komu?

Myślę, że lista moich wyszukiwarek może być szybką odpowiedzą na to pytanie. Jeśli często wyszukujemy coś na danej stronie, można sobie w ten sposób ułatwić proces wyszukiwania.

Zamiast np. znaleźć coś w Wikipedii, w pasku adresu wpisuję "wik szukane_hasło", enter i już wyświetla mi się żądany wynik. Chcę znaleźć dane miasto na mapie Googla? Wpisuję "map nazwa_miasta" i już. Wolę zumi.pl? Proszę bardzo: "zum nazwa_miasta" i już. Przedmiot na Allegro? ... itd. :-)

Przykłady można mnożyć praktycznie w nieskończoność. To nie tylko opcja szukania ale też szybkiego dostępu do konkretnych danych jak np. prognoza pogody w danym miejscu, słowników, tłumaczy, strony branżowe, towarów danych sklepów internetowych. Na mojej liście z pewnością odnajdziecie znane strony. Mam np. wyszukiwarkę użytkowników w Allegro czy też szukajkę mojego ulubionego sklepu z kawami gdzie mogę od razu sprawdzić czy nie mają przypadkiem mieszanki, o której właśnie gdzieś indziej czytam ;-)

Wyszukiwarka "tłumacząca teksty"? Proszę bardzo. Odwiedzamy np. http://translate.google.pl/, wybieramy opcje tłumaczenia, klikamy na pole do wpisania tekstu prawym klawiszem myszki i wybieramy "Utwórz nową wyszukiwarkę".

Co jeszcze?

W Operze jest jeszcze jedna bardzo przydatna funkcja: dostęp do wyszukiwarek poprzez menu kontekstowe:

Zaznaczony tekst zostanie wyszukiwany we wskazanej wyszukiwarce.

I tutaj drobna uwaga: jeśli na danej karcie (przeglądanej stronie) skorzystamy z wyszukiwarki w ten sposób, pozostanie ona aktywna nadal na tej karcie. Często ułatwia to pracę lub wyszukiwanie informacji.
Np. chcąc dotrzeć do informacji odnoszących się do wielu "wyrazów" umieszczonych na danej stronie, nie trzeba każdorazowo przechodzić do listy wyszukiwarek, jest ona od razu dostępna.

Nie wszystko złoto...

Niestety sposób tworzenia wyszukiwarki nie jest bez wad. Bywa czasami tak, że wyszukiwarka z danej strony nie chce się utworzyć. Kiedyś nie wychodziło utworzenie np. wyszukiwarki Dobrych Programów. Teraz widzę, że jest to możliwe. Podobnie miałem z Ceneo. Wyszukiwarka się tworzyła, ale nie uruchamiała wyniku wyszukiwania. Wskakiwała główna strona danego serwisu. Możliwe, że kwestia leży w modyfikacji adresu wyszukiwarki lub parametru "Zapytania". Moja wiedza jednak nie pozwala na zweryfikowanie tego zagadnienia. Są to jednak na szczęście sytuacje sporadyczne.

Firefox, IE, Chrome?

W Firefoksie dodatkowe wyszukiwarki można dodawać poprzez pobranie odpowiedniego rozszerzenia (Zarządzanie listą wyszukiwarek > Pobierz więcej wyszukiwarek).

W Chrome należy wybrać Ustawienia Google Chrome > Ustawienia i tutaj będzie opcja Wyszukiwanie gdzie można zarządzać, dodawać i usuwać wyszukiwarki.

Internet Explorer - przy opcji wyszukiwarek, rozwijamy menu, klikamy Znajdź więcej dostawców i na wyświetlonej stronie klikamy przeglądarkę jaką chcemy dodać.

Pieczeń druga: szybkie wyznaczanie trasy w Mapy Google

Szukasz ulicy w swoim mieście? Chcesz wiedzieć jak daleko jest od ciebie? Wklepujesz ją w Mapy Google a potem oddalasz widok, żeby zobaczyć "gdzie" jest dany adres? To ta opcja jest dla Ciebie ;-)

Szukasz miejscowości w okolicy? Chcesz sprawdzić jak daleko jest od twojego miasta? A może często szukasz trasy prowadzącej z tego samego punktu do różnych miejscowości, pod różne adresy? To ta opcja ułatwi ci życie ;-)

Założenie:

Wpisać adres docelowy, kliknąć Szukaj, otrzymać wynik w postaci wyznaczonej trasy.

Wymagania:

Używanie Opery lub Chrome. One umożliwiają ręczne wpisywanie adresu dla tworzonej wyszukiwarki. Nie wiem czy są jakieś rozszerzenia dla Firefoksa czy też IE umożliwiające podobną funkcjonalność.

Jak to zrobić?

Teoretycznie można zrobić to tak jak do tej pory opisywałem: wejść na stronę Mapy Google, wybrać opcję wyznaczania trasy i kliknąć w pole "B", czyli pole gdzie wpisujemy adres docelowy. Teoretycznie taki zabieg powinien dać link do wyszukiwania każdej trasy z "naszego" miejsca. Teoria jednak czasami mija się z praktyką....

Przyznam, że samodzielnie do rozwiązania niestety nie dotarłem. Analiza adresu "wyszukiwarki" oraz adresu "gotowej już trasy" i próba wyróżnienia decydujących zmiennych, nie dały rezultatu. Pomoc uzyskałem na Forum Opery.

Skrótowo wygląda to następująco: linkiem wyjściowym będzie:

https://maps.google.pl/maps?saddr=warszawa&daddr=%s&hl=pl&ie=UTF8&sll=

a w miejscu słowa "warszawa" wkleimy lokalizację początkową.

Jak ustalić lokalizację początkową?

  • należy wyznaczyć trasę z punktu A do punktu B
  • skopiować link strony z wyznaczoną trasą. Link dostępny jest pod tym przyciskiem:
  • z odnośnika skopiować ciąg znaków znajdujący się pomiędzy "saddr=" a "&daddr="
  • wkleić w podany wyżej link w to samo miejsce (w miejsce "warszawa")
  • całość skopiować i użyć przy tworzeniu nowej wyszukiwarki

Od tej pory wynikiem wyszukiwania utworzonej wyszukiwarki będzie trasa z określonego wcześniej miejsca, do miejsca jakie wpiszemy w wyszukiwarkę :-)

 

oprogramowanie internet porady

Komentarze

0 nowych
kwpolska   7 #1 10.05.2013 17:04

z innej beczki: czemu masz takie małe i brzydkie fonty?

zoso71   10 #2 10.05.2013 17:15

Hmm? :-) A konkretnie? Menu kontekstowe to systemowe. Na liście wyszukiwarek operowe. Powiększałeś obrazki? Standardowe i fonty i wielkości.

Loombago   9 #3 10.05.2013 17:45

Opera ma taki brzydki font.

zoso71   10 #4 10.05.2013 18:01

Zawsze można zmienić.

JanStefan   6 #5 10.05.2013 19:52

@zoso71
Nie pomyślałeś, o tym, że może to wykraczać poza ramy lenistwa i wiedzy osób obsługujących komputer? Jeden może drugi nie? Dlatego też program powinien być na tyle uniwersalny, poznawalny, podobny, by nie odstraszał swoją "trudnością", bo któż to lubi trudne charaktery? Powiedzmy, jest taka dziewczyna (ogólnie lubię dziewczyny), ale jak Ci zacznie marudzić nad uchem, to krew człowieka zalewa, a jak ją zalewa, to jest strasznie źle. Te oddziaływania mogą prowadzić, że coś się powie niemiłego, albo oleje co też jest złym wyjście. Tak też jest i z Operą - zmienisz czcionkę i nagle stwierdzasz, nie to nie był dobry wybór, a jako, że wybór jest, to tak w nieskończoność człowiek się użera, a to z czcionką, a to np. z kupami w parku, bo ludziom się po swoich pupilach sprzątać nie chce. Raz swojego czasu, jak dreptałem po chodniku, natrafiłem swoją podeszwą na psią (tak mi się wydaje) kupę. Wydarłem się: "Kurczak nawet chodnik zaminowany" a obok stała pani z psem, który "walił drzwiami i oknami" w sumie to tylko drzwiami i się zapytałem: czy to co Pani pies zostawił Pani też chce zostawić. I czekałem aż zabierze tę pamiątkę. Zabrała, ale ludzie dziwnie na mnie patrzyli: i co? Człowiek chce dobrze, narzuca jakiś standard i nagle okazuje się, że to nie działa. Że oczekujemy za dużo... Tak własnie też jest z Operą.

Pozdrawiam
JanStefan

Autor edytował komentarz.
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #6 10.05.2013 20:01

He he, człowiek opisał kilka ciekawych opcji a wy czepiliście się czcionki:). Co do wyszukiwarek to polecam, sam na co dzień używam Opery i działa to świetnie.

zoso71   10 #7 10.05.2013 21:11

@JanStefan - nie rozumiem uwagi :-) Masz do mnie pretensje, że "nie pomyślałem"? Czy do Opery że wpisuje się w stare jak świat powiedzenie: "Jeszcze się taki nie narodził co by wszystkim dogodził"? :-P
Gdyby było tak jak chcesz to na świecie byłaby tylko jedna przeglądarka i jeden system operacyjny.

Co do wielkości fontów: pamiętaj proszę, że to grafika zrobiona prawdopodobnie w rozdzielczości innej niż ta, na której jest wyświetlana. Może to powodować złudne wrażenie, że "u mnie jest mała".

  #8 10.05.2013 22:09

Wpis prosty i na zachętę dla osób, które "boją się" opery lub jej nie znają.
Ale jak ktoś ją pozna - na pewno doceni.

@JanStefan - każdy ma prawo głosu, ale po co od razu krytyka. Wpis nie powstał żeby prowokować, jest tylko mikroporadnikiem w tycim zakresie możliwości opery.
Sam z niej korzystam od .... to już chyba ponad 15 lat.

wajdzik   6 #9 11.05.2013 10:08

W kwestii czcionki - nie jest to przypadkiem jakiś linux? Na linuxach zawsze mi opera dziwne czcionki robiła :P

Poradnik fajny. Nie spodziewałem się że można będzie wyznaczać trasy w ten sposób.

JanStefan   6 #10 11.05.2013 10:16

Zbyt poważnie potraktowaliście mój komentarz. Myślałem, że porównanie Opery do zrzędliwej kobiety, czy pośrednio poruszony problem ze standardami Was rozśmieszy a nie osobiście dotknie. Zapewne to moja wina, gdyż wypowiedź była dość pokrętna a i przez to może zbyt skomplikowanie napisana. Tak czy siak, dochodzimy to pewnej konkluzji, Operę albo się kocha albo nienawidzi. Sam kiedyś jej używałem i wg mnie jest dobrą przeglądarką i oferuje to czego inne nie dają (za co można ją pokochać - chociażby to o czym wspomniałeś we wpisie), ale z drugiej strony te funkcje nie są aż tak potrzebne, a niestety miała, czy nadal ma problemy z wyświetlaniem niektórych stron co ją dyskwalifikuje do wykonywania zadań jej przez moją skromną osobę.

Pozdrawiam
JanStefan

Autor edytował komentarz.
zoso71   10 #11 11.05.2013 11:10

@wajdzik - nie, ale możliwe, że to moja skórka systemowa coś zmieniła w fontach.

@JanStefan - nie ma sprawy ;-) Faktycznie teraz można dostrzec to o czym piszesz.
Co do Opery: w pewnym sensie rzeczywiście tak jest - jak ją ktoś polubi to już na dłużej, jeśli jest dla kogoś wszelako "za duża", to pozostanie przy konkurencji. Wiedząc, że nie jest zbyt popularna spróbowałem sprawdzić i opisać czy podobną funkcjonalność można uzyskać na innych przeglądarkach.

Ja się cieszę, że jest tak duża konkurencja w przeglądarkach. Moje wpisy nie mają na celu pokazywać jaka to Opera jest super, tylko zainteresować ciekawymi opcjami. Jeśli się komuś spodobają, może skorzysta z tego i znajdzie alternatywę na swojej przeglądarce. Celem jest funkcjonalność, nie promocja :-)

aa.bb   8 #12 12.05.2013 21:18

problem macie, bo widzicie czcionki bez microsoftowego cleartype. Opera rzeczywiście ma wiele takich usprawniających rozwiązań... problem może być nie z zaznajomieniem się i przyzwyczajeniem, a przeciwnie - odzwyczajeniem od wygód jakie zapewnia opera. Chciałbym aby inne przeglądarki chętniej kopiowały jej rozwiązania, można by ją było odstawić bez bólu...

Jim1961   7 #13 12.05.2013 21:19

U mnie te słowa kluczowe to podstawa. Nie wyobrażam sobie wchodzenia na daną stronę, o używaniu myszki nie wspominając :]

Najciekawszą z przeglądarek obecnie jest Maxthon, polecam się pobawić. Ale i tak: Opera forever ... a przynajmniej do końca Presto :(

@zoso71:
z tego co pamiętam, te wyszukiwarki działały/-ją na metodzie POST, i coś Operze nie chciało to kiedyś działać.

P.S.
Kolega z roku mnie rozwala - dalej wpisuje "www" przed adresem :D

  #14 13.05.2013 12:24

brakuje mi w Operze manewru: zaznaczam tekst+wyszukiwarka z podręcznego+wyniki na stronie w tle. Coś jak wyszukiwanie w IE10. Znacie rozszerzenie na to?

zoso71   10 #16 13.05.2013 19:01

@Pudson - w Operze można ustawić aby nowa strona otwierała się w tej samej karci lub w osobnej. Przy ustawieniu w osobnej, przejdzie do tej karty. Ale wystarczy, że klikniesz szukajkę z menu kontekstowego z wciśniętym Ctrl i gotowe, pójdzie w tle :) Lub Shift+Ctrl jeśli otwierasz w tej samej karcie a chcesz mieć na osobnej.

  #17 13.05.2013 19:34

@Jim1961 @zoso71
dokładnie o to mi chodziło Panowie dzięki

Jim1961   7 #18 13.05.2013 20:25

@zoso71
byłem pierwszy :P

zoso71   10 #19 14.05.2013 21:32

@Jim1961 - ano ;-)

@Anonim - fajnie że pomogło. To właśnie lubię: małe a cieszy, niby pryszcz, niby niewiele zmienia a uprzyjemnia surfowanie ;-)

Axles   18 #20 23.05.2013 08:44

Dawno nie sprawdzałem Opery, kiedyś ją używałem, ale czymś mnie zraziła i zmieniłem, teraz dzięki wpisowi dam jej kolejną szansę :)