Małe jest piękne – a jeszcze mniejsze? MiniPC z APU AMD i Linux Mintem wygrywa z NUC-ami Intela

Strona główna Aktualności

O autorze

Rośnie popularność maleńkich komputerków PC, dowodzących że desktopowy komputer nie musi być już tylko klasycznym beżowym czy czarnym „piecem”. Te niewielkie maszyny kosztowały jednak całkiem sporo. Ceny popularnych NUC-y Intela z Celeronami (rdzenie Haswell) zaczynają się od tysiąca złotych, i to bez RAM i SSD. W tej sytuacji fantastyczną alternatywą mogą być komputerki Fitlet firmy CompuLab z procesorami AMD – i w przyszłości preinstalowanym Linux Mintem.

Przyjrzyjmy się na początku samemu sprzętowi. W obudowie o rozmiarach 108 × 83 × 24 mm i objętości niespełna 220 cm3 znajdziemy kompletny komputer x86, z dwu- lub czterordzeniowym układem SoC od AMD, wykorzystującym zintegrowaną grafikę Radeon R2 lub R3. W ofercie znalazły się trzy wersje Fitleta. Podstawowy model wykorzystuje AMD E1 Micro-6200T, taktowane zegarem 1,4 GHz i Radeonem R2. W najbardziej rozbudowanym znajdziemy układ A4 Micro-6400T taktowany zegarem 1,6 GHz, z Radeonem R3. Do jednego gniazdka SODIMM można włożyć kostkę maksymalnie 8 GB RAM DDR3. Całość oczywiście nie potrzebuje żadnego aktywnego chłodzenia. TDP procesora w mocniejszych wersjach to zaledwie 4,5 W.

Fitlet, w zależności od wersji, zapewnia także dwa złącza HDMI, jedno lub dwa złącze gigabitowego Ethernetu, pięć złączy USB (dwa 3.0 i trzy lub cztery 2.0), złącze mSATA, slot na microSD, a by było ciekawiej, także wyprowadzenie sygnałów portu szeregowego (RS-232), oraz całą szynę I/O z sygnałami UART, SMBus i GPIO.

W bardziej rozbudowanych wersjach znalazło się także złącze dla kart rozszerzeń mini-PCIe oraz systemu modułów rozszerzeń FACET, dzięki któremu można dodać do swojego Fitletu różne ciekawe rzeczy, takie jak zestaw portów gigabitowego Ethernetu. Co szczególnie ciekawe, CompuLab poinformował, że udostępnia standard FACET na licencji open hardware, wraz z dokumentacją elektryczną, mechaniczną i software'ową, tak by niezależne firmy mogły tworzyć rozmaite specjalizowane moduły rozszerzeń.

Domyślnie producent wspiera instalowanie na tych komputerkach Linux Minta oraz Windows 7 i 8. Niebawem zaoferuje też specjalną wersję z preinstalowanym Mintem, sprzedawaną pod nazwą MintBox Mini. W pracach nad MintBoxem Mini uczestniczą deweloperzy tej dystrybucji, gdyż wspólnie z ludźmi z CompuLab dzielą upodobanie do otwartości i elegancji – jak stwierdził Irad Stavi, dyrektor produkcji. Dzięki MintBoksowi Mini, mniejszego, tańszego i bardziej wydajnego niż jakikolwiek porównywalny sprzęt, wzrosnąć ma popularność Minta i Linuksa w ogóle.

Warto tu wyjaśnieć, że CompuLab już wcześniej oferował całą serię miniPC z procesorami AMD pod nazwą Fit-PC. Nowy sprzęt jest od nich sporo mniejszy i nawet dwukrotnie wydajniejszy. Wygrywa także z trzykrotnie większym rozmiarowo sprzętem Intela, oferując wydajność o 50% wyższą niż NUC-e z Celeronami. Jest przy tym też znacznie tańszy: sugerowana cena detaliczna za najmniejszą wersję Fitlet-B w wersji barebone (bez RAM i pamięci masowej) ma wynieść w Europie około 100 euro. MintBox Mini, z procesorem A4 Micro-6400T i GPU Radeon R3, 4 GB RAM oraz dyskiem SSD 64 GB, kosztować ma 250 euro. Wszystkie maszyny mają być objęte pięcioletnią gwarancją.

Zainteresowanych tym ciekawym komputerkiem zapraszamy na stronę producenta.

© dobreprogramy
s