Małe jest piękne – a jeszcze mniejsze? MiniPC z APU AMD i Linux Mintem wygrywa z NUC-ami Intela

Małe jest piękne – a jeszcze mniejsze? MiniPC z APU AMD i Linux Mintem wygrywa z NUC‑ami Intela

Małe jest piękne – a jeszcze mniejsze? MiniPC z APU AMD i Linux Mintem wygrywa z NUC-ami Intela
15.01.2015 23:10, aktualizacja: 19.01.2015 10:38

Rośnie popularność maleńkich komputerków PC, dowodzących żedesktopowy komputer nie musi być już tylko klasycznym beżowym czyczarnym „piecem”. Te niewielkie maszyny kosztowały jednakcałkiem sporo. Ceny popularnych NUC-y Intela z Celeronami (rdzenie Haswell) zaczynają się od tysiącazłotych, i to bez RAM i SSD. W tej sytuacji fantastycznąalternatywą mogą być komputerki Fitlet firmy CompuLab zprocesorami AMD – i w przyszłości preinstalowanym Linux Mintem.

Przyjrzyjmy się na początku samemu sprzętowi. W obudowie orozmiarach 108 × 83× 24 mm i objętości niespełna 220 cm3znajdziemy kompletny komputer x86, z dwu- lub czterordzeniowymukładem SoC od AMD, wykorzystującym zintegrowaną grafikę RadeonR2 lub R3. W ofercieznalazły się trzy wersje Fitleta.Podstawowy model wykorzystuje AMD E1 Micro-6200T, taktowane zegarem1,4 GHz i Radeonem R2. W najbardziej rozbudowanym znajdziemy układA4 Micro-6400T taktowanyzegarem 1,6 GHz, zRadeonem R3. Do jednego gniazdka SODIMM można włożyć kostkęmaksymalnie 8 GB RAM DDR3. Całośćoczywiście nie potrzebuje żadnego aktywnego chłodzenia. TDPprocesora w mocniejszych wersjach to zaledwie 4,5 W.

Podstawowy model Fitleta od frontu
Podstawowy model Fitleta od frontu

Fitlet, w zależności od wersji, zapewnia także dwa złączaHDMI, jedno lub dwa złącze gigabitowego Ethernetu, pięć złączyUSB (dwa 3.0 i trzy lub cztery 2.0), złącze mSATA, slot na microSD,a by było ciekawiej, także wyprowadzenie sygnałów portuszeregowego (RS-232), oraz całą szynę I/O z sygnałami UART, SMBusi GPIO.

  • Dolna płytka Fitleta
  • Górna płytka Fitleta
[1/2] Dolna płytka Fitleta

W bardziej rozbudowanych wersjach znalazło się takżezłącze dla kart rozszerzeń mini-PCIe oraz systemu modułówrozszerzeń FACET, dzięki któremu można dodać do swojego Fitleturóżne ciekawe rzeczy, takie jak zestaw portów gigabitowegoEthernetu. Co szczególnie ciekawe, CompuLab poinformował, żeudostępnia standard FACET na licencji open hardware, wraz zdokumentacją elektryczną, mechaniczną i software'ową, tak byniezależne firmy mogły tworzyć rozmaite specjalizowane modułyrozszerzeń.

Fitlet z modułem FACET (tu wersja z trzema portami gigabitowego Ethernetu)
Fitlet z modułem FACET (tu wersja z trzema portami gigabitowego Ethernetu)

Domyślnie producent wspiera instalowanie na tych komputerkachLinux Minta oraz Windows 7 i 8. Niebawem zaoferuje też specjalnąwersję z preinstalowanym Mintem, sprzedawaną pod nazwą MintBoxMini. W pracach nad MintBoxem Mini uczestniczą deweloperzy tejdystrybucji, gdyż wspólnie z ludźmi z CompuLab dzielą upodobaniedo otwartości i elegancji – jak stwierdził Irad Stavi, dyrektorprodukcji. Dzięki MintBoksowi Mini, mniejszego, tańszego i bardziejwydajnego niż jakikolwiek porównywalny sprzęt, wzrosnąć mapopularność Minta i Linuksa w ogóle.

Wersja z preinstalowanym Linux Mintem
Wersja z preinstalowanym Linux Mintem

Warto tu wyjaśnieć, że CompuLab już wcześniej oferował całąserię miniPC z procesorami AMD pod nazwą Fit-PC. Nowy sprzęt jestod nich sporo mniejszy i nawet dwukrotnie wydajniejszy. Wygrywa takżez trzykrotnie większym rozmiarowo sprzętem Intela, oferującwydajność o 50% wyższą niż NUC-e z Celeronami. Jest przy tym teżznacznie tańszy: sugerowana cena detaliczna za najmniejszą wersjęFitlet-B w wersji barebone (bez RAM i pamięci masowej) ma wynieśćw Europie około 100 euro. MintBox Mini, z procesorem A4 Micro-6400Ti GPU Radeon R3, 4 GB RAM oraz dyskiem SSD 64 GB, kosztować ma 250euro. Wszystkie maszyny mają być objęte pięcioletnią gwarancją.

Zainteresowanych tym ciekawym komputerkiem zapraszamy na stronę producenta.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (130)