Mali-V500: koniec z piractwem na urządzeniach przenośnych dzięki nowemu czipowi od ARM?

Strona główna Aktualności

O autorze

Wtyczki implementujące DRM w przeglądarkach to nic, w porównaniu do tego, jakie restrykcje w dostępie do mediów czekać mogą użytkowników urządzeń mobilnych, korzystających z procesorów na rdzeniach ARM. Brytyjskie konsorcjum przedstawiło właśnie nowy układ graficzny dla ARM-owych czipów SoC Mali-V500, który zapewnić ma całkowitą ochronę mediów przed naruszającymi licencje próbami wykorzystania.

Mali-V500 zostało zaprezentowane podczas tegorocznej wystawy COMPUTEX na Tajwanie, wraz z innymi produktami ARM Holdings. Układ na pewno zainteresuje wielu producentów sprzętu, gdyż pozwala nawet tanim telefonom i tabletom odtwarzać wideo wysokiej rozdzielczości – od 1080p/60fps w wersji jednordzeniowej po 4K/120fps w wersji wielordzeniowej. Konsorcjum ARM zapewnia przy tym, że dzięki wykorzystaniu nowej, bezstratnej technologii kompresji, układ ma o połowę mniejsze wymogi co do zapewnianej przez urządzenie przepustowości, co przekłada się nie tylko na zmniejszenie zużycia energii, ale jak twierdzi projektant czipu, możliwość wykorzystania tańszych pamięci RAM.

Jest jednak jeszcze jeden powód, dla którego Mali-V500 może okazać się wielkim sukcesem rynkowym, powszechnie instalowanym gdzie się tylko da. Jest on spełnieniem marzeń Hollywood o bezpiecznej platformie, która uniemożliwi audiowizualne piractwo. Chris Porthouse, dyrektor rozwoju rynków w ARM Holdings, tak o tym mówi: aby ochronić swoje wielomiliardowe inwestycje, studia filmowe i właściciele treści domagają się sprzętowego bezpieczeństwa we wszystkich urządzeniach, które odtwarzałyby ich treści premium. Oznacza to, że aby zapewnić odtwarzanie treści premium, wykorzystywane przez klientów urządzenia muszą wspierać sprzętowe zabezpieczenia treści, od ich pobierania po wyświetlanie.

Jest to pierwszy tego typu układ na rynku, zapewniający wsparcie dla wielu systemów DRM poprzez technologię TrustZone. Umożliwia ona zabezpieczenie pamięci, magazynu kluczy i urządzeń peryferyjnych przed wszelkimi atakami software'owymi, bezpośrednio przez sam System-on-a-Chip. Rozwiązania przyjęte w architekturze sprzętowej TrustZone umożliwiają całkowitą separację zasobów wykorzystywanych przez bezpieczny i zwykły kod, włącznie z rdzeniami CPU.

Według Porthouse'a, zarówno studia z Hollywood, jak i Netflix – największy obecnie na świecie dostawca Video on Demand – uważają, że zabezpieczenia software'owe już nie wystarczą, a piraci łatwo sobie z nimi dają radę. Zabezpieczenie nimi treści premium, nawet w najbardziej cennym okresie, tuż po ich emisji, nie przynosi rezultatów, najnowsze odcinki seriali, widowiska sportowe czy transmisje koncertów pojawiają się w Sieci niemal natychmiast.

Pozostaje nam poczekać, by przekonać się, czy zabezpieczenia sprzętowe zmienią ten stan rzeczy, czy też, jak to często bywa z DRM-ami, po prostu utrudnią życie płacącym użytkownikom.

© dobreprogramy

Komentarze