Mamy lepszy zasięg – Orange świętuje koniec modernizacji sieci

Strona główna Aktualności

O autorze

Orange przez ostatnie dwa i pół roku modernizował swoją infrastrukturę. Inwestycja została zapowiedziana w 2011 roku jeszcze przez Telekomunikację Polską.

Orange i T-Mobile powołali do życia spółkę NetWorks!, która zaplanowała dla nich wspólną sieć, złożoną z ponad 10 tysięcy masztów, na których zamontowane zostały nadajniki obu telekomów. TP zapowiedziała wtedy, że dzięki wspólnej inwestycji do 2015 roku zaoszczędzi miliard złotych, a w kolejnych latach wydatki zostaną przycięte o około 200 milionów rocznie. Koszty obsługi sieci dla obu operatorów mają spaść o 29%. Na razie zarząd Orange nie podał kwoty, jaką pochłonęła inwestycja, nie wiemy więc, czy obietnice zostały spełnione.

Dla klienta najbardziej liczy się zasięg, a ten będzie powiększał się jeszcze przez kilka najbliższych tygodni. T-Mobile i Orange udostępnią sobie wzajemnie nadajniki i będą rozliczać się między sobą za nadawanie sygnału na rzecz partnera. Przebudowa sieci i wspólne korzystanie z masztów przez obu operatorów sprawiło, że siecią w standardzie HSPA (3G) od 2012 roku objętych zostało dodatkowe 40% populacji naszego kraju i można spokojnie powiedzieć, że dociera ona do 98% Polaków. W ciągu najbliższego miesiąca poszerzy się do 99%. Geograficzny zasięg sieci 3G Orange wynosi 89% powierzchni kraju, zaś przed modernizacją było to zaledwie 12,7%.

Zasięg LTE od Orange obejmuje obecnie 58% populacji kraju, a do końca roku ma powiększyć się do 61%. Sieć w tym standardzie obejmuje 14,1% terytorium Polski. Dla porównania, Play na początku miesiąca pochwalił się objęciem 58% populacji Polski siecią w standardzie HSDPA+ lub LTE, którą szumnie nazywa 4G LTE. Niekwestionowani liderzy w tej dziedzinie, czyli Plus i Cyfrowy Polsat, mogą pochwalić się LTE docierającym do prawie 67% Polaków na 17,4% powierzchni kraju.

Podczas modernizacji zlikwidowano prawie 3 tysiące stacji bazowych, co przełoży się na niższe koszty utrzymania infrastruktury i będzie korzystniejsze dla środowiska. Rychłe zakończenie modernizacji zapowiedział także T-Mobile. Nie wiadomo na razie jakie losy spotkają spółkę NetWorks!, w której pracuje około 700 osób. Losy podmiotu zależą prawdopodobnie od wyniku aukcji na bloki częstotliwości 800 i 2600 MHz.

© dobreprogramy
s