reklama

Mandriva Linux 2009.1

Strona główna Aktualności

O autorze

Najnowsza wersja dystrybucji Mandriva Linux 2009.1 jest już dostępna do pobrania ze strony twórców. Oficjalne ogłoszenia nie zostały jeszcze wydane, ale z pewnością jest to już ostateczna wersja.

Nowa Mandriva oferuje trzy środowiska graficzne, GNOME 2.26, KDE w stabilnej wersji 4.2.2, a także Xfce 4.6. W systemie znajdziemy nowe, wygodniejsze narzędzia do instalacji o konfiguracji. Jednym z nich jest HDT (Hardware Detection Tool), które pozwala sprawdzić konfigurację sprzętową komputera bez bootowania Mandrivy. Drugie narzędzie, a właściwie cały zestaw to Draksnapshot restore, służące do łatwego przywracania systemu.

System bazuje na niedawno wydanym jądrze 2.6.29 rozszerzonym między innymi o obsługę systemu plików ext4, z nowymi sterownikami urządzeń dla kamer internetowych i nowym systemem dźwięku dla kart dźwiękowych Intel HDA. W nowej Mandrivie znajdziemy także serwer grafiki X.org 1.6 i współpracujące z nim sterowniki do obsługi kart graficznych ATI oraz Intel.

Prócz tego, Mandriva 2009.1 posiada zmieniony system skryptów definiujących poziom bezpieczeństwa msec, charakteryzujący się teraz tylko dwoma poziomami bezpieczeństwa, usprawnione zarządzanie etykietami dysków w DiskDrake. Wprowadzono też wiele zmian dotyczących szybkości ładowania i zarządzania pakietami, a także udoskonalony firewall.

Mandriva 2009.1 dostępna jest w wersjach LiveCD nazwanej One oraz Free zawierającej standardowy instalator. Najnowszą Mandrivę pobrać można z serwerów producenta.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama