reklama

Mandriva nie podpisze umowy z Microsoft

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Mandriva

postanowiła urwać ostatnie spekulacje i dołączyć do grona firm, które jawnie i oficjalnie zadeklarowały, że nie podpiszą żadnej umowy patentowej z Microsoft. Wcześniej takie umowy ze znanych firm wspierających Open Source podpisały m.in. Novell, Linspire i Xandros. Głównym przedmiotem umowy jest zobowiązanie, że Microsoft nie będzie podejmował żadnych kroków na drodze prawnej w kwestii naruszania patentów korporacji w oprogramowaniu Open Source.

Podobną odmowną deklarację złożyła także firma Canonical, producent popularnej dystrybucji Linuksa - Ubuntu. Wcześniej podpisania umowy odmówił również Red Hat, jeden z największych dystrybutorów Linuksa. Firmy te zgodnie twierdzą, że Microsoft sieje tylko niepewność i straszy sankcjami. Ci, którzy umowę podpisali - pierwszy zrobił to w listopadzie Novell - wierzą, że mogą ochronić w ten sposób swoich klientów przed ewentualnymi roszczeniami.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama