r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Mapa Internetu — strony też można umieścić na mapie

Strona główna Aktualności

Mapa Internetu, która powstała jako efekt pracy Rusłana Enikiejewa, jak każda inna mapa jest schematem prezentującym obiekty ułożone w określony sposób, który przedstawia ich położenie względem siebie. Tylko jak można określić położenie względem siebie stron internetowych?

Na płaszczyźnie znajduje się ponad 350 tysięcy stron ze 196 krajów i wszystkich stref domenowych. Rusłan zdefiniował „odległość” między stronami jako odnośniki między nimi. Dane o ponad 2 milionach odnośników między stronami pomogły połączyć je w „wyspy”. Im więcej ruchu odbywa się na danej stronie, tym większe koło ją reprezentuje. Jak łatwo się domyślić, wiele takich wysp zostało stworzonych przez strony pochodzące z tego samego kraju i publikujące informacje na podobne tematy. Dla lepszej czytelności strony pochodzące z tego samego obszaru mają ten sam kolor. Ciekawostką są długie grupy stron o podobnym przeznaczeniu, które ciągną się niekiedy przez kilka krajów.

Projekt jest niekomercyjny i utrzymuje się z pieniędzy przekazanych przez odwiedzających. O wykorzystanych algorytmach można przeczytać w pracy naukowej (PDF) z 1999 roku ówczesnego studenta Carnegie Mellon University, zaś wizualizacja inspirowana jest projektem szybkiej symulacji dynamicznych systemów cząstek (PDF). Pod maską projektu znajduje się moc obliczeniowa Google Maps. Wizualizację w pełnej okazałości można oglądać na stronie projektu.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.