Mapy Google usuwają zdjęcia, w tle religia pewnego plemienia

Strona główna Aktualności
Mapy Google potwierdzają: koniec wirtualnych spacerów na Uluru
Mapy Google potwierdzają: koniec wirtualnych spacerów na Uluru

O autorze

Mapy Google poinformowały o usunięciu zdjęć ukazujących wspinaczkę na Uluru, australijską formację skalną będącą jednym z symboli kraju oraz świętym miejscem dla miejscowych Aborygenów, plemienia Anangu. Decyzja została podjęta w związku z prośbą zarządu Parku Narodowego Uluru-Kata Tjuta w Australii.

Uluru położone na Terytorium Północnym w Australii było jednym z najbardziej obleganych miejsc przez turystów. Miejscowe plemię Anangu walczyło o zakaz wspinania się na górę od 1985 roku. Wspinaczka na szczyt jest dla nich bowiem sakralnym rytuałem, a turyści często nie wykazywali się poszanowaniem dla ich wierzeń.

Zdobycie Uluru nie należało do najbezpieczniejszych wyzwań. Przez lata zginęło tam w sumie ponad 35 osób. Ostatecznie, w 2017 roku podjęto decyzję o zakazie wspinaczki, który wszedł w życie 26 października 2019 roku. Od tamtej pory turyści mogli podziwiać ikonę Australii z daleka lub zdecydować się na wirtualny spacer.

Ten drugi też nie jest już możliwy. Mapy Google usunęły taką możliwość w związku z życzeniem plemienia Anangu. - Google popiera tę prośbę i usuwa treści - poinformowano w specjalnym komunikacie.

© dobreprogramy
s