Mapy HERE mogą poprowadzić kierowców BMW, Audi lub Mercedesów

Strona główna Aktualności

O autorze

Nokia po sprzedaniu działu zajmującego się produkcją smartfonów z serii Lumia zamierza skupić się na telekomunikacji, to właśnie z tego rynku czerpie największe zyski.W związku z tym do obecnej strategii fińskiej firmy nie pasują mapy HERE, a więc Nokia chce się ich pozbyć. Wśród zainteresowanych mapami są niemieckie firmy motoryzacyjne.

Mapy HERE należą do Nokii od 2008 roku, wtedy to były producent smartfonów Lumia kupił je od Navteq Corp. za 8 miliardów dolarów. Mapy szybko stały się charakterystyczną cechą telefonów Nokii i zdobyły spore grono użytkowników, między innymi ze względu na możliwość działania bez potrzeby łączności z Internetem. Obecnie z darmowych map i nawigacji HERE mogą również korzystać użytkownicy Windows 8.1, Androida i iOS. Na ich zainstalowanie zdecydowały się miliony osób, dla których mapy HERE stały się jednymi z najlepszych na rynku.

Chętnych na mapy Nokii nie brakuje, ale według Bloomberga fińska firma zamierza sprzedać swój produkt jednej z niemieckich firm motoryzacyjnych – Audi AG, BMW lub Daimler (Mercedes-Benz). Z pewnością rozwiązania Nokii i zgromadzone dane pozytywnie wpłynęłyby na jakość nawigacji dostępnych w samochodach, a więc producenci aut są jak najbardziej zainteresowani, ale żądane przez Finów 4 miliardy dolarów nie są dla nich adekwatną ceną. Warto zauważyć, że obecna szacunkowa wartość map HERE to około 2 miliardy dolarów. W związku z tym Nokia zamierza sprzedać mapy za dwukrotnie wyższą kwotę. To naprawdę dużo, ale należy pamiętać, że HERE kosztowały fińską firmę 8 miliardów dolarów. Dodatkowo Nokia sporo zainwestowała we własne mapy, oddając nam bardzo dobrą usługę.

Możliwe, że żaden z niemieckich producentów samochodów nie zdecyduje się na wydanie 4 miliardów dolarów. Nie oznacza to jednak, że Nokia sprzeda mapy za niższą, atrakcyjną dla Audi czy BMW kwotę. Jak już wspomnieliśmy – chętnych nie brakuje, mapami zainteresowany jest między innymi Facebook. Pozostaje jeszcze firma Microsoft, w końcu to mapy i nawigacja HERE są podstawowymi na Lumiach. Zniknięcie map z Windows Phone znacząco zmniejszyłoby atrakcyjność tego systemu.

© dobreprogramy
s