Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Debian jessie – Podstawowa konfiguracja drbd

DRBD czyli Distributed Replicated Block Device jest rozwiązaniem programowym umożliwiającym replikację urządzeń blokowych takich jak dyski twarde, partycje, woluminy logiczne z wykorzystaniem sieci.Konfiguracja oparta jest o system Debian jessie, utworzone urządzenie działa w trybie active-passive

Operacje wykonywane na każdym z serwerów

1) Tworzymy partycje -w moim przypadku to /dev/sda3 o rozmiarze 50 GB i typie Linux (kod 83)

/dev/sda3 42008576 147028965 105020390 50.1G 83 Linux

2) Dodajemy w /etc/hosts wpisy z adresami IP i nazwą serwerów:

37.187.103.5 r2.marek.pro kimsufi2176.31.127.129 r1.marek.pro kimsufi

3)Instalujemy drbd:

apt-get install drbd drbd8-utils

4)Dodajemy moduł drbd i sprawdzamy czy został poprawnie zainicjowany:

# modprobe drbdr1:~# lsmod | grep drbddrbd 318526 3 lru_cache 13032 1 drbdlibcrc32c 12426 1 drbd

5)Wykonujemy kopie głownej konfiguracji i dokonujemy własnej:

cp /etc/drbd.conf /etc/drbd.conf_origcat /dev/null > /etc/drbd.confvi /etc/drbd.conf

Przygoda z cisco #1, czyli nowy nabytek do neostrady

Pracując jako administrator systemów linux często mam do czynienia z tematami mniej czy więcej sieciowymi - drobne rzeczy naprawia sie od ręki, ale np problemy z połączeniem do TS-a kolegi z ameryki przekazywane sa do sieciowca.Ponieważ firma gdzie pracuje nie jest wielkim korpo na bieżąco wiedziałem o większych zmianach w sieci - co prawda nie były to szczegóły bo i tak nie mam o tym zielonego pojęcia, niemniej jednak musiałem wiedzieć co było zmienione i jakie ma to skutki dla klienta. Co kilka miesięcy jeżdżę do siedziby na kilka dni w ramach integracji - miałem więc okazje pooglądać sprzęt sieciowy.O ile switche nie zwracały mojej szczególnej uwagi, to już routery zajmujące pół szafy i mające zasilacze mające ponad KW mocy robiły wrażenie i rozpalały ciekawość jak to wszystko działa. Ponieważ zima to okres mniejszej ilości robót poza godzinami pracy postanowiłem poczytać trochę ogólnie o sieciach jak i zainteresować się urządzeniami firmy cisco, które to dominują w naszej firmie. W tym samym czasie wierny sługa internetu dla domu, (nie)dziurawy TP-Link zaczął robić figle - zrywał co jakiś czas połączenie by za chwile je przywrócić.

Tanie,szybkie i skuteczne, czyli leczenie prywatne

Pierwotnie wpis miał mieć tytuł "Jak wykończyć człowieka na kase chorych" jednak za dużo w nim dramatyzmu i pozostał ten.

W czerwcu zachorowała mi starsza córka - ból brzucha, biegunka,nudności itp. Akurat była to sobota, więc do poniedziałku była leczona "domową apteczką" ( kto ma dzieci ten wie, że trzeba mieć zawsze coś w domu na czarna godzinę). Niestety choroba nie ustępowała, więc w poniedziałek z rana zapisaliśmy ją do lekarza pediatry ( na kase chorych), lekarz ją zbadał, przepisał leki i w ciągu 3 dni miała być już zdrowa. Wizyta w aptece, 150 zł na 3 leki i można wracać do domu.Niestety, zamiast być lepiej to było coraz gorzej - w środę ponownie wizyta, badanie, 100 zł w aptece i ma być dobrze. Oczywiście efekt wizyty łatwy do przewidzenia - córka coraz gorzej się czuje, Nas szlak trafia bo dziecko cierpi a kupywane leki nic nie pomagają.W piątek wku....... dosięgło zenitu i postanowiliśmy skorzystać z wizyty u lekarza prywatnie ( siostra do niego jeździła z małym dzieckiem i sobie chwaliła).

Problemy po instalacji Ubuntu 14.04 LTS

Wpis ten jest zbiorem problemów napotkanych bezpośrednio po instalacji Ubuntu Desktop jak i po kilku dniach korzystania.

O ile praca na serwerach opartych o systemy linux jest praktycznie moja codziennością, to na laptopie i PC zawsze królował Windows 7 – raz że większość aplikacji jest dla tego OS a dwa że kilkukrotne podejście do Ubuntu desktop we wcześniejszych wersjach zawsze kończyło się „formatem” po kilku dniach użytkowania i powrotem na Windowsa.

Kilka miesięcy temu informowałem o zakupie mini komputera do domu – pod koniec kwietnia zainstalowałem na nim właśnie ubuntu desktop + xbmc + sambę, a że spisuje się w tej roli wyśmienicie postanowiłem zmienić system na laptopie.

Nie będę opisywał procesu instalacji gdyż jest on bardzo prosty i ogranicza sie do odpowiadania na proste pytania.

Ubuntu desktop zainstalowany, restart komputera i……

Mini serwer do domu - w końcu trafiony!

Dwa miesiące temu miał miejsce mój wpis o mini serwerze do domu jaki udało mi się nabyć.Serwer ten jednak miał kilka wad:

 • tylko 2 porty sata
 • zużycie prądu - 30W w IDLE i do 40 przy filmach HD trochę boli, by był uruchomiony 24/7
 • głośność - wiatraczek na płycie był dosyć cichy, jednak sam zasilacz dawał o sobie znać

Miesiąc temu postanowiłem że jednak sprzedam serwer i poszukam czegoś innego.Celowałem w terminal S550-2 lub podobne bezgłośne urządzenie, jednak jak to bywa kupiłem coś innego.

Przypadkowo trafiłem na wystawienie aukcji, a ponieważ sprzęt mi pasował po godzinie wystawiający zmienił licytacje na kup teraz i był już kupiony. Wysyłka tego samego dnia więc po 24h stał w domu.

A teraz do rzeczy, czyli parametry sprzętu:

 • Płyta: E45M1-I Deluxe
 • Pamięć: 2 GB DDR 3
 • Dysk: 8 GB Flash Sandisk 60Mb/s
 • Obudowa: Feel 202
 • Zasilacz: zewnętrzny

hubiC - 150 GB w cenie 100 GB!

Hubic, czyli platforma do przechowywania plików ogłosiła promocję - 150 GB miejsca w cenie 100 GB.

Aby skorzystać z promocji należy zalogować się do konta na :

Hubic Następnie przejśc do "Moje konto"--> "Parametry" i wybrać "Chcę mieć więcej przestrzeni na moim koncie hubiC"

Uzupełniamy nasze dane osobowe i wpisujemy kod promocyjny: HUB3012

Po opłaceniu 15,54 Euro (64,46 PLN) (płatność za pomocą karty - szkoda że brak payu/paypal) otrzymujemy potwierdzenie mailowe:"Your hubiC space has been increased!" oraz fakturę .

Miłego korzystania! 

Recenzja "Ubuntu serwer - Oficjalny podręcznik"

Swoją pierwszą recenzje zacznę od książki, po którą od momentu zakupu do dzisiejszego dnia sięgam najczęściej.

Krótkie informacje o pozycji:

Tytuł

: Ubuntu Serwer. Oficjalny podręcznik. Wydanie II

Autorzy

: Kyle Rankin, Benjamin Mako Hill

Wydawnictwo

: Helion

Cel zakupu pozycji

Pozycje zamówiłem zaraz po tym jak zacząłem interesować się systemami z rodziny linux i nabyłem swój pierwszy serwer VPS. Książka ta miała za zadanie wprowadzić mnie w administrację systemami z rodziny linux, czyli być takim how-to dla początkującego użytkownika systemów w wersji serwerowej.

O książce

Książka wprowadza w świat systemu operacyjnego ubuntu serwer począwszy od instalacji po konfiguracje poszczególnych elementów systemu, takich jak poczta/serwer www/www/plików/baz danych.Podejmuje też temat bezpieczeństwa zarówno pod kątem danych ( systemy plików, konfiguracja raid, wirtualizacja ) jak i systemu (wykrywanie włamań, konfiguracja ufw ).Jest to pełne kompedium wiedzy o systemie Ubuntu serwer.

Citroen C-Elysee i wskaźnik serwisowy

Od marca jestem szczęśliwym posiadaczem nowego Citroen C-Elysee.W listopadzie przekroczyłem 3000 km i obok licznik kilometrów pojawiła mi się ikonka klucza. po kolejnych 200 kilometrach po włączeniu kluczyka zapłonu przez 5 sekund pokazywał mi się minusowy stan kilometrów.

Owy klucz i licznik kilometrów to nic innego jak wskaźnik serwisowy - w citroenie jest on ustawiony na 3 tys. km.Przewertowałem instrukcje i znalazłem rozwiązanie na wyłączenie ikony i zresetowanie licznika:

 • Włóż kluczyk do zapłonu
 • Naciśnij przycisk zerowania kilometrów ( ten czarny guzik na blacie gdzie są liczniki) i trzymając przekręć kluczyk (ale nie odpalaj samochodu!)
 • Na liczniku kilometrów pojawi się cyfra 10 i zacznie się odliczanie do zera, czyli 10,9,8…..
 • W momencie gdy pojawi się zero puszczamy przycisk zerowania kilometrów – w tym momencie znika wskaźnik serwisowy

Iptables i zezwolenie dla ruchu wyłącznie poprzez cloudflare

Cloudflare jest firmą dostarczającą usługi DNS i CDN. Usługi tej firmy często są używane jako ochrona DDOS ponieważ "ukrywają" adres IP serwera na którym znajduje się witryna.

Dla osób które dodatkowo chcą filtrować ruch dołączam zestaw reguł. które umożliwiają połączenie do portu 80/443 wyłącznie dla IP należących do cloudflare oraz ip lokalnego.

Jeżeli mamy połączenie po http: