MariaDB - twórca MySQL tworzy nową bazę danych

Strona główna Aktualności

O autorze

Michael "Monty" Widenius - jeden z twórców najpopularniejszej obecnie darmowej bazy danych, który w lutym br. opuścił szeregi Sun Microsystems postanowił stworzyć alternatywę dla MySQL.

Z uwagi na to, że MySQL jest na licencji GPL jego kod mógł zostać szybko przeniesiony do nowego projektu, którym zarządza Open Database Alliance. Jej celem jest stworzenie alternatywnej, szybciej rozwijanej wersji MySQL, wolnej od licencyjnych zmian ze strony Oracle. Nacisk w projekcie został położony na wdrożenie nowych silników składowania danych.

Osobliwa nazwa projektu wzięła się od imienia najmłodszego dziecka Michaela Wideniusa. MariaDB została oparta o MySQL 5.1. W odróżnieniu od niej posiada silnik składowania danych "Maria" (który ma się pojawić według planu w MySQL 6.0). "Maria" docelowo ma zastąpić starego, wysłużonego już MyISAM'a. Będzie ona posiadać m.in. obsługę transakcji, którą w zależności od potrzeb będzie można wyłączyć. "Maria" będzie również zoptymalizowana do obsługi większych pól tekstowych oraz indeksów. MariaDB zaoferuje również kompatybilny z InnoDB silnik XtraDB.

MariaDB nie jest jeszcze przeznaczona do środowisk produkcyjnych. Według planów pierwsza wersja stabilna powinna pojawić się we wrześniu.

© dobreprogramy