Przegląd edytorów filmowych - płatne

Przegląd edytorów filmowych - płatne

Od dawna wiadomo, że im ciekawsza forma przekazu dla odbiorcy tym bardziej prezentowany produkt lub wydarzenie utrwala się w jego pamięci co jest dobre dla autora. I dlatego od zawsze starano się pokazywać wszystko co raz bardziej atrakcyjnie. Najpierw był tekst, potem dźwięk, zdjęcia i wresczie na samym końcu film. Ta (jak na dzisiaj) najbardziej zaawansowana forma przekazu zatrzymuje dla nas bardzo ważne chwile, na początku na taśmach, kasetach, płytach i w końcu na kartach pamięci. Jednak sztuka filmowa rządzi się własnymi, regorystycznymi prawami. Sam film zarejestrowany w spontanicznej chwili wydaje się chaotyczny i nieatrakcyjny. Dlatego jeżeli nie jesteś profesjonalistą i nie planujesz ujęcia po ujęciu dobry, prosty (lub też nie) edytor filmów może uratować twój film z wesela, urodzin lub innego wydarzenia.

Rynek elektroniczny i softwera powiązany ze sztuką filmowania ciągle się rozwija ale chyba jescze nigdy w tak zawrotnym pędzie. Na rynek wychodzą co raz to nowsze kamery i programy ( patrz Pinnacle Studio 15, Sony Vegas Movie Studio 11 HD), w których amatorzy, pół-profesjonaliści i profesjonaliści obrabiają filmy w rozdzielczości Full HD w trybie wielokanałowym w czasie rzeczywistym (patrz technologia CUDA i Stream). Do tak zaawansowanych prac jest potrzebna bardzo mocna jednostka, która to wszystko przetworzy i pokaże. Jednak nie o tym będzie dzisiaj mowa. Mowa będzie o zwykłych ( lub też nie) programach do zabawy z filmem. W dwóch częściach tego wpisu postaram się przedstawić kilka z płatnych edytorów wideo. Tak więc zapraszam.

We wpisie przedstawiłem 3 programy, które moim zdaniem są godne polecenia. Jednak jeżeli dla kogoś to za mało odsyłam do zakładki edytory filmowe

Każdy z przedstawionych tutaj programów potrafii i posiada :
- tryb przechwytywania obrazu odrazu z kamery bądź dysku,
- do kilku ścieżek nagrań wideo bądź dźwięku,
- sporą ilość różnych efektów i przejść,
- tak zwany „green screen” lub „blue screen” – nagrywanie na jednolitym tle i wstawienie w zamian co innego,
- zapisywanie w wielu formatach i „wypalanie” płyt DVD,
- efektowne napisy w 2D i 3D.

Po więcej zdjęć i filmów sięgnij tutaj, a konkretnie tu

Adobe Premiere Elements 9

Link do pobrania programu Adobe Premiere Elements 9.0

Flagowy edytor wideo firmy Adobe. Używany zarówno przez profesjonalistów jak i amatorów. Jako, że jest on dość drogim programem, który kosztuje 325 zł dostarcza wielką ilość opcji. Producent wypuścił dwie wersje na rynek – Elements i Pro. Elements jest przeznaczona dla amatorów, natomiast Pro dla profesjonalistów ( cena również jest taka jak dla profesjonalisty – 4 tys. zł). W najnowszej wersji Adobe wprowadziło po raz pierwszy funkcje importu materiału wideo wprost z kamery, łatwe tworzenie internetowych płyt DVD, sprawne udostępnianie swoich prac na Facebook’a. Ulepszyło także płynną edycję materiału w rozdzielczości HD, generowanie filmów w hollywoodzkim stylu dzięki funkcji InstantMovie i dodano więcej ciekawszych przejść i efektów. Na samym początku po instalacji przywita nas ekran, który poprosi nas o skonfigurowanie programu i przedstawi samouczek. Po tej czynności zobaczymy główne środowisko naszej pracy. Okno wyświetlające efekty naszej pracy, pod nim z ang. „timeline” (linia czasu), na której będziemy umiesczać nasze materiały wideo, dźwięki, efekty i przejścia. Nasz materiał filmowy możemy umieszczać na maksymalnie 99 liniach. Obok okna wyświetlającego nasze efekty pracy znajduje się pasek z zakładkami, które dzielą tworzenia filmu na cztery części - proces przechwytywania filmu, obróbki, tworzenia menu i zapisu. Jedną z wad tego programu jest jego łapczywość na zasoby naszego komputera, przez to wszystkie procesy w programie trwają bardzo długo i nasza praca jest mało efektywna.

Pinnacle Studio 15 HD Ultimate Collection

Link do pobrania Pinnacle Studio 15 HD Ultimate

Kolejna wersja znanego i popularnego programu do obróbki materiałów filmowych już z numerem 15. Pinnacle wypuściło na rynek ( jak wielu innych producentów oprogramowania) kilka wersje swojego programu – Studio HD dla amotorów i osób chcących rozpocząć swoją przygodę z filmem w domowym zaciszu, Studio HD Ultimate dla pół-profesjonalistów i osób bardziej doświadczonych i Studio HD Ultimate Collection do tworzenia wspaniałych produkcji przez prawdziwych fanatyków. W każdej z podanych wersjii znajdziemy wiele przejść i efektów jednak z coraz wyższą wersją będzie ich więcej. Jako, że jestem użytkownikiem jednego z produktów (jednak o wersję starszą i z najniższej możliwej konfiguracji) tej o to firmy mogę się dobrze o niej wypowiedzieć. Wygląd i sposób użytkowania pozostał niezmieniony co do poprzedniej wersjii – tak samo linie czasu, na których umieszcza się nasz materiał do obróbki. Tworzenie filmu zostało podzielone na trzy części – pobieranie materiału do obróbki, edycje z efektami i przejściami oraz tworzenie pliku bądź „wypalanie” płyty. Import klipów wideo bądź zdjęć jest banalny, czy to z kamery czy dysku komputera. Menu jest po polsku. Najbardziej rozbudowana wersja ma w swoim arsenale 1719 przejść pomiędzy klipami i 525 efektów do zmieniania naszych wideo klipów. Co ciekawe popularny tryb edycji z ang. „green screen” kluczowania kolorem możemy robić nad dowolnie wybranym tle o jednolity kolorze. Importowane formaty wideo to AVCHD, DV/HDV, MKV, AVI, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, Blue-Ray, 3GP, WMV, H.264, XviD, ASF, QuickTime I wiele innych. Możliwa jest także bezpośrednia konwersja wideo na urządzenia przenośne takie jak iPhone, iPod, Sony PSP, smartfony z możliwością odtwarzania formatu MPEG-4 i kilka innych. Z poziomum interfejsu ekranu można w łatwy sposób przesłać film na serwis YouTube. Jeszcze jedną ciekawostką jest, że firma Pinnacle udostępnia za dodatkową dopłatą płyty z ciekawymi przejściami i efektami oraz sprzęt do pracy z programem. Ceny poszczególnych wersjii programu wyglądają w następujący sposób – Studio HD – 59,99 $ - ok. 170 zł*, Studio HD Ultimate – 99,99 $ - ok. 280 zł*, Studio HD Ultimate Collection – 129,99 $ - ok. 360 zł*.

Sony Vegas Movie Studio 11 HD

Link do pobrania Sony Vegas Movie Studio 11 HD

Jedenasta wersja programu od Sony. W tej wersji producent położył nacisk na technologie 3D, w obróbce klipów, które stają się coraz bardziej popularne już nie tylko w kinach, ale także na ekranach naszych telewizorów. Program wykorzystuje w pełni potencjał technologii rozwijanych przez ATI i Nvidia, które zostały wymienione na początku wpisu. Jako, że Sony połączyło siły z firmą specjalizującą się w dźwięku Creative w programie można obrabiać i zapisywać muzykę w Dolby Digital 5.1. Jednym z największych mankamentów na polskim rynku okazała się brak polskojęzycznej wersji, która dla pewnej grupy osób może okazać się wielkim minusem, który przekreśli możliwość kupna produktu japońskiej firmy. Jednak dla bardziej dociekliwych osób powstało wiele poradników na forach i stronach. Pewien czas temu miałem okazje testować ten o to produkt i podczas pracy z interfejsem programu można było się zgubić w gąszczu lini czasu oraz okien z efektami i przejściami. Cieszy także całkiem spora liczba przejść i efektów. Co do lini czasu jest ich 10 dla filmu i dźwięku. Opisana tutaj wersja programu została przeznaczona do amatorskiej edycji filmów. Powstała także o wiele bardziej rozwinięta wersja Pro stosowana do bardzo ambitnych produkcji. Również cena jest o wiele bardziej adekwatna – ok. 600 $, a 95 $ za wersje Movie Studio to naprawdę przepaść cenowa. Nie mniej jednak produkt japońskiej firmy jest godny polecenia.

*Kurs dolara z dnia 2 sierpnia z godziny 17:20.