Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Ultrabooki i notebooki - kwestia rozgrywki

Po niedawnej premierze nowej generacji procesorów Intela na rynku mobilnej rozgrywki zawrzało. Tematem do dyskusji stały się plany dotyczące rozwoju podzespołów dla marki notebooków tego o to producenta - Ultrabooków. Jak wiadomo praktycznie cały rynek mobilnych procesorów przejął Intel, a najczęściej dobieranymi układami graficznymi dla jego platformy są produkty Nvidii, które również zostały ostatnio odświeżone, po przez wprowadzenie układów mobilnych Keppler. Jednak przy okazji, warto się zastanowić w jakim kierunku rozwoju mobilnej rozgrywki prowadzą nas producenci?

Przeszłość i teraźniejszość

W przeszłości mobilna rozgrywka na laptopach nie miała racji bytu. Ograniczenia konstrukcji dawały bardzo duży przykład na to jak bardzo odstają od swoich stacjonarnych protoplastów.
Jednak z czasem wszystko się zmieniło. Począwszy mniej więcej od 2010 roku rynek mobilnej rozgrywki laptopów został przeobrażony i doznał metamorfozy. Zmieniło się podejście producentów do założeń pracy na laptopie. Obecnie proces technologiczny i unikalne rozwiązania producentów procesorów oraz układów graficznych pozwalają na zamknięcie komponentów wysokiej wydajności w mobilnej formie bez potrzeby częstego szukania gniazdka.

Przemyślenie koncepcji laptopa jako mobilnego centrum rozgrywki dało producentom nowy rynek dochodów oraz punkt zaczepienia dla swoich ofert. Stworzyli oni całe serie swoich produktów lub nawet wykreowali osobne marki, które okazały się kolejnym ważnym źródłem dochodów. Konsument dzięki temu uzyskał większą gamę produktów do wyboru oraz , dzięki wzajemnej konkurencji, większą rozpiętość w ofercie cenowej.

Komponenty

Nvidia swoją nową generacją układów grafiki obecnie zajmuje pierwsze miejsce na ryku desktopów. Nie inaczej jest na rynku urządzeń mobilnych, jej produkty są montowane w topowych tabletach oraz smartfonach.
Rynek laptopów oraz ultrabooków został opanowany przez producenta z Santa Clara.
W serii przeznaczonej dla laptopów tylko 4 modele układów grafiki są zbudowane na bazie 28-nanometrowego układu Kepler, reszta to reinkarnacje układu Fermi.
O wydajności produktów Nvidii świadczą te o to wykresy.

Przyszłość i podsumowanie

Przyszłość mobilnego gamingu nadal jest tworzona. Jak zapewniają producenci:

Dopiero dzięki nowej generacji kart graficznych Nvidii i platformie Ivy Bridge stało się możliwe konstruowanie urządzeń, które są „ultra” pod każdym względem.

To przeświadczenie będzie nam towarzyszyć do kolejnej premiery nowych układów grafiki oraz procesorów. Jednak dopiero teraz producenci będą mogli tworzyć konstrukcje, które będą w pełni spełniały założenia konstrukcji ultrabooków - laptopów mobilnych, wydajnych oraz oszczędnych. Możliwe jest też iż laptopy staną się tak samo wydajne jak komputery stacjonarne. Kwestia moblinego gamingu nadal pozostaje nierozstrzygnięta. 

sprzęt urządzenia mobilne gry

Komentarze

0 nowych
Fanboj O   9 #1 10.05.2012 17:48

Sam to pisałeś, czy przekopiowałeś jakiś marketingowy bełkot?
Obecnie dostępne na rynku "ultrasy" są wyposażone w niżejnapięciowy CPU wraz z zintegrowaną w nim grafikę GMA HD3000. I efekt jest taki, że chłodzenie ledwie wydala. Jak tam wsadzić dodatkowo GPU nVidii? Dodatkowe minimum 30 W ciepła, bo mniej więcej od tej wartości TDP nVidii można zacząć mówić o gamingu. Aluminium fajnie przewodzi ciepło. Będzie parzyło.
Kłopot jest taki, że nVidia nie ma nic do zaoferowania do ultrabooków. To co by się przy dużej dozie optymizmu nadało, jest najwyżej 2 razy wydajniejsze w grach od integry Intela. Czyli można mieć zamiast 4 całe 8 klatek na sekundę. Gaming.
W czasach CULV, można było pokusić się o wetknięcie jakiegoś lichego GF 210 max 320 do pocienionego laptopa. Ale tylko dlatego, że intelowska GMA X4500 była słabowita. Z takim podstawowym GeForcem można było mieć nieco wyższą wydajność graficzną, ale też nie było mowy o gamingu.
Gaming w ultrabooku? Nie ma na rynku nic i nie zapowiedziano nic przełomowego, żeby dać radę barierze cieplnej. Generacja 6xx i planowana 7xx od nVidii się nie nada.

freedom   8 #2 10.05.2012 21:31

AMD też ma się pokazać na rynku cienkich notebooków, oczywiście dopiero po premierze nowych mobilnych APU - Trinity (premiera podobno jeszcze w maju, desktopowe sierpień). O ile wiadomo, ze pod względem wydajności CPU Intel pozostanie liderem, o tyle wbudowany układ graficzny powinien pokazać pazur. Nie ma nic lepszego niż konkurencja.

sgj   12 #3 11.05.2012 01:27

"Nvidia swoją nową generacją układów grafiki obecnie zajmuje pierwsze miejsce na ryku desktopów. Nie inaczej jest na rynku urządzeń mobilnych, nie wykluczając tabletów oraz smartfonów. "

Na rynku tabletów i smartofonów nvidia ma do pokazania jedynie tegre 3, która w żadnym wypadku nie zajmuje pierwszego miejsca.

otterSupersonic   2 #4 11.05.2012 09:39

@sgj
zgadza sie
@topic
Troche szkoda mi AMD, zawsze sympatyzowalem z ta firma a teraz przegrywa i z Intelem na polu CPU i z Nvidia na polu GPU. Topowy radeon 7970 jest drozszy od np GTX'a 670 a jest glosniejszy, mniej wydajny, pobiera wiecej pradu i zajmuje wiecej miejsca...

  #5 11.05.2012 19:50

Eee tam...
Ultrabooki to ma być pomost między tabletami a notebookami. Małe i poręczne ale przede wszystkim energooszczędne - nijak nie wpisują się w gaming. Pewnie większość nie będzie miała osobnej grafiki bo to co oferuje Ivy Bridge spokojnie wystarczy do tego do czego zostały stworzone.
No i ultrabooki są nowym, świetnym sposobem na kolejny drenaż kieszeni konsumentów, którzy łykną marketingowy bełkot :-/

  #6 15.05.2012 14:31

na nowoczesnych wydajnych laptopach mozna sobie pograc ale nie na ultrabookach