Marvin Minsky, pionier sztucznej inteligencji, zmarł w wieku 88 lat

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Marvin Minsky nie żyje, a może raczej wypadałoby powiedzieć w jego wypadku, już nie działa. Twórca samej koncepcji sztucznych inteligencji, utalentowany matematyk, filozof i wynalazca, który poświęcił życie zrozumieniu tego, jak działają umysły i który jako jeden z pierwszych dostrzegł prawdziwy potencjał komputerów, opuścił nas w wieku 88 lat, za sprawą wylewu krwi do mózgu.

Minsky'ego pamiętać będziemy przede wszystkim jako pioniera sztucznych inteligencji, który założył laboratorium badań nad AI w Massachusets Institute of Technology i który jako pierwszy zaproponował w książce „Society of Mind” teorię „społeczności umysłu” – koncepcji, zgodnie z którą naturalna inteligencja wyłania się na metapoziomie, w drodze interakcji pomiędzy prostymi, nieinteligentnymi agentami, które komunikują się, kooperują ze sobą i konkurują. Siłą tej teorii jest to, że postrzeganie umysłu jako kooperatywy prostych agentów, a nie jako wyniku jakieś fundamentalnej zasady natury czy jakiegoś prostego systemu formalnego, umożliwia rozważanie znacznie więcej, niż tylko naturalnych umysłów – agenty mogą bazować na różnych, nie tylko białkowych substancjach, mogą być różnymi procesami, które w różny sposób gromadzą wiedzę i w różny sposób produkują wyniki. To zaś oznacza, że nie istnieje tylko jedna możliwa forma inteligencji.

Choć urodzony w 1927 roku w Nowym Jorku Minsky z wykształcenia był matematykiem (w 1954 roku obronił doktorat w Princeton, poświęcony notabene matematycznemu modelowaniu sieci neuronowych), to nie bał się też pobrudzić dłoni w warsztacie. Zbudował pierwszy na świecie mikroskop konfokalny, pierwszy na świecie wyświetlacz nagłowny, on też był konstruktorem słynnego robotycznego „żółwia”, sterowanego poleceniami języka Logo, pierwszej samouczącej się maszyny SNARC (będącej implementacją sieci neuronowej na lampach elektronowych) i pierwszego skanera. Znany jest także z wynalezienia filozoficznie niepokojącej bezużytecznej maszyny, która jedyne co potrafi, to wyłączyć samą siebie.

To właśnie też Minsky był jednym z pierwszych ludzi, którzy głośno mówili, że cyfrowa informacja musi być swobodnie współdzielona, i który pracował nad ARPAnetem, siecią z której wyłonił się współczesny Internet. Wywarł też ogromny wpływ na ruch transhumanistyczny i literaturę science-fiction, a nawet poszukiwania życia pozaziemskiego. Wybitny autor SF Isaac Asimov określił go jako jednego z dwóch osobiście mu znanych ludzi, których uważał za inteligentniejszych od niego – niebagatelna to ocena w ustach człowieka, który był przez wiele lat wiceprezesem stowarzyszenia Mensa International.

Niewątpliwie był też Marvin Minsky geniuszem docenionym za życia. Nagroda Turinga z 1969 r., uznawana za odpowiednik Nagrody Nobla w informatyce za prace nad sztuczną inteligencją, Nagroda Japońska w 1990 za ustanowienie badań nad AI jako niezależnej dziedziny nauki, Medal Benjamina Franklina w 2001 roku za wybitne osiągnięcia inżynierskie, w 2014 roku nagroda Dana Davida w kategorii Przyszłość za prace na rzecz cyfrowego umysłu – by wymienić tylko te najbardziej znane. Zasiadał Minsky też w licznych komitetach naukowych i inżynieryjnych, a gdy akurat nie nauką się zajmował, czas spędzał przy fortepianie, zaskakując talentem muzycznym.

Strona internetowa Marvina Minsky'ego na MIT Media Lab to web.media.mit.edu/~minsky/. Tam znajdziecie kompletną przedredakcyjną wersję jego ostatniej książki, „The Emotion Machine” – gorąco polecamy.

© dobreprogramy