Masz pytania o licencjonowanie, legalność - Zapytaj eksperta!

Strona główna Aktualności

O autorze

Tematyka licencjonowania oprogramowania i jego legalnego użytkowania niewątpliwe może sprawiać kłopoty użytkownikom...

Pytania

W ofercie każdego większego producenta oprogramowania mamy do wyboru wiele różnych produktów, opartych o zróżnicowane licencjonowanie (wersje pełne, edukacyjne, uaktualnienia, wersje OEM, LE i inne), o odmiennych zasadach sprzedaży i możliwościach późniejszego użytkowania. Ta szeroka oferta jest niewątpliwie korzystna dla klientów ale może jednocześnie powodować dezorientację i wymagać fachowej porady.

Nierzadko wśród użytkowników powstają też pytania odnośnie już posiadanego oprogramowania zakupionego np. na giełdzie czy aukcji internetowej. Niska cena, deklaracje sprzedawcy i perspektywa skorzystania z tzw. "okazji" skłania często do nieprzemyślanego zakupu. Niewątpliwie, każdy chce mieć pewność, że zakupione oprogramowanie jest oryginalne i może być legalnie wykorzystywane do planowanych zastosowań. Chce aby pieniądze nie zostały "wyrzucone w błoto".

Wielu użytkowników i wiele firm wykorzystuje oprogramowanie pirackie mając tego pełną świadomość. Coraz więcej z nich chciałoby jednak takie oprogramowanie zalegalizować. Pojawiają więc pytania czy i jak można przeprowadzić taką operację - oczywiście możliwie najkorzystniej finansowo. Czy są programy licencyjne lub specjalne oferty "legalizacyjne" które to umożliwią?


Problemy

Częstokroć pozyskanie wiarygodnych informacji dotyczących rozwiązań legalnych, a także optymalnych pod względem licencyjnym dla konkretnego klienta jest niezwykle trudne. Problem niepewności co do wyboru konkretnego rozwiązania najczęściej pojawia się w przypadku zakupów na rynku wtórnym (giełdy, serwisy aukcyjne itp...). Nie są to jednak jedyne przypadki gdy porada eksperta jest "na wagę złota". Nierzadko nawet oficjalny sprzedawca oprogramowania może udzielić błędnych informacji, przede wszystkim powszechne są przypadki gdy sprzedawca nie potrafi doradzić jaki rodzaj rozwiązania licencyjnego jest optymalny dla naszych potrzeb nie znając pełnej gamy możliwości.

Dodatkowym, a niezwykle istotnym, problemem potencjalnego nabywcy oprogramowania, który chce uzyskać informacje na temat legalności swoich rozwiązań, a także możliwości legalizacji jest, co naturalne, chęć pozostania anonimowym. Dyskrecja jest więc niezbędna.


Rozwiązanie

W odpowiedzi na tego typu problemy, specjalnie dla naszych Czytelników uruchamiamy pilotażową akcję "Zapytaj eksperta!". W początkowej fazie będzie ona dotyczyć wyłącznie oprogramowania produkcji Adobe i Macromedia. Pod adresem ekspert.dobreprogramy.pl zamieściliśmy specjalny formularz za pośrednictwem którego można zadawać pytania z zakresu licencjonowania, legalności itp. Na zgłaszane pytania będą odpowiadać eksperci reprezentujący producentów i/lub organizacji BSA, co zagwarantuje kompetencję odpowiadających osób i rzetelność ich odpowiedzi.

Żelazną zasadą akcji będzie jednak gwarancja pełnej anonimowości i dyskrecji dla wszystkich, którzy zdecydują się zadać pytanie. Zadane przez naszych Czytelników pytania będą przekazywane ekspertom, z pominięciem danych osobowych, maili i innych informacji po których można by ewentualnie zidentyfikować pytającą osobę. Po uzyskaniu odpowiedzi będziemy przekazywać ją na podany przez Czytelnika w formularzu (i znany wyłącznie redakcji vortalu) adres e-mail. Usługa oczywiście jest bezpłatna.

Masz pytania - zadaj je już dziś!

© dobreprogramy
s