Matematyka w HTML'uOstatnio stanąłem przed dylematem wyboru technologii do publikowania tagów matematycznych na platformie Moodle.

Rozważałem użycie technologii *Tex z racji jej popularności i uniwersalności. Okazało się, że w moim przypadku użycie tej technologii odpada ze względu na brak odpowiednich skryptów zainstalowanych na serwerze, którego nie jestem administratorem.

Alternatywą okazał się system znaczników matematycznych MathML. Rosnąca popularność i dostępność narzędzi okazała się istotną zaletą. Jednak ten standard posiada jedną istotną wadę – jest stosunkowo nowy. Jest to przyczyną wielu problemów związanych z kompatybilnością rozwiązania z różnymi przeglądarkami. Okazało się, że Firefox 3.7 nie jest w stanie poprawnie interpretować wielu znaczników… Z Google Chrome jest podobnie, o Internet Explorerze wcale nie wspominając. Nawet Apple Safari, słynąca ze wsparcia dla nowych technologii nie była w stanie poprawnie wyświetlić skomplikowanych równań. Jedyną przeglądarką, która w 100% wspiera tą technologię, jest jeszcze niestabilne wydanie przeglądarki Mozilla Firefox 4 beta 7.

Nie mając innego wyjścia musiałem skorzystać z MathML’a. Swojego wyboru z całą pewnością nie żałuję, ponieważ jest to otwarty i nowoczesny standard, a jego popularność i kompatybilność stałe rośnie.