Mathematica 7

Strona główna Aktualności

O autorze

Wolfram Research wypuścił siódmą wersję znanej aplikacji Mathematica, wspomagającej obliczenia matematyczne i przetwarzanie danych.

Mathematica ma już ponad 20 lat. Przez ten czas z prostej aplikacji wspomagającej obliczenia na symbolach przekształciła się w zaawansowany pakiet rozwiązujący układy równań, w tym różniczkowych, tworzący wizualizacje, wykonujący operacje na macierzach i pomagający w analizie statystycznej. Pozwala tworzyć interfejs użytkownika dla obliczeń wykonywanych z pomocą wewnętrznego języka programowania, pracować z grafami i przetwarzać obrazy. Umożliwia przeprowadzanie obliczeń z dowolną precyzją oraz przy użyciu liczb zespolonych. Posiada wbudowane bazy danych zawierających dane matematyczne, fizyczne i socjo-ekonomiczne. Program ma też wiele innych funkcji, które sprawiają że jest bardzo przydatnym narzędziem dla studentów, naukowców i inżynierów.

W wersji 7 pojawiły się nowe funkcje analizujące obrazy. Możliwe stało się wyszukiwanie wzorców i zapisywanie ich w postaci numerycznej. Mathematica potrafi np. wyszukać określone punkty, policzyć je i podać ich współrzędne. Wśród wbudowanych baz danych pojawił się ludzki genom. Dzięki temu można odnaleźć dany chromosom w sekwencji genetycznej. Możliwe jest wyświetlanie modeli 3D białek. Zawarto też dane o pogodzie z ostatnich kilkudziesięciu lat. Mathematica, podążając za światowym trendem, potrafi teraz w niektórych przypadkach automatycznie wykorzystać możliwości wielordzeniowych procesorów. Użytkownik także może skierować wykonywanie obliczeń na kilka rdzeni równolegle. Można bezpośrednio przenosić wyrażenia z edytora wbudowanego w MS Word.

Bardziej szczegółową listę zmian można znaleźć na stronie oficjalnej. Mathematica jest dostępna na platformy Windows, Linux, Mac OS X i Solaris 10. Na każdą platformę dostępne są wersje 64-bitowe, na niektóre także 32-bitowe.

© dobreprogramy