Maui 17.03 – po co komu zeszłoroczny Linux w tegorocznym przebraniu?

Maui 17.03 – po co komu zeszłoroczny Linux w tegorocznym przebraniu?

Najnowsza KDE Plasma
Najnowsza KDE Plasma
09.03.2017 14:04

Są dobre dystrybucje Linuksa, są złe dystrybucje Linuksa i sąbardzo dziwne dystrybucje Linuksa, których cel powstania jakoś namumyka. I nie, wcale nie chodzi nam o RebeccaBlack OS czy Sorcerera.Zdziwić potrafi taka wydawałoby się normalna dystrybucja jak Maui– reklamowana jako kompletny OS z zestawem aplikacji docodziennego użytku, orazosobista wyspa wolności.Wyszła jej nowa wersja, oznaczona jako 17.03 „Cuba Libre”, ześrodowiskiem graficznym KDE Plasma 5.9 – tyle że szczerze mówiąc,to powinna zostać oznaczona numerem co najwyżej 16.12, bo takbardzo zeszłoroczna jest w swoim zestawie oprogramowania.

Instalując nowoczesnego Linuksaoczekujemy jak najnowszej wersji kernela, przede wszystkim ze względuna wsparcie zapewniane dla nowego sprzętu przez wbudowanesterowniki, ale też regularne ulepszenia sterowników dla sprzętustarszego – szczególnie kart graficznych. Nowe wersje dystrybucjipojawiają się więc ostatnio albo z kernelem o długim wsparciu 4.9LTS, albo z najnowszym stabilnym 4.10, nawet Ubuntu zaktualizowałowydanie o długim wsparciu 16.04 LTS tak, by otrzymało kernel 4.8.Tymczasem twórcy Maui Linuksa w marcu 2017 roku oferują domyślniejądro 4.4, wydane w styczniu 2016 roku.

Najnowsza KDE Plasma
Najnowsza KDE Plasma

Maui bazuje na Ubuntu LTS –więc wydawałoby się, że obecnie powinniśmy dostać kernel 4.8.Leszek Lesner, główny deweloper Maui, tłumaczyże zdecydowano się pozostać przy oryginalnym kernelu 4.4, zewzględu na problemy z modułami ndiswrappera ivirtualboksa. Ten pierwszy jestwrapperem dla sterowników urządzeń sieciowych Windowsa, którypozwala je użyć na Linuksie, ten drugi to oczywiście popularneoprogramowanie wirtualizacyjne.

Z ndiswrappera dawno już nikt wnaszej redakcji nie musiał korzystać, trudno dziś znaleźć kartęsieciową, która nie miałaby wsparcia dla Linuksa. Pozostają tylkote najstarsze, ze sterownikami wydanymi dla Windowsa XP – nowszychsterowników, zgodnych z Windows Driver Foundation, ndiswrapper poprostu nie obsłuży. O problemach z VirtualBoksem na nowychkernelach natomiast nic nie słyszeliśmy – autor newsa regularniekorzysta z VirtualBoksa na desktopowych linuksach z kernelami 4.8 i4.9. Nie rozumiemy też, po co oba te moduły są domyślnieinstalowane, nawet jeśli użytkownik nigdy z nich nie skorzysta.

Mamy więc do czynienia ze starymUbuntu 16.04.2 (kernel 4.4.0~65), bez nowych jąder w repozytorium,połączonym z najnowszymi pakietami wziętymi z dystrybucji KDE Neon– Plasma 5.9.3 z Frameworks 5.31 i biblioteką Qt 5.7.1 (też nienajnowszą). Niby KDE, a jednak nie do końca – preinstalowana jeststarsza wersja Firefoksa 51, a jako klient pocztowy Thunderbird 45.Jako pakiet biurowy zastosowano też stare LibreOffice 5.1. Na plusmożna zaliczyć to, że te aplikacje są dobrze ze środowiskiem KDEzintegrowane.

Ciekawe jest za to podkreślanie,że Maui Linux jest systemem „Free” i „Libre”, zgodnym zwytycznymi Free and Open Source Software (FOSS), a zarazem oferowaniepreinstalowanego niewolnego komunikatora Skype i niewolnego sklepu zniewolnymi grami – Steam. Naszym zdaniem nic złego w obrażaniuwartości, w które wierzy Richard Stallman, ale warto byćkonsekwentnym i nie korzystać wówczas z etykietki FOSS.

Regulacja głośności ulepszonym plasmoidem
Regulacja głośności ulepszonym plasmoidem

Czy coś można powiedzieć naplus o tej dystrybucji? Warta uwagi jest nowa wersja instalatoraCalamares(3.1), która m.in. pozwala wyłączyć automatyczne tworzeniepartycji swap i usprawnia obsługę połączenia sieciowego w trakcieinstalacji. Zastosowano też zamiast kiepskiego standardowegoregulatora głośności KDE znacznie lepszy regulator Win7Volume Mixer. To chyba wszystko.

Jeśli chcecie wypróbować Maui,to obraz ISO (oraz plik torrent) znajdziecie na stronieprojektu. My ze swojej strony polecimy raczej LinuxMinta KDE 18.1 lub Manjaro17.0 KDE. Niektóre dystrybucje powstają naprawdę nie wiadomopo co – i do takich zaliczymy niestety Maui.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)