reklama

McAfee pod sterami nowego prezesa

Strona główna Aktualności

O autorze

Dave DeWalt, jeden z najbardziej wpływowych menadżerów IT wg branżowego magazynu CRN, będzie od 2 kwietnia b.r. nowym prezesem i dyrektorem generalnym firmy McAfee, jednego z największych światowych producentów rozwiązań zabezpieczających. DeWalt przeszedł do McAfee z firmy EMC, gdzie był wiceprezesem wykonawczym, wcześniej pracował w firmach Documentum (przejętej później przez EMC), Oracle, Quest Software i Eventus Software. Choć wyniki finansowe McAfee są dobre (firma zanotowała 133% wzrostu zysków w 3 kwartale ub. roku) to nowy prezes będzie musiał zmierzyć się z wieloma wyzwaniami.

Jednym z nich będzie niewątpliwie system Windows Vista, który był przedmiotem wielkiej krytyki ze strony tego producenta. Przypomnijmy, że McAfee zarzucało Microsoft, że najpierw celowo zamyka mu drogę dostępu do jądra systemu 64-bitowego, a potem opóźnia przekazanie dokumentacji niezbędnej do opracowania nowych rozwiązań. I choć wszystkie dane zostały mu jednak przekazane, a produkty takie jak McAfee Total Protection (będący odpowiedzią na OneCare Live Microsoftu) czy McAfee Internet Security Suite są już przygotowane do współpracy z Vistą, to firma musi jeszcze przekonać jeszcze klientów do ich stosowania. Tymczasem Microsoft oferuje już własne rozwiązania, poza tym sam system wyposażony jest zaporę sieciową i program do usuwania oprogramowania szpiegującego - czyli duży część funkcjonalności standardowych pakietów zabezpieczających. Jedynie program antywirusowy musi doinstalowany osobno ale konkurencja na tym rynku jest przecież ogromna.

W tej sytuacji prawdopodobnie producent jeszcze bardziej zwiększy zainteresowanie klientami instytucjonalnymi i firmami, wkraczając na nowe rynki. W kontekście głośnej w Stanach Zjednoczonych afery związanej z kradzieżą rządowych danych, na początku lutego ogłoszono wprowadzenie McAfee Data Prevention Host - nowego, specjalizowanego produktu zabezpieczającego przed ryzykiem utraty danych w firmach. Rozwiązanie to zawiera m.in. mechanizmy ochrony śledzące treść i kontekst danych, pozwalające na blokowanie transferu ważnych danych nawet wówczas, gdy zostały one poddane obróbce, skompresowane, czy zaszyfrowane co ma zapobiegać ich kradzieży. Sęk w tym, że w tej dziedzinie jest już kilka rozwiązań z którymi produkt McAfee będzie musiał konkurować. Jest to jednak tylko jeden z całej gamy produktów jakie oferuje ten producent dla dużych firm.

Wydaje się, że powoli kończy się dominacja wielkich producentów jak Symantec, McAfee, CA czy Trend Micro na rynku produktów dla klientów indywidualnych. Pomijając, że istnieje duża ilość darmowych alternatyw to w tej grupie produktów jest wiele produktów cechujących się mniejszymi wymaganiami systemowymi czy też wyższą skutecznością. Dlatego też potentaci w coraz większym stopniu koncentrują się na dostarczaniu rozwiązań dla średnich i dużych firm, oddając niejako rynek klientów indywidualnych mniejszym producentom.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama