McAfee zapowiada najważniejsze zagrożenia w 2007 roku

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma McAfee opublikowała listę przewidywanych dziesięciu najpoważniejszych zagrożeń bezpieczeństwa w 2007 roku.

Listę otwierają przewidywania co do rosnącej liczby fałszywych stron internetowych podszywających się pod popularne serwisy takie jak np. eBay, po to by wykraść od użytkownika numer ID i hasła dostępu. Generalnie kradzieże cennych danych i tożsamości nadal mają być istotnym problemem. McAfee zapowiada także dalsze zwiększenie się ilości spamu, zwłaszcza tego wykorzystującego dużych rozmiarów obrazki których wysyłanie potrafi skutecznie obniżyć wydajność sieci.

Producent przewiduje też, że rosnąca popularność udostępnianych w Internecie materiałów wideo nieuchronnie prowadzi do wzrostu poziomu wykorzystania MPEG jako środka do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania. Tym bardziej, że większość użytkowników bez obaw i żadnej kontroli przegląda na swoim komputerze materiały wideo. Nieustanny rozwój technologii i wykorzystywanie najróżniejszych kanałów komunikacji, takich jak Blutetooth, SMS, komunikatory, e-mail, WIFi czy USB spowoduje także coraz więcej ataków na telefony komórkowe i urządzenia mobilne. W szczególności coraz częstsze ma być zjawisko SmiShingu, czyli odmiany phishingu dokonywanej przy użyciu wiadomości SMS.

Jak zapowiada McAfee, adware czyli oprogramowanie do wyświetlania reklam ma stać się zjawiskiem dominującym. Wzrośnie także liczba potencjalnie niebezpiecznych programów wykorzystujących mechanizm Adware, rozpowszechnianych przez legalnie działające firmy zainteresowane efektywnym reklamowaniem swoich produktów i usług.

Hakerzy coraz częściej będą korzystać z botów, czyli automatycznych programów wykonujących na zainfekowanym urządzeniu niebezpieczne działania. W 2007 roku mają powrócić malware i wirusy, modyfikujące przechowywane na dysku pliki, umieszczając w nich swój niebezpieczny kod (firma ostrzega, że coraz większa ilość złośliwego oprogramowania jest pakowana i szyfrowana po to, by możliwie utrudnić ich identyfikację). Według Mc Afee wzrosnąć ma też liczba rootkitów przeznaczonych dla 32-bitowych platform, ale jednocześnie zwiększać się będzie poziom odpowiednich zabezpieczeń.

Listę McAfee zamykają wykryte luki w systemach operacyjnych, których ilość według firmy w 2007 roku znacząco wzrośnie. Tylko w 2006 roku Microsoft ogłosił wykrycie 140 potencjalnie niebezpiecznych dziur w swoich produktach. Co gorsza, często bywa, że internetowi przestępcy obchodzą aktualizacje mające za zadanie zlikwidować lukę.

Należy oczywiście brać pod uwagę, że ten katastroficzny obraz przyszłego roku nakreśliła firma specjalizująca się w dostarczaniu rozwiązań służących do ochrony przed tego typu zagrożeniami. Niewątpliwie można się jednak spodziewać wzrostu tego rodzaju zjawisk i należy być odpowiednio przed nimi zabezpieczonym.

© dobreprogramy
s