Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Siedem miesięcy z Avg

Jeżeli jakikolwiek uzytkownik chce jasno i trafnie oraz jak najbardziej subiektywnie opisać dany program, winien "spędzić z nim" nieco więcej czasu. Przed opisywaną dziś aplikacją postawiłem naprawdę wysoką poprzeczkę, otóż broniła ona przez blisko 7 miesięcy komputer młodego on-line gracza. Bynajmniej nie chodzi tu o mnie. Avg Internet Security musiał zmierzyć się z przeróżnego rodzaju dziwnymi trojanami, Adware Babylon czy SweetIm lub fałszywymi wersjami , uwaga, uwaga... darmowych gierek. Przemysł podróbek w internecie kwitnie, młodzi userzy są z wszechstron atakowani, a że niezbyt znaja się na bezpieczeństwie, klikają w co popadnie. Jak poradził sobie Avg? Otóż spieszę poinformować.

Identity Protection

Oprogramowanie Avg zostało wyposażone w składnik heurystyczny, oceniający aplikację, kontrolując ich zachowanie oraz komunikując sie z chmurą producenta jak i Firewallem. Pisząc wprost: IP ma atakować jeśli skaner rezydentny przepuści wirusa. Jak było w praktyce?

Bardzo dobrze!

Avg zainstalowałem w zastęstwie McAfee Total Protection, któremu "zdarzyło się" ugościć w systemie wirusa polską policję, czyli najohydniejszego- z możliwie popularnych zagrożeń- Ransoma, blokującego dostęp do ekranu i żądającego 400 zł opłaty w zamian wolności Windowsa. Oczywiście szkodnika tego można łatwo pozbyć się skanerem zewnętrznym czy poprzez tryb awaryjny ( jeśli go nie zablokuje, ale to już wyższa szkoła malware) . Zaraz jak tylko wyprosiłem nieproszonego gościa, wgrałem Avg IS. Identity Protection, o którym chce nieco opowiedzieć jest lekko nadpobudliwy. To dobrze i żle jednocześnie. Blokował instalator Linuxa, zdarzyło mu się "przyczepić" do bezpiecznych aplikacji. Nie jest to jednak problemowe. Moduł zawsze pyta o akcję wobec podejrzanego programu, można więc wybaczyć mu pewną nadgorliwość. Ale co z zagrożeniami?

Nie zdarzyło się by IP nie alarmował w momencie pobrania Fakegry. Zawsze ujawniał się alert informujący o wykryciu nieznanego zagrożenia lub wirusa o definicji IDP. Za to duży plus, ale z drugiej strony wskazuje to pewien niepokojący fakt, młodemu internaucie zdarzało sie pobierać całkiem nowe wirusy lub może to silnik skanujący Avg mało wykrywa?

Niezaufany podpis cyfrowy

Coś pięknego. Avg wykrywa wirusa na podstawie ich podpisu cyfrowego. Dziesiątkował dzięki tejże funkcjonalności Adware, głównie definicją "Skodna" . Wystarczyło, że pliki podpisano tymże niezaufanym podpisem cyfrowym, by został bezlitośnie zamordowany. Co ciekawe wiele oprogramowań zabezpieczających oferuje w standardzie zaufanie dla plików podpisanych cyfrowo, więc... szkodnik przeszedłby bez problemu przez warstwy zabezpieczeń. No chyba, że ktoś lubi mieć cudowne oprogramowanie reklamowe aktywne w systemie (nowy Toolbar czy czyściciel systemu) , to przepraszam.
Niestety zdarzały się też wpadki, typu wykrycie "Win32Heur", ale na szczęscie można stosować wykluczenia.

Zapora sieciowa

Opisywany pakiet Internet Security zawiera w sobie moduł Firewalla. Nie było z nim najmniejszych problemów, program domyślnie automatyczny, można zażądać alertowania w przypadku uruchamiania niezweryfikowanych przez Avg programów. Duża łopatologia, a więc przystępność dla każdego.

Avg Secure Search

Bardzo dobrze znany dla uzytkowników dp toolbar czeskiego producenta. Ciekawy dodatek, jednak zbyt mała umiejętność blokowania stron typu Phishing. Wymaga doinstalowania zewnętrznej wtyczki typu Bit TrafficLight, McAfee SiteAdvisor czy dodatku Trend Micro.

Ochrona USB, WWW i poczty e-mail

Program bezwzględnie kontroluje autoruny znajdujące się na podłączanych pamięciach typu USB, co w połączeniu z silnikiem heurystycznym daje mocne poczucie bezpieczeństwa przed tak popularną drogą zarażeń. Avg świetnie wykrywa Exploity, czyli szkodniki próbujące wykorzystać luki w znanych programach np. topowej już Javie, by przejąć kontrolę nad systemem. Każda odwiedzana witryna jest skanowana. Avg IS posiada też multifunkcjonalną obronę poczty e-mail, pozwalającą na skanowanie wiadomości zarówno pod kątem zawartych nich zagrożeń jak i szkodliwego, reklamowego SPAMu. Niestety tejże fuknkcjonalności nie udało się w moim teście poprawnie zweryfikować, gdyż maile odczytywane są za pomocą przeglądarki .

No coż Avg w najnowszej wersji swego produktu pokazał pewną klasę w dziedzinie zabezpieczeń. Program jest prosty, nie posiada mnóstwa często skomplikowanych (dla internautów nieinteresujących się tematyką security) modułów i jednocześnie przy tym wszystkim mocno skuteczny.

Może w tej prostocie jest zawarta recepta na sukces w walce z malware dla domowych komputerów ?

Ps. Program jako płatny, pełny pakiet gwarantuje pomoc techniczną pod adresami:

forum.safegroup.pl/avg/ ( wymagana rejestracja )
support@avg.com
pomoc@avg.pl
W temacie wiadomości zalecam podać swoj klucz programu.

virus@avg.com - laboratorium badania zagrożeń, nowe wirusy nalezy wysyłać w archiwum zabezpieczonym hasłem ( z odpowiednią treścią wiadomości nawiązującą do załącznika) .

 

windows oprogramowanie bezpieczeństwo

Komentarze

0 nowych
Jusko   14 #1 19.01.2013 16:11

Zawsze lubiłem AVG - był na tyle dobry dla mojego serfowania po sieci, że byłbym w stanie kupić nawet pełny pakiet. Niestety był jeden minus - nie podobały mi wymagania sprzętowe, spore. Dlatego ideałem był dla mnie NOD32, który wymagania nadal ma sprzed dekady (jeśli nie ma przekłamań w tej kwestii).

Autor edytował komentarz.
R@z0r   5 #2 19.01.2013 16:47

Mam od ponad miesiąca wersję IS, aktywowałem kilka dni temu po tym jak skończył się trial i jestem mile zaskoczony jakością programu no może poza obrzydliwym wyglądem a'la Win8.

DeJk_SEBA   7 #3 19.01.2013 17:22

Ja też nawet zadowolony jestem z tego programu, też mam w wersji IS, od dobrych programów. Ale irytuje mnie fakt, że gdy zapora jest w trybie interaktywnym, szczerze w innym nie sprawdzałem, to nie przepuszcza mi DLNA dla Windows Media Playera. Wie może ktoś jak to przepuścić, żebym nie musiał zapory wyłączać, by coś na TV puścić?

McAlexander   3 #4 19.01.2013 17:33

Dejk_SEBA, Avg ma w ustawieniach możliwość ręcznego tworzenia reguł dla programów. Czasem sam od siebie blokuje aplikacje , jeśli uzna, że mogą być szkodliwe .
kawka78 wedle najnowszych Av-Test. konkurencja Avg wspomniana w tekście zajmuje dużo niższe pozycje i szczerze pisząc nie dziwi mnie to zbytnio, gdyż w mini- testach na maszynie wirtualnej również wypada tragicznie.
Ale pomijam fakt konkurencji, bo nie o to mi chodziło, chciałem raczej napisać tekst o programie z punktu widzenia typowego użytkownika, jak się okazuje naprawdę mocno narażonego na różne zagrożenia.

dzikiwiepsz   13 #5 19.01.2013 17:56

Mam tego antywirusa i jak na razie działa bez problemowo, największą jego wadą jest lub było zamulanie szczególnie słabszych i wolniejszych komputerów ( bez ssd).

McAlexander   3 #6 19.01.2013 19:11

kawka78 to akurat nie ja ( zainstalowałem pakiet domownikowi i oceniałem umiejętność radzenia sobie w naprawdę cięzkich warunkach) Paranoiczna obrona kojarzy mi sie raczej z programami typu HIPS, które pytają o każdą uruchamianą aplikację. Co do rankingów oprogramowań- zgadzam się, ale należy przyznać, że dużo zależy tu od inwencji twórczej producentów np. Norton, Kaspersky czy Bitdefender naprawdę mocno modyfikują swoje oprogramowania ( np. ochrona bankowoście w KISie ). Ich wysokie wyniki są do przewidzenia, po krótkiej "zabawie". Po prostu są bardziej nawarstwione niżeli inne softy, co pomaga im siłą rzeczy w walce z malware i w zasadzie rzadko kto jest w stanie ich osiągnięcia podwazyć.
Natomaist pozwoliłem sobie przyczepić się McAfee, gdyż zauważyłem w czasie testów wiele problemów tejże aplikacji (np. fakt, że wirusy typu FakeAv potrafią ja wyłączyć), a jakiekolwiek zgłoszenia do ich beta- przedstawicieli kończą się tym, że "program ma wielu klientów i wykrywa wiele wirusów", dzięki czemu wszystko stoi w miejscu, ba, zmienia się tylko nazewnictwo wersji, rzadziej "wnętrzności" ( juz nie wspominając o zewnętrznej heurystyce, która naprawde nie działa tak jak w innych programach) .

Avg chyba ma "kompleks" darmowego AntiVirusa, czyli tego, że większość klientów zna je tylko z free wersji. Niby logiczne, ale czy na dłuzszą metę nie jest aby uciążliwe?

Warto zauważyć, że wersja Free prawie niczym nie rózni się od wersji płatnych jesli idzie o wykrywanie zagrożeń (obie mają skaner, heurystykę i Identity Protection).

Autor edytował komentarz.
DeJk_SEBA   7 #7 19.01.2013 19:58

McAlexander, właśnie o to chodzi, że specjalnie mam włączony tryb interaktywny, czyli AVG pyta mnie o wszystko, także nie powinno być problemu, ale nawet po resecie ustawień nie pyta o nic jeżeli próbuję z prawokliku na filmie Odtwarzać do urządzenia z DLNA. Jakiś pomysł?

McAlexander   3 #8 19.01.2013 20:04

No sprawdż te reguły :-) Nawet jak masz interaktywny. Spróbuj wyłączyc Firewalla i zobacz czy to cokolwiek pomaga.

DeJk_SEBA   7 #9 19.01.2013 20:06

McAlexander napisałem, że przy wyłączonym działa normalnie, do momentu włączenia. Nie chcę co chwile wyłączać i włączać.

McAlexander   3 #10 19.01.2013 20:10

Dobrze, a sprawdziłeś reguły? Musi automatycznie blokować Ci ten program, wiem, że na testowym komputerze był podobny problem, ale to z podejrzaną aplikacją. Niestety nie mam w tej chwili zainstalowanego Avg, więc nie pamietam w którym to było miejscu, ale raczej w ustawieniach zaawansowanych. Na pewno jest możliwośc ręcznego dopuszczenia aplikacji do sieci.

Autor edytował komentarz.
DeJk_SEBA   7 #11 19.01.2013 21:15

Ok, sprawdziłem dokładnie wszystko co zobaczyłem i wszystko co miało w nazwie Windows Media Player ma zezwolony dostęp i nadal nie działa. Może jakiś inny proces się tym zajmuje.
Sprawdziłem Windows Digital Media Cntroller taże ma dostęp.

Autor edytował komentarz.
dzikiwiepsz   13 #12 19.01.2013 22:20

@kawka78
mówiłem o samym av ale cały pakiet raczej by też miał wpływ w końcu to ten sam antywirus kiedyś zamulał teraz tego nie wiem bo mam szybkiego kompa i nie odczuwam zbytnio obecności tego programu.

  #13 19.01.2013 22:45

No tak. Lubiłem AVG do czasów zmiany stylistyki, GUI. Za czasów "stworów". Potem zaczęły się wymagania sprzętowe albo ja uległem zacofaniu, Gdyby nie to prawdopodobnie korzystałbym z niego. A tak póki co została mi nie wykorzystana licencją czekająca byc może na nieodlegą wymianę sprzętu. niemniej drażni mnie polityka komercyjna AVG polegająca na wciskaniu swojego toolabara. Kojarzy mi się to z komunistycznym cwaniactwem w wydaniu cińkciarzy.

McAlexander   3 #14 19.01.2013 23:13

Dejk_SEBA w takiej sytuacji napisz może na forum AVG albo maila do pomocy technicznej ( namiary w tekście ). Moim zdaniem powinno dać się to odblokować w ustawieniach zaawansowanych, niestety nie mam w tej chwili Avg na komputerze ani też na maszynie wirtualnej by to sprawdzić :-)

Komputer, na którym testowany był opisywany produkt miał 1 GB RAMu i Intel Pentium 4, nie było żadnego zamulenia za wyjątkiem nieco wolniejszego startu. Z pewnością ważne jest by wykonać pierwsze, pełne skanowanie.

Saeros   7 #15 20.01.2013 13:30

Ja też byłem (bardzo) zadowolonym użytkownikiem AVG upolowanym w konkursie Dobrych Programów, aż pewnego razu wyrzucił mi błąd sterownika jakiegoś-tam. Nic się nie stało, komputer nie wybuchł - myślę sobie "Ok..."

Następnego dnia po powrocie z pracy, włączam kompa - brak dostępu do Internetu. Może Neostrada ma zadyszkę? Wieczorem nadal to samo. Przez dwa popołudnia testowałem wszystko na co wpadłem, żeby wyeliminować problem. Routera nie miałem jak sprawdzić, bo wpisywanie jego IP w przeglądarce nic nie dawało! Tymczasowe zwolnienie zapory AVG nie pomogło. Nawet deinstalacja nie pomogła.

Dopiero gdy zacząłem szperać w ustawieniach protokołów karty sieciowej, zauważyłem, że pomimo usunięcia AVG i przeczyszczenia systemu nadal obok IPv4, IPv6 i reszty spółki siedzi tam jakiś AVG filter. Po jego wyrzuceniu, wszystko wróciło do normy.

  #16 20.01.2013 19:48

@Jusko
AVG 2013 jest lżejszy od poprzednika. Używam go na wiekowym sprzęcie z Windows XP.

bartman   1 #17 01.09.2013 21:47

Z tego co widzę wszystkie antywirusy idą w tym samym kierunku - rozwoju.
Obecnie po tych kilku latach tworzą się z nich potężne narzędzie oferujące wszystkie funkcjonalności

AVG jak dla mnie stoi na 2-gim miejscu zaraz po Kasperskym ;) (którego używam od ponad dwóch lat)
PS. Szkoda, że nie można ty jakiś obrazowych statystyk wklejać tylko trzeba czytać ;)

Moja recenzja o Kasperskym http://mojeprogramy.com/kaspersky-antywirus
oraz ranking antywirusów http://mojeprogramy.com/antywirusy-online
Zapraszam do głosowania

  #18 27.10.2013 02:05

Hej mam do was pytanie. Mam AVG najnowsze i blokuje mi ono dostęp do sieci. Co zrobić czy istnieje możliwość, aby mi nie blokowało sieci czy zmienić antywirusa?

McAlexander   3 #19 31.10.2013 00:18

Sprawdź ustawienia zapory sieciowej. Powinieneś domyślnie mieć ustawiony tryb automatyczny. Próbuj ją dezaktywować. Polecam kontakt z pomocą techniczną w razie dalszych problemów. Nie miałem podobnych zgłoszeń. Program instalowałem do tej pory na kilkunastu komputerach.