Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Lumia 550 i Windows 10

Lumia 625 towarzyszyła mi dość długo. Nie narzekałem w tym telefonie na nic. Nie przeszkadzała mi kiepska wydajność czy lichy ekran. Telefon chodził, nie gubił zasięgu, wytrzymywał na baterii tyle ile potrzebowałem, a nawet jeśli już padł mogłem podładować go wszędzie. Nie potrzebowałem do tego celu żadnych specjalnych i oryginalnych ładowarek jak w przypadku Samsunga. Telefon odbierał maile, miał dobrą offline'owa nawigacje (Here). Na brak aplikacji też narzekać nie mogłem – to czego potrzebowałem znajdowałem w sklepie. Aplikacja bankowości mobilnej? Jest! Aplikacja do obsługi programu lojalnościowego popularnej sieci benzynowej? Jest! Obsługa Youtuba? Jest. I to nawet z możliwością odtwarzania w tle. Do tego Word, Excel i Power Point. Może jestem mało wymagający ale więcej nie potrzebuje. I wydaje mi się ze sporo osób podchodzi do tematu podobnie. Jednak przyszedł czas pożegnać się z 625 - tką. Telefon po prostu zaczął się resetować co ok 40 sekund.

Android

Pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy to wymiana telefonu na nowy model. Zanim jednak to nastąpiło wywrócił mi się świat do góry nogami

Synology DS216play — domowy NAS

Na początku listopada firma Synology dostarczyła mi do testów serwer NAS dedykowany użytkownikom domowym. Jakiś czas temu nosiłem się z zamiarem zakupu takiego urządzenia, jednak zawsze miałem inne wydatki - teraz mogłem przekonać się czy na pewno potrzebuje takiego urządzeniaSprzęt, który do mnie trafił to nowy serwer DS216play:

  • Procesor: STM STiH412 (CPU: Cortex-A9 1,5GHz 1MB cache + GPU: Mali 400)
  • RAM: 1GB DDR3
  • HDD: 2 wnęki, max 16TB (2x8TB)
  • RAID: RAID0, RAID1, JBOD, Synology Hybrid RAID
  • I/O: USB 2.0 x1, USB 3.0 x1, RJ-45 x1 (interfejs Gigabitowy), zasilanie, KensingtonLock
    • Oprócz samego urządzenia w przesyłce znalazłem również dwa 4TB dyski twarde WesternDigital ST4000VN000.Model ten przeznaczony jest do wysokowydajnych i pojemnych systemów serwerowych NAS. Jak większość dysków twardych dedykowanych rozwiązaniom serwerowym, również ten "kręci się" z prędkościa 5900rpm. Wielkość pamięci cache to 64MB.Dyski nie należą do najgłośniejszych, jednak są wyraźnie słyszalne podczas pracy.Serwer Synology DS216play przeznaczony jest do użytku domowego.

Cyfrowy Polsat - apogeum

Tak wiem - poprzedni wpis miał być ostatni. Ale... nie mogę. Bo chyba każdy musi poznać jak działają firmy telekomunikacyjne w Polsce. Niestety - ja dałem się namówić na szybki Internet LTE (z jednej strony wyjścia nie miałem, z drugiej jednak - mogłem wziąć Internet na kartę, bez abonamentu). Jednocześnie poniższy wpis jest jakby usprawiedliwieniem mojej nieobecności na blogu. Sami zobaczcie czy przy takiej prędkości można normalnie pracować? I produkować wpisy?A taką własnie prędkość oferuje mi... Cyfrowy Polsat (ukłony dla Pana Solorza-Żaka):Źródło

Jednocześnie Cyfrowy Polsat w podpisanej umowie zobowiązał się do:

Cyfrowy Polsat zobowiązuje się dołożyć należytej staranności w celu zapewnienia prawidłowej jakości świadczonych Usług zgodnie z warunkami umowy, obowiązującymi przepisami prawa oraz obowiązującymi standardami technicznymi.

Cyfrowy Polsat - ostatni wpis

Chyba mam już dość pisania o Cyfrowym Polsacie. Niestety ten mobilizuje mnie cały czas do "działania". Z moich wcześniejszych wpisów możecie się dowiedzieć o niekompetencji pracowników, podejściu do klienta, a także (a raczej przede wszystkim) moich problemach z tą firmą.

Zbyt wolna prędkość dostępu do Internetu to problem, który doskwiera mi od samego początku (no może pierwsze 2 tygodnie było ok, później prędkość dostępu drastycznie spadła). Umowę podpisałem na obowiązującą "do pewnej prędkości" ale poniższe screeny prezentują oferowaną mi prędkość (przy zasięgu LTE i idealnej wręcz wakacyjnej pogodzie porównywalnej do tej z HotZlotu :) ):

Tak! Taką prędkość mam codziennie. W dodatku specjaliści cyfrowego Polsatu uważają za wiążące jedynie screeny ze speed testu. O problemach dziurawym Flashem nie słyszeli, zresztą i jest to "jedyne rozwiązanie".

Po zgłoszeniu reklamacji 17 sierpnia, CP zajął się moją sprawą by już po chwili (5 dni to w tej firmie chwila! Naprawdę!).Twierdząc, że problem został rozwiązany.

Office 365 na rok do każdej Lumii 640

Microsoft nie przestaje zaskakiwać i wciąż stara się zachęcić do korzystania ze swojego mobilnego systemu operacyjnego. Podczas gdy większość osób testuje Office 2016 ja postanowiłem skorzystać z Office 365, którego przez rok używać mogę zupełnie za darmo dzięki zakupowi Lumii 640. Do promocji zalicza się też większe urządzenie - Lumia 640XL.

Warunki

Aby móc skorzystać z rocznej subskrypcji na Office'a 365 wystarczy nabyć jeden z wyżej wymienionych modeli do 30 czerwca 2015r. Następnie wystarczy zainstalować na swoim smartphonie aplikację Office 365 Gift (i oczywiście zaakceptować postanowienia licencyjne). Następnie postępujemy według instrukcji zawartych w aplikacji.

Język - narzędzie nieustannie "updatowane"

Języki, nie tylko te programowania, ewoluują nieustannie. Niektóre z wyrazów giną z naszego słownika, inne natomiast ewoluują, a jeszcze inne znikają, pozostawiając swój ślad jedynie w starych książkach i słownikach.

Choć sam językowym purystą nie jestem, staram się poprawnie pisać i mówić. O ile nie mam problemu z używaniem wyrazów takich jak "przyszedłem", "poszedłem" czy "wyszedłem" (chociaż podobno formy, które kaleczą moje uszy na ulicy również stały się dopuszczalne) o tyle z ortografią różnie bywa - na szczęście jest jednak słownik. Nie chciałbym jednak, aby ten wpis był o pisaniu czy mówieniu, ale generalnie o używaniu języka polskiego. Bo włos jeży się na głowie gdy w Internecie czytam niektóre z określeń na nowe technologie, przedmioty lub czynności.

Jestę Weteranę — 10 lat razem!

Internautą jestem już od ponad 10 lat. W świecie Internetu to jednak więcej niż dekada. Wystarczy spojrzeć na to ile serwisów powstało (i upadło), ile usług sieciowych rozkręciło się oraz ile z nich skończyło się fiaskiem. Z jak wielu dróg komunikacji korzystaliśmy na przestrzeni tych kilku lat.

Ja zaczynałem od stałego połączenia internetowego z Netii o prędkości 128kb/s. Dziś korzystam z "superszybkiego" LTE, który tak właściwie nie wiem jaką ma prędkość. A co było pomiędzy? TPs, Orange i kilka innych lokalnych firm, które umożliwiały dostęp do sieci z większą lub mniejszą prędkością. Jeśli już o prędkościach mówimy doskonale pamiętam, gdy po powrocie ze szkoły pierwszy raz zobaczyłem połączenie o prędkości 512kb/s. Później predkość wzrastała już co raz szybciej. 1Mb/s, 2Mb/s... 10Mb/s aż do dziś, gdy tak naprawdę nie wiem po co mi te Mb/s... Ważne, żeby youtube chodził płynnie i dobreprogramy ładowały się w miarę sprawnie. Na nic więcej i tak nie mam czasu.

Przez to 10 lat zmieniło się całkiem wiele. Na początku przy 128kb/s nie było mowy o streamowaniu wideo. Radia internetowe jeszcze wtedy raczkowały, a

Wirtualna maszyna VirtualBox jako usługa

Zastanawialiście się kiedyś jak uruchomić maszynę VirtualBoxa podobnie jak maszyny uruchamiane w Hyper-V od Microsoftu? Tzn tak, aby maszyna faktycznie działała na naszym komputerze, jednak tak abyśmy nie widzieli jej okna. Ostatnio borykałem się z takim właśnie problemem na moim komputerze. Zbyt duża ilość otwartych okien zazwyczaj przeszkadza mi w pracy. Dodatkowo można tego użyć do automatycznego "podnoszenia" maszyn wirtualnych po starcie serwera.

Uruchamianie maszyny bez GUI

Najistotniejsze z mojego punktu widzenia było uruchomienie maszyny bez GUI (skoro znam adres IP maszyny, na której uruchomione są usługi serwerowe nie potrzebuje trybu graficznego absolutnie do niczego). W celu uruchomienia maszyny korzystamy z VBoxManage Można to zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy uruchomić z wiersza poleceń VBoxManagera czyli tekstowego managera VirtualBoxa. Znajduje się on w folderze, w którym zainstalowaliśmy VBoxa, domyślnie:C:\ProgramFile\Oracle\VirtualBox

Uruchomienie maszyny sprowadza się do wydania prostej komendy:

VBoxManage.exe startvm "NazwaMaszynyWirtualnej" --type headless

Oczywiście w miejscu oznaczonym jako NazwaMaszynyWirtulnej wpisujecie nazwę swojej maszyny.