Asus RT-N18U — „dodajemy SSH" — instalacja dodatkowych pakietów

Jak wspominałem w poprzednim wpisie - Asus RT-N18U ma możliwość zalogowania się do konsoli urządzenia z wykorzystaniem telnetu. Producent w tym przypadku zdecydował się na wykorzystanie mniej bezpiecznego połączenia, a SSH zarezerwował dla droższych rozwiązań. Postanowiłem jednak sprawdzić czy uda mi się je włączyć.

Podłączamy dysk zewnętrzny

Pierwsze co potrzebujemy to dysk zewnętrzny. Będziemy na nim instalować dodatkowe pakiety. Dysk USB zostanie automatycznie zamontowany w ścieżce /tmp/mnt/sda1.

Asus RT-N18U — solidny router do domu?

Jakiś czas temu wreszcie mogłem zmienić mojego dostawcę internetowego z firmy Pana Zygmunta na lokalnego providera. Nie narzekam - światłowód działa zdecydowanie lepiej niż połączenie LTE, również dzięki nowemu routerowi.

Nowe łacze - nowe urządzenie

Gdy już poznałem termin podłączenia przyszedł czas na zakup routera. Finanse nie były zbyt duże, ale 300zł powinno wystarczyć na Gigabitowy router z WiFi w standardzie N (jedno zakresowy).

Lumia 550 i Windows 10

Lumia 625 towarzyszyła mi dość długo. Nie narzekałem w tym telefonie na nic. Nie przeszkadzała mi kiepska wydajność czy lichy ekran. Telefon chodził, nie gubił zasięgu, wytrzymywał na baterii tyle ile potrzebowałem, a nawet jeśli już padł mogłem podładować go wszędzie. Nie potrzebowałem do tego celu żadnych specjalnych i oryginalnych ładowarek jak w przypadku Samsunga. Telefon odbierał maile, miał dobrą offline'owa nawigacje (Here). Na brak aplikacji też narzekać nie mogłem – to czego potrzebowałem znajdowałem w sklepie.

Synology DS216play — domowy NAS

Na początku listopada firma Synology dostarczyła mi do testów serwer NAS dedykowany użytkownikom domowym. Jakiś czas temu nosiłem się z zamiarem zakupu takiego urządzenia, jednak zawsze miałem inne wydatki - teraz mogłem przekonać się czy na pewno potrzebuje takiego urządzenia

Sprzęt, który do mnie trafił to nowy serwer DS216play:

  • Procesor: STM STiH412 (CPU: Cortex-A9 1,5GHz 1MB cache + GPU: Mali 400)
  • RAM: 1GB DDR3
  • HDD: 2 wnęki, max 16TB (2x8TB)
  • RAID: RAID0, RAID1, JBOD, Synology Hybrid RAID

Cyfrowy Polsat - apogeum

Tak wiem - poprzedni wpis miał być ostatni. Ale... nie mogę. Bo chyba każdy musi poznać jak działają firmy telekomunikacyjne w Polsce. Niestety - ja dałem się namówić na szybki Internet LTE (z jednej strony wyjścia nie miałem, z drugiej jednak - mogłem wziąć Internet na kartę, bez abonamentu). Jednocześnie poniższy wpis jest jakby usprawiedliwieniem mojej nieobecności na blogu. Sami zobaczcie czy przy takiej prędkości można normalnie pracować? I produkować wpisy?

A taką własnie prędkość oferuje mi... Cyfrowy Polsat (ukłony dla Pana Solorza-Żaka):

Cyfrowy Polsat - ostatni wpis

Chyba mam już dość pisania o Cyfrowym Polsacie. Niestety ten mobilizuje mnie cały czas do "działania". Z moich wcześniejszych wpisów możecie się dowiedzieć o niekompetencji pracowników, podejściu do klienta, a także (a raczej przede wszystkim) moich problemach z tą firmą.

Zbyt wolna prędkość dostępu do Internetu to problem, który doskwiera mi od samego początku (no może pierwsze 2 tygodnie było ok, później prędkość dostępu drastycznie spadła).

Office 365 na rok do każdej Lumii 640

Microsoft nie przestaje zaskakiwać i wciąż stara się zachęcić do korzystania ze swojego mobilnego systemu operacyjnego. Podczas gdy większość osób testuje Office 2016 ja postanowiłem skorzystać z Office 365, którego przez rok używać mogę zupełnie za darmo dzięki zakupowi Lumii 640. Do promocji zalicza się też większe urządzenie - Lumia 640XL.

Język - narzędzie nieustannie "updatowane"

Języki, nie tylko te programowania, ewoluują nieustannie. Niektóre z wyrazów giną z naszego słownika, inne natomiast ewoluują, a jeszcze inne znikają, pozostawiając swój ślad jedynie w starych książkach i słownikach.

Choć sam językowym purystą nie jestem, staram się poprawnie pisać i mówić.

Jestę Weteranę — 10 lat razem!

Internautą jestem już od ponad 10 lat. W świecie Internetu to jednak więcej niż dekada. Wystarczy spojrzeć na to ile serwisów powstało (i upadło), ile usług sieciowych rozkręciło się oraz ile z nich skończyło się fiaskiem. Z jak wielu dróg komunikacji korzystaliśmy na przestrzeni tych kilku lat.

Ja zaczynałem od stałego połączenia internetowego z Netii o prędkości 128kb/s. Dziś korzystam z "superszybkiego" LTE, który tak właściwie nie wiem jaką ma prędkość.

Wirtualna maszyna VirtualBox jako usługa

Zastanawialiście się kiedyś jak uruchomić maszynę VirtualBoxa podobnie jak maszyny uruchamiane w Hyper-V od Microsoftu? Tzn tak, aby maszyna faktycznie działała na naszym komputerze, jednak tak abyśmy nie widzieli jej okna. Ostatnio borykałem się z takim właśnie problemem na moim komputerze. Zbyt duża ilość otwartych okien zazwyczaj przeszkadza mi w pracy. Dodatkowo można tego użyć do automatycznego "podnoszenia" maszyn wirtualnych po starcie serwera.