Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Asus RT-N18U — solidny router do domu?

Jakiś czas temu wreszcie mogłem zmienić mojego dostawcę internetowego z firmy Pana Zygmunta na lokalnego providera. Nie narzekam - światłowód działa zdecydowanie lepiej niż połączenie LTE, również dzięki nowemu routerowi.

Nowe łacze - nowe urządzenie

Gdy już poznałem termin podłączenia przyszedł czas na zakup routera. Finanse nie były zbyt duże, ale 300zł powinno wystarczyć na Gigabitowy router z WiFi w standardzie N (jedno zakresowy). Nie mieszkam w bloku więc problem dwuzakresowości odpada - w mojej okolicy jest zaledwie kilka sieci i wiedziałem, że częstotliwość 2.4GHz jest prawie pusta. Z urządzeń które mnie interesowały wybrałem dwa - Mikrotik RouterBoard RB951G oraz Asus RT-N18U. Ten pierwszy zachęcał mnie przede wszystkim bardzo dobrym systemem operacyjnym (kto nie zna RouterOSa powinien to natychmiast nadrobić!) drugi natomiast bardzo dobrymi opiniami (niestety z komentarzy w internecie o tym pierwszym dowiedziałem się tylko o słabym zasięgu sieci WiFi). Wbrew swojej woli wybrałem Asusa, ponieważ od pewnego czasu stałem się użytkownikiem "wygodnym" i bardziej leniwym. Po zakupie chcę podłączyć urządzenie - spędzić nad jego konfiguracją tylko kilka chwil i korzystać z jego możliwości - znając RouterOSa wiem o masie opcji, które są tam dostępne, a ilość moich aktualnych obowiązków znacznie wydłużyła by jego odpowiednią konfigurację. AsusWRT dostarczony wraz z urządzeniami Asusa jest natomiast szybki w prostej konfiguracji dla użytkowników mniej doświadczonych, zapewnia jednak możliwości zaawansowanych ustawień dla osób, które mogą poświecić więcej czasu na jego konfigurację. Na korzyść Asusa przemawiała również lepsza konfiguracja sprzętowa - RT-N18u posiada 1 rdzeniowy procesor o częstotliwości 800MHz, 256MB RAM oraz 128MB pamięci flash. Urządzenie jest wyposażone w 2 porty USB (1x USB 2.0 + 1x USB 3.0) oraz 4 Gigabitowe porty Ethernet. Niestety, szybszy port jest usytuowany z przodu urządzenia, jeśli więc zechcemy podłączyć do niego dysk twardy to cały design urządzenia zostanie oszpecony okablowaniem, a router najprawdopodobniej będziemy chcieli schować.
(Źródło: asus.com)

Pudełkowy soft

AsusWRT dostarczany z routerami Asusa pozwala na bardzo rozbudowaną konfigurację, a jednocześnie pozwala uruchomić urządzenie jako router, punkt dostępowy, repeater lub "Media Bridge" w kilka chwil od włączenia. Duża ilość opcji konfiguracyjnych za pośrednictwem webowego interfejsu użytkownika została uzupełniona również możliwością konfiguracji z wykorzystaniem linii komend. Niestety w tym przypadku producent postawił na mniej bezpieczny Telnet. W wyższych modelach w webowym GUI można wyklikać również dostęp po SSH.
Z graficznego interfejsu użytkownika, dostępnego przez przeglądarkę skonfigurować można oczywiście połączenia sieciowego - WAN (z obsługą zapasowego połączenia przez USB lub jeden z portów LAN oraz z opcją równomiernego rozłożenia obciążenia), LAN (z obsługą IPTV), WIFI (b/g/n, do 3 SSID z możliwością izolacji Intranetu i pracy w trybie repatera). Na pochwałę zasługuję ekran główny na którym oprócz adresu IP czy statystyk wykorzystania CPU oraz pamięci RAM widnieje mapa gdzie przedstawione są wszystkie podłączone urządzenia - zarówno te podpięte to jednego z interfejsów sieciowych jak i USB.
W graficznym tybie użytkownika z łatowścią ustawić można reguły QOS w dwóch trybach:
  • Tradycyjny QoS
  • Bandwidth Limiter - zapewnia, że podani klienci będą mieli dostęp do sieci z przydzielonym pasmem minimalnym (definiowany oddzielnie dla pobierania oraz wysyłania.
Co ciekawe, producent podaje, że istnieje również 3 opcja - QoS adaptacyjny - niestety nie znalazłem takiego ustawienia w GUI.
Router umożliwia również przydzielenie czasu połączenia dla poszczególnych adresów MAC - ustawienie o nazwie "Kontrola rodzicielska" pozwala na zdefiniowanie w jakich ramach czasowych urządzenie ma dostęp do sieci (dotyczy zarówno połączenia LAN jak i WIFI). Skonfigurowanie połączneia VPN sprowadza się do dodania użytkownika i ustawienia hasła (oddzielnie dla PPTP i OpenVPN). Jeśli jednak zechcemy zmienić ustawienia uwierzytelnienia, szyfrowania czy zmiany zakresów adresów IP dla klientów wystarczy przesunięcie suwaka i opcje "zaawansowane" są dostępne.

Aplikacje USB

To menu jest dostępne po wpięciu urządzenia do portu USB, a w nim:
  • Aplikacja AiDisk - umożliwia ona w prosty sposób udostępnienie do Internetu dysku podpiętego do portu USB. Możemy zdecydować czy chcemy udostępnić cały dysk czy tylko wybrane ścieżki.
  • Media Server - serwer Samba, FTP, DLNA oraz iTunes
  • Serwer drukarki sieciowej - obsługuje dwa tryby: prosty LPR oraz tryb Asus EZ, który oprócz drukowania umożliwia również skanowanie przez sieć. Niestety moja drukarka (Brother DCP-J125) nie działa w żadnym z tych trybów, a raczej działa... mizernie. W trybie LPR drukuje jedynie połowę strony. W trybie AsusEZ drukarka w ogóle nie jest odnajdywana. A szkoda, bo to był jeden z powodów dla którego zdecydowałem się na Asusa.
  • 3G/4G - umożliwia ustawienie routera w tryb pracy z modemem WWAN
  • Download Master - Jest to menadżer pobierania plików z obsługa protokołów HTTP, FTP, BitTorrent, eMule

Mając już urządzenie w domu wpiąłem je do sieci. Niestety, nie mając zbyt dużo czasu skonfigurowałem to co najważnijesze i zapomniałem o nim. Router chodził nieustannie z dwoma urządzeniami podpiętymi po Ethernecie oraz kilkoma urządzeniami podpiętymi do sieci bezprzewodowej (w szczytowych momentach nawet 12 urządzeń WiFi jednocześnie). Do tego połączenie VPN nie zawiodło mnie ani razu - nigdy nie miałem problemu z logowaniem do sieci, sam proces trwał szybko zarówno z telefonu jak i komputera. Dostęp do plików na dwóch dyskach USB również był bez zarzutów - szybko i wygodnie, pomimo tego, że jestem raczej tradycjonalistą i wolę Sambę + VPNa niż usługi typu AICloud. I tak przez kilka miesięcy "nudnego użytkowania" tego urządzenia.

Do mojego routera podpiąłem nośnik USB (16GB Kingston DataTraveler 3.0) i sprawdziłem jak wyglądają czasy kopiowania plików pomiędzy urządzeniem oraz dyskiem. Prędkość kopiowania, może nie dorównuje typowym urządzeniom NAS, ale do router podpiąłem jedynie pendrive'a za pomocą portu USB (3.0). Pomimo tego, biorąc pod uwagę, że jest to tylko dodatkowa funkcjonalność routera, prędkość kopiowania zarówno do jak i z urządzenia jest zadowalająca (zarówno z wykorzystaniem protokołu SMB jak i FTP).

Po podpięciu dysku i włączeniu funkcji serwera multimedialnego router jest widoczny w sieci jako urządzenie multimedialne. Odtwarzanie filmów w FullHD odbywa się bez zarzutów.

AICloud

Jak wcześniej wspominałem, częściej korzystam z VPN'a i serwera SMB niż usług typu AICloud. Jednak przez krótki okres czasu postanowiłem z niej skorzystać. Ta usługa umożliwia prosty i wygodny dostęp do plików za pośrednictwem interfejsu webowego. Producent zadbał o wsparcie zarówno dla pełnowymiarowych jak i mobilnych przeglądarek. Z interfejsu można się w prosty sposób przeklikać do interfejsu zmiany ustawień urządzenia. Dość ciekawą i niespotykaną przezemnie wczesniej w innych urządzeniach funkcją jest możliwość używaniu plików z innych serwerów SMB będących w sieci LAN.

Serwer druku

To zdecydowanie to, co mnie zawiodło. Liczyłem na wykorzystanie AsusEZ, czyli narzędzia umożliwiającego oprócz zdalnego drukowania, również zdalne skanowanie. Niestety, moja drukarka, Brother DCP-J125 nie jest wspierana. Na szczęści możliwe jest również skonfigurowanie serwera druku z użyciem protokołu LPR. W przypadku takiego skonfigurowania znów pojawiły się problemy - drukarka drukuje tylko pół strony i przerywa prace. Do urządzenia na szczęście można połączyć się z wykorzystaniem telnetu, co mam nadzieje umożliwi rozwiązanie tego problemu.

Podsumowanie

Po 9-miesięcznym korzystaniu z urządzenia, mogę powiedzieć że kupiłbym je raz jeszcze. Niedogodność jaką spotkałem z serwerem wydruku mam nadzieję, uda się ją wyeliminować z wykorzystaniem telnetu. Problemów z zasięgiem sieci Wi-Fi nie zauważyłem, a tego najbardziej bałem się w konkurencyjnym rozwiązaniu od Mikrotika. Sama możliwość połączenia się bezpośrednio do systemu operacyjnego Asusa (AsusWRT) daje spore możliwości dalszej konfiguracji. Niestety, dla tego urządzenia nie ma (i raczej nie będzie) dostępnego alternatywnego oprogramowania AsusWRT-Merlin, dla chętnych zostaje OpenWRT i Tomato. Prędkości które uzyskałem w teście przenoszenia danych są przyzwoite jak na tego typu urządzenie (to tylko router) ale nie powinno być używane jako tańsza alternatywa dla NASa (chyba, że korzystamy tylko z małych plików). Na uwagę zasługuje również dość ciekawe tłumaczenie interfejsu użytkownika:
Pomimo tych niedociągnięć - nie jest źle i warto się tym urządzenie zainteresować. 

sprzęt

Komentarze

0 nowych
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #1 10.04.2017 22:18

luknij do edycji bloga...

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #2 10.04.2017 22:33

dzięki ;)

t0ken   9 #3 10.04.2017 22:49

Mam podobny sprzęt ASUSa za ok. 300zł. Zmiana z fast ethernetu i n na giga i ac daje bardzo widoczne efekty jeśli chodzi o transfer, zaś zasięg wi-fi większy ale "bez rewelacji". Oprogramowanie działa bez przestojów. Mi akurat przydała się opcja podłączenia po USB 4G, które świetnie się spisuje jako awaryjne łącze. Czasami niektóre urządzenia przy ac nie widzą sieci, ale wystarczy ustawić na sztywno niższy numer kanału.

  #4 11.04.2017 01:37

Przeglądam wlaśnie rządzenia mikrotik.
Czy będzie większa różnica między: https://www.ip-sa.com.pl/mikrotik/RB951G-2HnD a innym modelem: https://www.ip-sa.com.pl/mikrotik/RB951Ui-2HnD ?

mPiter   5 #5 11.04.2017 11:06

Turbologika: złącza USB na przodzie i tyle. Takie rzeczy powinny być na górze, a już najlepiej żeby były na obracalnym złączu. Dzięki temu można wygodnie postawić router i nie zabiera dużo miejsca, a tak dupa...

toones   10 #6 11.04.2017 19:07

jestem w posiadaniu tego modelu od 2014 roku. Ogólnie jestem zadowolony, jednak u mnie występuje problem w odnowieniu DHCP i jestem zmuszony do restartu routera. Problem rozwiązany znów na "jakiś czas"...

Autor edytował komentarz w dniu: 11.04.2017 20:31
McDracullo   17 #7 11.04.2017 20:54

@toones: Na najnowszym firmwarze dzieje się to samo? Generalnie łatwo i szybko można tam zmienić serwer DHCP na inny - może wtedy byłoby lepiej?

toones   10 #8 11.04.2017 21:00

@McDracullo: tak, bez znaczenia na firmware. Jednak muszę zaznaczyć, że na kablu router miałem krótko, z tego co pamiętam problem wystąpował rzadko, teram mam LTE na modemie Huawei E3372 i problem jest notoryczny.

Autor edytował komentarz w dniu: 11.04.2017 21:00
McDracullo   17 #9 11.04.2017 21:17

@toones: Proponuję wyłączyć serwer wbudowany w urządzeniu (przez interfejs webowy), uprzednio instalując (z wykorzystaniem telnetu i opkg) pełny serwer DHCP i konfigurując go (Asus wykorzystuje udhcp).

toones   10 #10 11.04.2017 21:28

@McDracullo: Dzięki, spróbuję zrobić jak piszesz.

blackangel   3 #11 11.04.2017 22:43

MI swego czasu zgubił całe ustawienia. Ale dzięki programowi szybko wgrałem nowy soft i routerek działa do dziś. Ale z perspektywy czasu czy aż tyle musi kosztować?

McDracullo   17 #12 11.04.2017 22:57

@blackangel: Szczerze mówiąc za 300zł ciężko znaleźć konkurencyjne rozwiązanie. Ja znalazłem Mikrotika i właśnie Asusa. Nawet w okolicach tej kwoty nie znajdziesz nic z takimi parametrami, funkcjami i solidnym oprogramowaniem.

  #13 11.04.2017 23:56

solidny ruter do domu powinien zacząć się od tego
https://openwrt.org/

Pudel89   11 #14 12.04.2017 00:59

A ja sobie za końcówkę dałem TP-Linka WR-841N, za główny ruter RB750G a dostawca daje mi Thomsona, który lata w Bridge z RB750G.
Zgadzam się, że leniwi polubią takie rozwiązania jak wyżej ale chcąc coś więcej nie ma bata i trzeba pomyśleć na RouterOS (między innymi). Postawienie serwera VPN, specjalny routing dla bezpłatnego VPN tylko na dany interfejs/IP, sniffing pakietów/syfu jaki lata w sieci. Dla kogoś kto kilka lat się tym bawi nie wróci do rozwiązań ładnych i dla leniwych :)
Znalezienie teraz RB750G graniczy z cudem, wyparł go RB750Gr3. Cena razem z WR841N to jakieś 310 PLN :)
PS
Mieszkam w bloku, mam w pierony sieci koło siebie z UPC/NETIA. Takie małe coś daje rady i zasięg mam nawet przed blokiem co przeczy logice bo mieszkanie mam na II piętrze a blok z lat 80.

bachus   23 #15 12.04.2017 09:14

@mPiter: no ale tam są anteny... zawsze możesz próbować użyć czegoś w stylu http://miniimg.rightinthebox.com/images/384x384/201411/kvxayb1415268444328.jpg

McDracullo   17 #16 12.04.2017 12:31

@Pudel89: TP-Link nigdy nie kojarzył mi dobrze jeśli chodzi o stabilność - może to źle :(
Rozwiązanie od Asusa możesz skonfigurować w ten sam sposób - jeśli tylko masz czas. I masz jedno urządzenie a nie 3 ;)

Pudel89   11 #17 12.04.2017 13:14

@McDracullo: Jako AP wystarcza wspaniale i nie dławi się. Jest to typowy low-end, który wystarcza mi tylko dlatego, że po WLAN latają mi dwa laptopy, które cudów nie potrzebują. Najważniejsze usługi są spięte kablami i nie wyobrażam sobie po WLAN zrobić dysk sieciowy ze streamingiem DLNA, muzyki np Synology.
TP-link też produkuje sprzęt z wyższej półki np zarządzalne switche.
Natomiast rozwiązania Asusa niestety nie znam a cukierkowe/ładne menu do mnie nie przemawia. Po co mi WebUI tego typu? Owszem dobrze się na to patrzy ale nie jest tak funkcjonalne jak Winbox/WebUI od Mikrotika.

McDracullo   17 #18 12.04.2017 14:18

@Pudel89: LowEnd do WiFi w dzisiejszych czasach? Najważniejsze usługi mam spięte kablami (dlatego potrzebowałem gigabitowego ethernetu), ale zasięg po WiFi jest hm.. conajmniej istotny. Mieszkam w domku a nie w bloku może stąd wymów większego zasięgu.
Co do cukierkowatości - nie widzę jej - Interfejs jest funkcjonalny, a o to przecież chodzi. Jak chce coś skonfigurować czego nie ma w WeUI loguje się po telnecie/ssh i konfiguruje. Nawet dodatkowe usługi. Mikrotika nie chciałem bo lichy zasięg wifi, a w pewnym wieku człowiek staje się też bardziej wygodny (leniwy), bardziej zajęty i pokonfigurować wszystkiego od razu po prostu nie ma jak (ten wpis powstawał prawie 6 miesięcy - zbyt dugi nie jest, ale mniej więcej tyle mam wolnego czasu - wyobraź sobie kiedy skończyłbym wpis jakbym wziął mikrotika + AP).
Poza tym konsolidacja - ograniczyłem ilość kabli i nawet żona jest zadowolona! :)

sadaj72   5 #19 12.04.2017 16:58

U mnie pfsense jako router, działa bez zbędnego pieprzenia się z konfiguracją, do tego 2 AP TP-Linka spięte w tzw. cluster mode i złego słowa powiedzieć nie mogę.

Pudel89   11 #20 12.04.2017 17:19

@McDracullo: Mikrotik to system "skrypciarski". Jego konfiguracja wykonana raz może być w 90% przypadków przerzucona na inne urządzenie. Konfig zapisuje się w pliku tekstowym i są to zwykłe linijki z komendami gdzie dodać odpowiednie opcje. Dziubanina w warunkach domowych jest i tak znikoma bo funkcja rutera/NAT, wraz z VPN, regułki to maks dziubania jeden wieczór.
A co do "low-end wifi" to stare radia w TP-Linku potrafiły robić robotę. Zresztą samo to że mam wokół siebie około 20-30 sieci robi niezłą sieczkę w 2,4 GHz

McDracullo   17 #21 12.04.2017 18:23

@Pudel89: Znam RouterOS (Mikrotik to tylko producent tego OSa, a nie sam OS). Wiem jak wygląda plik konfiguracyjny i sama konfiguracja - wiem jak dobre to urządzenia jednak nie wiem dlaczego starasz się mnie przekonać że Asus to cukierkowatość i zło? Mogę w nim zarówno wszystko wyklikać jak i oskryptować (Telnet/SSH). Mam wydajne radio, całkiem spoko prędkość portu USB (tu wiem, że urządzenia Mikrotika się nie wybijają, zresztą RB750G chyba nie ma USB).
Samo radio to jedno, a co z OSem w tym TpLinku?

Swoją drogą zastanawiałem się jeszcze RB2011UiAS-2HnD ale potem okazało się, że jednak będę miał trochę mniejsze fundusze.

Pudel89   11 #22 12.04.2017 21:37

@McDracullo: Nie przekonuje :) Dyskutuje nad funkcjonalnością i ją ukazuję :)
USB w Mikrotiku lepiej wykorzystać na modem a nie na dysk. To generalnie działa tam po omacku.
W TP-Linku mam Gargoyle i nic więcej nie potrzebuję.

RB2011 to tak jak RB750G staroć. Nieopłacalny dla użytkownika domowego. Miał go zastąpić model RB3011 i powstał on ale wersji rack i bez radia.

McDracullo   17 #23 12.04.2017 22:43

@Pudel89: USB w Asusie działa zarówno jako dysk jak i na modem. Funkcjonalność większa. 3011 jest bez radia i ta cena...
Swoją drogą, skoro pracuje od 9 miesięcy bez zarzutów, to chyba też dobrze świadczy o urządzeniu. A skonfigurowałem go dokładnie tak jak skonfigurowałbym Mikrotika...

Pudel89   11 #24 13.04.2017 07:38

@McDracullo: RB3011 ma tą funkcjonalność której nie ma sporo sprzętów. W domu nie odczujesz aż tak dużej różnicy ale dostawcy internetu potrafią wykorzystać Mikrotika dużo lepiej od domowego usera. CCR'y kładzie się nawet pod BGP

  #25 13.04.2017 10:58

@McDracullo - czas który "straciłeś" na napisane tego wpisu mogłeś poświecić na konfigurację Mikrotika :D

Lrrr   3 #26 14.04.2017 11:42

Dzięki za wpis, akurat jestem na etapie zakupu router do domu.

McDracullo   17 #27 19.04.2017 08:43

@Areh: I nie było by wpisu... :P
1. Mikrotik, którego miałem kupić podobno ma fatalne radio, a ja chciałem mieć jedno urządzenie.
2. Miktotik jest fajny, ale czasem warto sprobować czegoś innego ;) W tym momencie nie pożałowałem
3. Dalej nie wiem co ma takiego Mikrotik, czego nie mam w Asusie (na pewno nie ma Asus EZ, który u mnie i tak nie działa :P ).