MediaPortal 2.1.3

Strona główna Windows Multimedia Katalogowanie zasobów multimedialnych
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

MediaPortal to darmowe narzędzie, pozwalające zmienić domowy komputer w multimedialne centrum rozrywki. Z jego poziomu możemy słuchać muzyki, radia, oglądać filmy, telewizję, przeglądać zdjęcia w formie pokazu slajdów, nagrywać wybrane audycje i programy, a także obejrzeć prognozę pogody.

MediaPortal jest jednym z najbardziej cenionych wśród użytkowników oprogramowaniem typu HTPC (Home Theater Personal Computer) i stanowi świetną alternatywę dla dostępnego w Windowsie modułu Media Center. Jego charakterystyczną cechą, będącą również jedną z największych zalet, jest modularna budowa. To sam użytkownik decyduje z jakich funkcji narzędzia chce korzystać i które to mają być dostępne z poziomu narzędzia MediaPortal. Oferowana domyślnie funkcjonalność jest bardzo bogata, a mimo wszystko może być dodatkowo rozszerzona za sprawą ogólnodostępnych pluginów.

Już po zainstalowaniu w ręce użytkownika trafia w pełni funkcjonalna platforma, pozwalająca odtwarzać najróżniejsze multimedia z poziomu komputera. Wszystkie funkcje do pracy z multimediami dostępne są z poziomu odpowiednich zakładek. Znajdziemy wśród nich takie, które umożliwią odtwarzanie muzyki, oglądanie filmów, płyt DVD/VCD/SVCD, słuchanie radia internetowego, przeglądanie prognozy pogody, programu telewizyjnego, a w przypadku kiedy komputer wyposażony został w odpowiedni tuner TV/FM także oglądanie telewizji i słuchanie radia. W przypadku tego ostatniego oprogramowanie obsługuje standard analogowy, cyfrowy DVB-T i satelitarny. Co istotne, oprogramowanie pozwala na zarówno manualne, jak również zarządzane harmonogramem nagrywanie wybranych materiałów na dysk twardy.

Zalet narzędzia MediaPortal jest wiele, jednak schodki zaczynają się gdy zagłębimy się w bardziej zaawansowane opcje konfiguracyjne. O ile podstawowa konfiguracja, dobór odpowiednich kodeków itp. nie powinny nikomu przysporzyć żadnych problemów to bardziej dogłębne dostosowywanie aplikacji do własnych preferencji nie jest już tak proste i intuicyjne. Oprogramowanie do działania wymaga m.in. zainstalowanego na komputerze systemu baz danych MySQL. Pomimo, iż w większości przypadków tego typu rozwiązanie jest zbędne to wykorzystywane jest do przechowywania informacji o historii wczytywanych i odtwarzanych multimediów. Funkcja ta z pewnością mogła by być rozwiązana w nieco prostszy i mniej kłopotliwy sposób.

Oprogramowanie dostępne jest w polskiej wersji językowej. Poza wieloma wtyczkami, rozszerzającymi funkcjonalność obsługiwane są motywy graficzne. Dzięki temu, możemy dowolnie zmieniać wygląd naszego multimedialnego centrum rozrywki. Warto zwrócić uwagę także na fakt, iż MediaPortal pracować może w trybie serwera, udostępniając multimedia innym urządzeniom klienckim.

Uwaga!

  1. Program do poprawnego działania wymaga zainstalowanych w systemie bibliotek .NET Framework w wersji 3.5 lub nowszej. Najnowszą wersję .NET Framework można pobrać w dziale PROGRAMY -> Dodatki -> Biblioteki i inne dodatki (patrz: Programy powiązane).
  2. Do poprawnej pracy programu wymagany jest DirectX 9.0c lub nowszy. Dostępny on jest do pobrania w dziale PROGRAMY -> Multimedia -> Rozszerzenia multimedialne i kodeki (patrz: Programy powiązane).
© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Tv serwer, obsługa wyświetlaczy, kompletny media center
Brak obsługi softcam
ocena użytkownika

Program świetny. Ma wszystko w sobie. W porównaniu do xbmc jest tu serwer telewizji. No i dobra obsługa wyświetlaczy, z czym jest problem na XBMC. Negatywne opinie chyba wynikają z niewiedzy i problemami z konfiguracją.

30.10.2014 22:21 | Recenzja do wersji 1.9.0

Komentarze

0 nowych
yanko wojownik   14 #22 31.12.2014 22:12

"w przypadku kiedy komputer wyposażony został w odpowiedni tuner TV/FM także oglądanie telewizji i słuchanie radia"

- Jak zadziała i będzie szybszy od dołączonego oprogramowania jakie mam, to chwalił go będę i dam pięć gwiazd.

  #21 10.05.2014 16:58

Ten program to kompletna imitacja media center - prawie działa ale tylko prawie - ilość mankamentów przy normalnej procy , trudność konfiguracji praktycznie wykluczają go z idei media center - ciekawosta i nieudolna próba - to jedyna włąściwa ocena .
Zdecydowanie odradzam użytkowikom szukającym rozwiązań media center.

  #20 11.09.2013 22:59

A wie ktoś może jak dodać region Polska ?

Manyek   10 #19 13.03.2013 16:04

Jak na razie program to kompletna porażka. Błąd odtwarzania mp3, wav, flac, co gorsza - program automatycznie próbuje wczytać następny plik, co skutkuje ciągle pojawianie się błędu (poklikajcie przy swoich wszystkich mp-trójkach ciagle OK, OK, OK...). Do generalnej poprawy.

lukasz12012   2 #18 25.09.2012 11:51

program dziwny niby wymiatacz ale konfiguracja jego to czysta katorga mimo opisywania tej czynnosci na strobnie producenta w tym temacie bezwarunkowo wygrywa XBMC...do ekipy Dobrych Programow propozycja zamieszczenia programow:Moovida http://www.moovida.com/ oraz SesamTV http://www.sesamtv.com/ bo widze ze brakuje w bazie chyba ze osleplem i nie widze:)

  #17 23.09.2012 12:36

Czy dobrze zrozumiałem?.. Oprogramowanie wymaga zainstalowania na kompie uzytkownika serwera MySQL, żeby przechowywać tam historię? :) No tak wynika z opisu...

"Oprogramowanie do działania wymaga m.in. zainstalowanego na komputerze systemu baz danych MySQL. Pomimo, iż w większości przypadków tego typu rozwiązanie jest zbędne to wykorzystywane jest do przechowywania informacji o historii wczytywanych i odtwarzanych multimediów. Funkcja ta z pewnością mogła by być rozwiązana w nieco prostszy i mniej kłopotliwy sposób."

I z tym ostatnim zdaniem zgadzam się całkowicie. Natomiast pierwsze zdanie cytatu przyprawia mnie o ciarki :)

  #16 03.02.2012 22:43

Testowałem ten program przez ostatnie 2 dni ale musiałem zrezygnować ponieważ choć daje rewelacyjną jakość obrazu DVB-T to program ten ma fatalną stabilność. Mam szybki komputer HP Pavilion DV7 6040 4GB RAM i procesor i7 to w ciągu godziny program ze 10x razy się całkowicie wysypuje.....
Czyli jakość obrazu super ale stabilność to masakra.

Paweł Gapski   6 #15 07.01.2012 21:00

Media Portal jest Wyśmienity jest 100 razy bardziej rozbudowany od Windows Media Center to jest genialne centrum multimedialnej rozrywki genialnie bardzo dobrze działające na Windows 7 szczerze polecam te Centrum Multimedialnej Rozrywki bo jest banalnie proste w konfiguracji podstawowej dla początkujących użytkowników dopiero zaczynających swą przygodę z tym Multimedialnym Media Portalem

  #14 26.12.2011 23:29

DVB-t, u mnie działa wyśmienicie i co najważniejsze przez lan można w pełni korzystać z tunera na innych komputerach. Trzeba tylko potrafić odpowiednio to skonfigurować ale tutaj odsyłam już do googl ;)

  #13 21.10.2011 07:35

a mi nie działa pod tym tuner dvb-t , poprostu go nie wiedzi, albo nie ma takiej opcji w tym porobiemi by ogladać

  #12 16.10.2011 20:10

Znalazłem rozwiązanie: należy usunąć z rejestru(regedit): HKLM-->SOFTWARE-->Policies-->Microsoft-->WindowsMediaCenter-->MediaCenter
Po usunięciu WMC odpala się bez problemów.

  #11 10.10.2011 10:35

Mi nie przypadł do gustu, a nawet narobił kłopotów bo po instalacji nie mogę uruchomić Windows Media Center ---> "System Windows nie może otworzyć tego programu, ponieważ jest on chroniony przez zasady ograniczeń oprogramowania. ..." Odinstalowanie programu nic nie dało.

  #10 26.09.2011 10:11

Brzydki, mulasty i wymagający sporo czasu by go w miarę przystosować do swoich potrzeb.
Dla mnie nie ma startu do XBMC.

BARRBARIAN   1 #9 25.09.2011 16:01

Sratatata.Albo ci pasi albo nie.Za darmochę szału nie ma.Jak się zapłaci tysiaka za jakiś program, to nikt się nie odważy krytykować, chyba że go nie będzie stać...

  #8 23.09.2011 17:12

Dlaczego podczas pobierania instaluje mi directx 9.0c,jak ja już mam zainstalowane?

  #7 22.09.2011 20:09

Program tygodnia na podstawie 5 głosów, super... Wnoszę żebyście zrobili jakiś limit głosów dla tych PT.

kamil_w   13 #6 20.09.2011 15:08

@andruss

Żartujesz. Prawda? To tak jakbyś zapytał czy w Winampie możesz napisać pracę magisterską.

  #5 20.09.2011 10:38

czy tym programem nagram webinaria?

  #4 19.09.2011 19:45

Podobnie jak MWC bardzo fajna aplikacja, poza drobnymi niedociągnięciami sprawuje się znakomicie, jednym słowem: miodzio :)

  #3 06.09.2011 12:10

Dźwięk lepszy i obraz żyleta w porównaniu do XBMC o ile mamy w systemie zainstalowane dobre kodeki. Za 50 zł kupiłem pilota do PC i w MediaPortal oglądam filmy przez hdmi na Sony, ale np. Youtube lepiej i przejrzyściej obsługuje XBMC.