MediaTek atakuje 64-bitowymi układami. Czy poradzą sobie z liczną konkurencją?

MediaTek atakuje 64‑bitowymi układami. Czy poradzą sobie z liczną konkurencją?

MediaTek atakuje 64-bitowymi układami. Czy poradzą sobie z liczną konkurencją?
Redakcja
28.10.2014 10:40, aktualizacja: 28.10.2014 11:10

Producenci układów SoC dobitnie pokazują, że czas rozpocząć kolejny rozdział wojny na rynku tego typu elektroniki. Tajwańska firma MediaTek znana z produkcji układów do najróżniejszych segmentów wydajnościowych zapowiedziała wprowadzenie trzech kolejnych procesorów. Wszystkie z nich są 64-bitowe, wygląda więc na to, że przyszły rok upłynie nam pod postacią Androida właśnie na takich procesorach, do tego wyposażonych w coraz większą liczbę rdzeni.

Pierwszą nowością jest układ MT6753. Ze specyfikacji można wywnioskować, że to nieco budżetowa odmiana niedawno zaprezentowanego „flagowca” o oznaczeniu MT6795. Najnowszy procesor został wyposażony w osiem rdzeni Cortex-A53 o taktowaniu 1,7 GHz. Za grafikę odpowiadać ma jednostka Mali-T760MP2 oferująca m.in. wsparcie dla Open GL ES 3.0 i Open CL 1.2. Jak zaznacza producent, wydajność tego procesora powinna być znacznie większa, niż tych opartych o układy Cortex-A7. Drugi układ nosi oznaczenie MT6735. Posiada on cztery takie same rdzenie, lecz ich taktowanie obniżono do 1,5 GHz. Na szczęście fani mobilnej rozrywki nie muszą obawiać się o wydajność układu graficznego, ten bowiem pozostawiono bez zmian.

Obraz

Ostatni przedstawiciel nowej linii jest, jak można przypuszczać, najwolniejszy. MT6735M to budżetowa wersja MT6735, w której dla obniżenia ceny zastosowano wolniejszy procesor graficzny, Mali-T720. Wszystkie z wymienionych układów wspierają LTE Cat.4, oferując tym samym szybkość transmisji komórkowej z maksymalną prędkością do 150 Mb/s – czasy szybkiego internetu nawet na tanich urządzeniach nie są już więc fantazją, lecz stają się rzeczywistością. Dodatkową zaletą ma być sprawne kodowanie wideo w rozdzielczości 1080p przy 30 klatkach na sekundę, wsparcie dla standardów H.264 i H.265, a także możliwość wykorzystania kamer do 13 Mpix (MT6753) lub 8 Mpix ( MT6735 i MT6735M).

W tym momencie warto zadać sobie pytanie, czy nowe układy będą w stanie faktycznie stanąć do walki z konkurencją. Liczne testy urządzeń wyposażonych w tanie MediaTeki pokazują nam, że nie są to demony szybkości. Oczywiście w przypadku nieco szybszych układów sytuacja wygląda inaczej, ale marka jako taka nadal jest kojarzona raczej z rozwiązaniami budżetowymi, które w możliwe najmniejszej cenie mają zapewnić na rynku dostateczną wydajność. Nawet od strony marketingowej, producent ten w zasadzie nie nawiązuje walki z konkurencją. Widać to po nazwach: MT6753 mówi niewiele, tymczasem Qualcomm Snapdragon czy Samsun Exynos... to jakoś inaczej przemawia do wyobraźni laika, buduje w nim zupełnie inne wrażenie.

Zwróćmy uwagę jeszcze na rosnącą konkurencję. Coraz więcej producentów smartfonów i tabletów decyduje się na rozwijanie własnych SoC. Niecałe dwa tygodnie temu mogliśmy podziwiać Exynosa 7 Octa – pierwszy w pełni 64-bitowy procesor od Samsunga, który wykorzystuje rdzenie Cortex-A57 i Cortex-A53. Ostatnie dni to informacje, że także LG postanowiło pójść własną drogą. Co prawda w tym przypadku koreańskie przedsiębiorstwo jeszcze nie zdecydowało się na rozwiązania 64-bitowe, ale łączenie układów A7 z A15 w schemacie big.LITTLE pokazuje, że na wydajność raczej nie będziemy mogli narzekać. Z czego wynikają te działania? Qualcomm okazuje się zbyt drogi, a MediaTek, pomimo bardzo bogatej oferty nie zawsze jest w stanie zaoferować to, czego szukają producenci. Na coraz bardziej zatłoczonym rynku Tajwańczycy muszą rozpychać się, na ile to możliwe.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)