MediaTek pokazał własnego chromebooka: sprzęt z ChromeOS-em potanieje

MediaTek pokazał własnego chromebooka: sprzęt z ChromeOS-em potanieje

MediaTek pokazał własnego chromebooka: sprzęt z ChromeOS-em potanieje
05.06.2015 13:37

Już dzisiaj najtańsze chromebooki można kupić za raptem 150euro – na tyle mniej więcej ASUS wycenił swój modelC201, wykorzystujący czterordzeniowe CPU chińskiego Rockchipa.Jednak ten wyścig ku stworzeniu najtańszego komputera dla mas wcalenie musi skończyć się na tej kwocie. Znany z produkcji tanichprocesorów dla smartfonów MediaTek pokazał na tegorocznych targachComputex własnego chromebooka, który zapowiada się na urządzeniejeszcze tańsze, a przy tym będące w stanie posłużyć nie tylkodo odpalania Google Chrome, ale też odtwarzania wideo 4K czyuruchamiania gier 3D.

Sercem chromebooka od Mediateka jest czip MT8173: 64-bitowyprocesor ARM w architekturze big.LITTLE, łączącej dwa rdzenieCortex-A72 z dwoma rdzeniami Cortex-A53, z maksymalnym taktowaniem2,4 GHz. Takich konstrukcji jest wiele, ale ten wyróżnia sięzastosowaniem lepszego GPU niż standardowe Mali od ARM-a –dostajemy PowerVR GX6250 od Imagination Technologies. Ten układgraficzny ma zapewnić maksymalną częstotliwość odświeżaniaobrazu na poziomie 120 Hz i wyświetlanie obrazu w rozdzielczości do4K, ale na tym jego zastosowania się nie kończą.

Mediatek Chromebook with MediaTek MT8173 SoC

Mało kto by się spodziewał tego po MediaTeku, ale tajwańskafirma idzie w ślady AMD, rozwijając własną heterogenicznąplatformę obliczeniową CorePilot. Jej pierwsza odsłona, pokazana w2013 roku, pozwalała na optymalizację wykorzystania rdzeni CPUróżnych typów w ramach wspólnego planisty oraz interaktywnegosystemu zarządzania energią i adaptacji do temperatur pracy.Przygotowana w tym roku drugawersja CorePilot, zastosowana właśnie w czipie MT8173, pozwaladodatkowo na efektywne wykorzystanie rdzeni GPU w zadaniach, któredobrze się paralelizują. Skorzystać z niej mogą wszystkieaplikacje, które korzystają z popularnej biblioteki OpenCL. Wedługdanych producenta, zastosowanie CorePilota 2.0 pozwoliło nazwiększenie wydajności czipu średnio o 146% i obniżenie zużyciaenergii o 18%.

Warto zaznaczyć, że MediaTek wykorzystał już ten czip w swoimreferencyjnym tablecie z Androidem 5, który w benchmarku AnTuTuuzyskał wynik na poziomie nieco ponad 40 tys. punktów. Dlaporównania Xiaomi MiPad z wydajnym procesorem Nvidii Tegra K1 zdobyłok. 49 tys. punktów, a Galaxy Note 10.1 N8000 Samsunga – niespełna16 tys. punktów. Można się więc spodziewać, że tani czip zTajwanu pozwoli na skonstruowanie chromebooków zbliżonychwydajnością do urządzeń Acera czy Toshiby z Tegrą K1, a przy tymznacznie tańszych.

Druga interesująca sprawa w tym chromebooku MediaTeka tozastosowanie gniazka USB Type-C, po raz pierwszy pokazanego wtegorocznym dwunastocalowym MacBooku, a później wykorzystanego wdrogim chromebooku Pixel. Na szczęście producent nie zamierza byćtak oszczędny jak Apple, oprócz złącza Type-C umieścił teżwyjście HDMI, czytnik kart SD, gniazdo zasilania i normalnychrozmiarów gniazdo USB (Type-A).

Cen jeszcze nie ujawniono, wiadomo tylko, że chromebooki tepojawią się na rynku już jesienią. Trend jest jednak oczywisty:jeszcze w zeszłym roku dolną granicą cenową dla tego sprzętubyło 199 dolarów. Teraz w Amazonie nowy chromebook Asusasprzedawany jest za 169 dolarów. Jesienią powinniśmy spodziewaćsię więc chromebooków w cenie poniżej 150 dolarów, będących wstanie zapewnić nawet 13-14 godzin pracy na zasilaniu bateryjnym iwystarczających większości użytkowników do codziennych zadań.Czy niska cena zrekompensuje im jednak brak Windows?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)