reklama

Medium o najszerszym zasięgu na świecie ma sporo wspólnego z Internetem

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Dziś, mieszkając w Europie, można momentami uwierzyć, że Internet dociera już wszędzie. Jednak to wciąż radio jest medium o najszerszym zasięgu na całym globie — dociera tam, gdzie nie ma jeszcze globalnej sieci, telefonii komórkowej, telewizji ani telefonów stacjonarnych. Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Radia, którego świętowanie rozpoczęli Hiszpanie, a promowany jest przez UNESCO.

Radio, telewizja, telefonia komórkowa i przesyłanie danych, bez których Internet by nie istniał, mają wspólne korzenie. Wszystkie czerpią z wynalazków takich osobistości, jak Heinrich Hertz, Aleksander Popow, Edouard Branley, Nikola Tesla, Guglielmo Marconi, Oliver Lodge, Cervera Baviera czy Chandra Bose. Początki radia sięgają roku 1820 i eksperymentów Hansa Christiana Orsteda, który odkrył, że prądy elektryczne generują pola elektromagnetyczne, co wcześniej przypuszczał Gian Domenico Romagnosi. Kolejne stulecie minęło pod znakiem wyścigu technologicznego i wojen patentowych, a od 1954 roku, czyli od wprowadzenia na rynek tranzystorowego odbiornika radiowego, stało się ono prawdziwym medium dla mas. Najdłużej emitowana na świecie audycja to Woman’s hour, mająca miejsce w ramówce BBC od 1946 roku. Jeszcze starszym rekordzistą jest rozsyłany w świat od 1927 roku Hejnał Mariacki.

Po tym, jak Internet trafił do domów „zwykłych użytkowników”, nie trzeba było długo czekać na pojawienie się fenomenu, jakim jest radio internetowe. Za jego ojca uważany jest Carl Malamud, znany też jako twórca public.resource.org, ewangelista public domain oraz członek zarządu Mozilla Foundation. W 1993 roku rozpoczął nadawanie Internet Talk Radio — programu początkowego dającego się zakwalifikować jako talk show, w którym pojawiali się eksperci z dziedziny technologii. Museum.media.org stara się odzyskać i udostępnić odcinki audycji.

Warto też wspomnieć, że w tym samym roku, 24 czerwca, odbyła się pierwsza internetowa transmisja koncertu — na podwórku przed siedzibą działu R&D firmy Xerox w Palo Alto zagrał zespół Severe Tire Damage. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo. Koncert transmitowany był przez Multicast Backbone (MBone), czyli eksperymentalne rozszerzenie dla Internetu, wykorzystujące protokół UDP do przesyłania dźwięku i wideo do wielu odbiorców jednocześnie, opracowane przez pracujących dla Xeroxa Rona Fredericka i Steve'a Deeringa.

Wydarzenie przyciągnęło przed odbiorniki, to znaczy komputery, nawet Australijczyków, co pokazało potencjał kryjący się w globalnej sieci. Multiemisyjna magistrala posłużyła potem do transmisji kolejnych koncertów, w tym The Rolling Stones, a także startu amerykańskiego promu kosmicznego.

W przeciwieństwie do stacji radiowych w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, internetowe radio prowadzić może każdy, co było prezentowane także na naszych blogach. Stąd niestety trudno oszacować ile stacji dostępnych jest obecnie w Sieci, jak również ilu mają słuchaczy. Badania mówią, że stacje radiowe oraz podcasty w Sieci będą mieć w 2015 roku około 157 milionów słuchaczy.

Problemem dla początkujących są licencje na utwory wykorzystywane w audycjach, ale na szczęście nie brak wykonawców, którzy chętnie dzielą się swoją twórczością oraz platform, które udostępniają kolekcje utworów domorosłym radiowcom — na przykład Radionomy, obecny właściciel Winampa. Pozostaje wybrać sobie temat przewodni i można zaczynać.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Radia odbywają się pod hasłem bezpieczeństwa kobiet-reporterów i równości płci na antenie.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama