r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Medyczne archiwum elektroniczne blisko, ale wymaga zmian w prawie

Strona główna Aktualności

Zakłady opieki zdrowotnej i szpitale stoją obecnie na tym samym rozdrożu, na którym znalazły się polskie instytucje finansowe kilkanaście lat temu. Muszą wybrać sposób archiwizacji kartotek pacjentów i sposób uzyskiwania dostępu do nich, a jest to zadanie nietrywialne.

Dokumentacja medyczna każdego pacjenta musi być przechowywana przez 20 lat, z pewnymi wyjątkami, które trzeba zachować o 10 lat dłużej. Setki tysięcy teczek wypełnionych papierowymi dokumentami zajmują w niektórych zakładach całe pokoje i wymagają pewnych specjalnych warunków przechowywania — w końcu to mający kilkanaście lat papier, wrażliwy na zalania, pożary i inne podobne przypadki. Przejście na archiwizację elektroniczną będzie odciążeniem dla placówek, ułatwieniem dla poszukujących informacji (również poza własną placówką) i pozwoli zredukować koszty utrzymania. Dodatkową korzyścią będzie możliwość zebrania historii chorób i dokumentacji terapii z różnych placówek w jednym miejscu, a stamtąd nawet wydrukowanie ich dla pacjenta.

Ustawa w sprawie zakresu i rodzaju dokumentacji medycznej z 2010 roku pozwala zlecać archiwizację firmom zewnętrznym. Zdaniem Krzysztofa Bobrowskiego, prezesa zarządu firmy OSG Records Management Group, która zajmuje się świadczeniem takich usług, przepisy są jednak nadal mało precyzyjne i zbyt skomplikowane. Nie do końca wiadomo jak powinno się zabezpieczyć prawa pacjenta i czy działające obecnie systemy spełniają wymagania. Jego zdaniem nie obejdzie się bez zmian legislacyjnych.

r   e   k   l   a   m   a

Bobrowski zapewnia, że nie jest to drogie rozwiązanie, zwłaszcza że procedura wdrażania jest już dobrze opanowana dzięki bankom czy urzędom. Zdaniem specjalistów z OSG RM przejście z archiwów papierowych na cyfrowe powinno zająć około 10 lat. Będzie to również okres przejściowy dla pacjentów — część z nich będzie korzystać z kartoteki cyfrowej on-line, ale z pewnością dla wielu bardziej komfortowe będą wydruki.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.