Menu Start czeka aktualizacja – będzie posiadało bardziej rozbudowane... menu

Strona główna Aktualności

O autorze

Wśród nowych funkcji, które znajdą się w kolejnej aktualizacji, o której bardziej szczegółowo już pisaliśmy, znajdzie się także kilka pomniejszych, które mogą jednak istotnie wpłynąć na sposób korzystania z systemu. Jedna z nowości dotyczy kontrowersyjnego, ale też ważnego elementu systemu, jakim jest Menu Start.

Zarówno wygląd, jak i działanie Menu Start w Windowsie 10, budzi wiele sprzecznych reakcji. Z jednej strony zaraz po premierze systemu udostępniono (wiele mówiący o jakości domyślnego menu) nową wersję programu Classic Shell, wprowadzającą do systemu alternatywny sposób nawigacji. Z drugiej strony wzornictwo i funkcjonalność nowego Startu zostały nagrodzone prestiżową nagrodą International Design Excellence Awards.

Microsoft nie osiada jednak na laurach (choć nagrodzenie nimi akurat Menu Start zostało na ogół przyjęte jako nieśmieszny żart) i pracuje nad rozwojem Startu. W aktualizacji Redstone mają się bowiem pojawić bardziej rozbudowane menu kontekstowe, których zawartość ma także zależeć od konkretnych aplikacji.

Menu Start w Windowsie 10 stanowi pewien kompromis pomiędzy tym, co zostało zaprezentowane w Windowsie 7 a interfejsem Metro. To właśnie ta druga część ma zostać udoskonalona. Użytkownicy, klikając prawym klawiszem myszki na kafelki, będą mogli zyskać między innymi wygodniejszy dostęp do zmiany wielkości kafelków, większe pozycje w menu wzbogacone o ikony mają być bardziej komfortowe podczas obsługi na ekranach dotykowych.

W menu kontekstowym pojawi się także pozycja „Więcej”. Dzięki niej użytkownik zyska szybko możliwość na przykład uruchomienia aplikacji z uprawnieniami administratora. Klikając na kafelek przeglądarki internetowej będzie można już z poziomu Menu Start wyświetlić jedną z odwiedzanych w ostatnim czasie stron, a zdjęcia przechowywane w galerii udostępnić w mediach społecznościowych.

© dobreprogramy