MenuetOS 1.0: system w czystym assemblerze osiągnął stabilność i wciąż mieści się na 1 dyskietce

Strona główna Aktualności

O autorze

W czasach gdy rozmiary oprogramowania na komputery osobiste mierzy się w gigabajtach, rozwijany całkowicie od podstaw przez ostatnie 10 lat MenuetOS może wydawać się osobliwą zabawką programistów. Jednak jak na zabawkę może on zaskakująco dużo – to zaawansowany OS obsługujący wielozadaniowość z wywłaszczaniem, kompletny stos sieciowy, urządzenia USB czy rozbudowany interfejs graficzny. W zeszłym tygodniu MenuetOS doczekał się wersji 1.0 – i wciąż ten napisany w całości w assemblerze x86 system operacyjny mieści się na jednej dyskietce 1,44 MB.

Lista urządzeń wspieranych przez MenuetOS-a jest imponująca, szczególnie w porównaniu do innych eksperymentalnych jednak systemów operacyjnych, takich jak GNU/Hurd czy plan 9. Znajdziemy tu kamery wideo, tunery radiowe i telewizyjne, drukarki, różne karty dźwiękowe, skanery i modemy. Deweloperzy zapewniają, że sterowniki tego sprzętu trafiły do wersji 1.0 dopiero po dogłębnych testach i gwarantują stabilność pracy.

W porównaniu do opisywanej przez nas dwa lata temu wersji 0.98, 1.0 nie przynosi oczywiście radykalnych zmian. Celem było przede wszystkim usunięcie usterek, usprawnienie działania stosu sieciowego i obsługi wielordzeniowych procesorów, a także dostarczenie nowych aplikacji, na czele z odtwarzaczem mediów Media Player 1.0. Teraz aplikacja mająca ok. 90 KB radzi sobie bez problemu z odtwarzaniem wideo z DVD, filmów zakodowanych w MPEG2, muzyki MP3 oraz cyfrowych kanałów radiowych i telewizyjnych.

Interfejs użytkownika nie uległ większym zmianom, warto jednak zauważyć, z jaką sprawnością rysowane są przezroczystości, mimo tego że wszystko odbywa się na CPU, bez wsparcia karty graficznej. To oczywiście zasługa napisania całego kodu interfejsu w assemblerze, podobnie jak i wszystkich innych komponentów systemowych. Jak wyjaśnia szef projektu, Ville Turjanmaa, cała ta praca nad Menuetem była wyprawą na nieznane wody – nikt wcześniej nie próbował czegoś takiego, na drodze do 1.0 trzeba było przezwyciężyć wiele przeszkód i „niemożliwych” wyzwań.

Wydanie Menueta 1.0 nie oznacza końca pracy nad systemem. Sam kernel działa już bardzo dobrze, zapewniając oprócz pełnej wielozadaniowości z wywłaszczeniem także ochronę na poziomie Ring-3 dla wszystkich rdzeni, więc tu zmian nie należy się spodziewać. Wersja 2.0 ma przynieść więc głównie ulepszenia aplikacji systemowych, na czele z przeglądarką internetową HTTP oraz większą konfigurowalność interfejsu użytkownika.

Jeśli chcecie pobawić się MenuetOS-em, obrazy instalacyjne (działające też w hiperwizorach takich jak VirtualBox) można pobrać ze strony autorów systemu. Wersja 32-bitowa jest w pełni otwarta i dostępna na licencji GPL, wersja 64-bitowa dostarczana jest jako freeware do zastosowań domowych i edukacyjnych, zastosowania komercyjne wymagają skontaktowania się z panem Ville Turjanmaa.

© dobreprogramy
s