reklama

Messenger Lite – Facebook przygotuje odchudzony wariant komunikatora

Strona główna Aktualności

O autorze

Na dziobie okrętu. Stawia znaczące nad znaczonym, lubi czapki z daszkiem, teorię gier, tłumaczenia maszynowe i karabiny maszynowe.

Aplikacje Facebooka wręcz słyną ze swojej ociężałości. Wielu użytkowników decyduje się z tego powodu na korzystanie z serwisu za pomocą przeglądarki lub nieoficjalnych programów. Serwis Marka Zuckerberga daje jednak alternatywę – oprócz „odchudzonego” Facebooka Lite, wkrótce korzystać będziemy mogli także z lżejszej wersji Messengera.

Jest to decyzja podyktowana naglącą koniecznością. Kilka dni temu Polacy jako pierwsi zyskali dostęp do nowego Messengera. Ogrom nowych (niekoniecznie przydatnych) funkcji jeszcze bardziej spowolnił działanie najpopularniejszego komunikatora mobilnego, a ponadto – co z początku można było zrzucić na karb fazy beta – ma sporo błędów. Nietrudno wyobrazić sobie, że tak rozbudowane w kierunku Snapchata narzędzie będzie katastrofą dla posiadaczy mniej zaawansowanych urządzeń.

W odpowiedzi Facebook ogłosił dziś premierę Messengera Lite na Androida – analoga Facebooka Lite, który ma być pozbawiony licznych dodatkowych funkcji i skuteczniej zoptymalizowany. W efekcie Messenger Lite ma zajmować nie więcej, niż 10 MB pamięci urządzenia i błyskawicznie się uruchamiać. Dla porównania – moja instalacja bety Messengera zajmuje dziś z danymi 185 MB.

Messenger Lite może okazać się strzałem w dziesiątkę. Nie chodzi tutaj tylko o posiadaczy smartfonów z mniej wydajnymi podzespołami, ale przede wszystkim o ogromny rozrost zwykłego Messengera, który nie każdemu się podoba. Użytkownicy regularnie korzystający ze Snapchata i tak nie zostaną przekonani przez nowe funkcje Messengera dostępne w becie, zaś ich wpływ na szybkość działania aplikacji jest odczuwany.

Aktualnie nowy Messenger Lite dostępny jest oficjalnie w Kenii, Tunezji, Malezji, na Sri Lance i w Wenezueli, ale wkrótce będzie dostępny globalnie. Facebook dla oznaczenia „lekkości” komunikatora, podobnie jak w przypadku Facebooka Lite, zdecydował się na odwrócenie kolorystyki identyfikacji wizualnej – Lite’a poznamy po białym dymku z niebieską błyskawicą.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić