Lata tłuste, lata chude...

Na Dobre Programy natrafiłem w internecie (wtedy pisało się jeszcze: Internet) pod koniec 2007 roku, czyli około siedem lat temu, czas więc na swego rodzaju króciutkie podsumowanie.

Na początku tylko ściągałem programy, ale już w czerwcu 2008 zarejestrowałem się, bo potrzebowałem jakiejś rady, podpowiedzi czy wskazówki na forum (blog DP oczywiście jeszcze nie istniał) i tak to trwało ponad rok: ściąganie oprogramowania i porady w sprawach komputerowych.

W pod koniec 2009 roku zamieściłem na blogu kilka tekstów, w tym:Topografia i typografia strony internetowej oraz Pozycjonowanie - zrobię to sam i parę innych, z których może mniej jestem dumny.

W miarę rozwoju bloga DP i jego coraz większej popularności zastanawiałem się „głośno” nad przyszłością tego przedsięwzięcia: Blog czytelników Dobrych Programów – w poszukiwaniu formuły ... (czerwiec 2010), czy Dobre Programy – blogi, czy jednak webziny? (lipiec 2010).

Bez względu na wyniki tych spekulacji, jedno wtedy nie ulegało wątpliwości – vortal DP zajmował się, dotyczył i związany był przede wszystkim z tematyką hardware i software komputerów PC. Swoją drogą to zabawne, jeszcze siedem lat temu nie było potrzeby specjalnego definiowania komputerów jako PC – komputer to komputer, po prostu. :-) Kogo niby miałyby obchodzić niuanse oprogramowania telefonów, pralek, klozetów, czy kuchenek mikrofalowych?

Mija lat siedem, na DP zaglądam kilka razy w tygodniu, ale w tej chwili już chyba tylko z przyzwyczajenia, a także – historia zatacza koło? – żeby ściągnąć nową wersję jakiegoś programu. Bo oprogramowanie jest tu nadal, tylko do poczytania mam tu już dla siebie coraz mniej – nie interesują mnie (i nie muszą) urządzenia mobilne, ani złożona problematyka oprogramowania telefonów/spartfonów, a tematy takie jak (to zaledwie kilka ostatnich):

Nokia prezentuje model 225 — dla odmiany telefon prosty i tani

Pocket na Androida nareszcie dostępny po polsku

Prosty klient poczty Mailbox już nie tylko dla iOS, teraz także dla Androida

Trwają prace nad Firefox OS 2.0, tak będzie wyglądał

Nowy SoundCloud dla Androida — małe poprawki, ale dużo muzyki

Facebook usunie funkcję Messengera z głównej aplikacji mobilnej i powiększy reklamy na stronie

Pół roku słuchania na Deezerze do każdego Galaxy S5, jutro oficjalna premiera flagowca

Car Play: czym jest i czym ma zamiar być

… to już zupełnie nie moje klimaty i zainteresowania.

Tak oto wszystko z czasem się zmienia i ewoluuje. Dobrze, że Redakcja DP oraz biznesowi właściciele Dobrych Programów reagują na zmieniające się potrzeby rynku i zainteresowania użytkowników vortalu. Nieco mniej dobrze byłoby, gdyby Redakcja i właściciele próbowali na te potrzeby wpływać albo wręcz je kreować (manipulować), ale… do czegoś takiego, mam nadzieję, nigdy nie dojdzie.

Życzę wszystkim samych sukcesów i nieustającego powodzenia! Przez następnych siedem lat i nie tylko! :-)