Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Lubię Operę!

Tanie wina są dobre, bo są dobre i tanie – głosi stara prawda ludowa, a ja lubię Operę, bo mi się podoba.
Jestem dziwakiem (ostatecznie nick zobowiązuje) – w odróżnieniu od większości Polaków czytam wszelkie instrukcje obsługi i podręczniki, dzięki którym mogę się dowiedzieć, w jaki sposób mam zrobić dobrze to, co chcę, albo muszę, zrobić. Lubię też konfigurować, dostosowywać do swoich potrzeb, modyfikować, ale tych, którzy w tym momencie zechcieliby spytać mnie, czemu w takim razie nie zainteresuję się bliżej Linuksem informuję, że jest jednak pewna różnica pomiędzy hobby, czy nawet nieszkodliwym dziwactwem, a patologią i opętaniem, a więc… Opera – tak, Linuksy – nie.

Wygląd Opery to kwestia skórki, a że są ich pewnie tysiące, to i każdy coś stosownego dla siebie znaleźć może. Moja ulubiona wygląda tak:

I dalej nie mogę pojąć, czemu skórek nie ma do IE i czemu nadal Microsoft uważa za najładniejszy kolor bladoniebieskoglutowy, ale mniejsza z tym.

O Operze często mówi się i pisze, że jest lekka i szybka. Dają się też słyszeć głosy, że obrasta w jakieś dziwne, nikomu do niczego niepotrzebne moduły. No i z Sejfem Nortona współpracować nie chce, a szkoda. Ale Opera jest też konfigurowalna i to w takim zakresie, o jakim nie każdemu pewnie się śniło… choć zdaję sobie sprawę, że nie dla każdego musi to być zaletą. W każdym razie w temacie „konfigurowalność” Internet Explorer i Firefox wysiadają przy Operze na całej linii; to po prostu nie ta klasa. Wprawdzie Firefox łata te niedobory setkami tysięcy rozszerzeń, ale…

O możliwości sterowania Operą głosem, o tym, że ukazała się już testowa wersja 64-bitowa, o pełnej zgodności z rekomendacjami W3C, o wysokiej wydajności silnika renderowania stron i JavaScript, o synchronizacji danych, o widżetach oraz stu innych rzeczach pisał nie będę, można znaleźć te informacje w wielu miejscach i przy okazji promocji każdej kolejnej wersji przeglądarki, wspomnę natomiast o konfigurowaniu Opery. I nie, nie chodzi mi tu tylko o Menu – Ustawienia – Preferencje, a przynajmniej nie tylko.

O cóż zatem chodzi? Ano, o Edytor Preferencji, który wywołać można poleceniem opera:config wpisanym na pasku adresu i który miłośnikowi konfigurowania otwiera drogę do raju.

Ale żeby nie zniechęcić i nie wystraszyć już na starcie potencjalnych chętnych do wypróbowania Opery dodam, że i na ustawieniach domyślnych „chodzi” ona całkiem dobrze i nawet nie zmieniając w nich nic, mamy do dyspozycji całkiem dobrą przeglądarkę.

Możliwości konfiguracyjnych jest naprawdę dużo i warto spędzić trochę czasu eksperymentując z różnymi ustawieniami, co jest stosunkowo bezpieczne, bo jeśli zmian nie wprowadza się hurtowo, to po każdej z nich, jeśli efekt będzie niezadowalający, łatwo można wrócić do ustawień domyślnych. Ja zaproponuję tylko parę rozwiązań, które sam stosuję.

Nie używam Opery jako klienta poczty, więc odptaszam (opera:config#UserPrefs|ShowE-mailClient).

Pewnie niepotrzebnie, ale dodam, że każdą taką zmianę należy zapisać na dole sekcji (ta akurat nosi nazwę User Prefs), a zmiany widoczne będą czasem dopiero po restarcie przeglądarki.

Opera zawiera prostego klienta sieci torrent. Jeśli nie jest potrzebny, a mnie nie jest – odptaszam (opera:config#BitTorrent|Enable).

Podobnie jest z Operą Unite (opera:config#UserPrefs|EnableUnite). A przy okazji… nadal jest dla mnie zagadką komu i po co, w wieku „chmury” wpadło do głowy bezpośrednie udostępnianie treści (muzyka, zdjęcia, pliki, nawet strony internetowe) z własnego, domowego komputera…

Synchronizacja nie każdego musi interesować, ale mnie tak, więc zaptaszam (opera:config#OperaSync|SyncEnabled).

Turbo Mode – uwaga, to nie to samo, co Opera Turbo przydatna przy wolnych łączach – warto włączyć na stałe, więc jeśli po instalacji nie jest, to zaptaszam (opera:config#UserPrefs|TurboMode).

Menu – Ustawienia – Preferencje – Zaawansowane – Historia. Można tu zauważyć, że minimalna liczba zapamiętywanych adresów to 1000. Moim zdaniem jest to zupełnie absurdalne i oczywiście obciąża niepotrzebnie pamięć, jednak zmiany można dokonać tylko tutaj - opera:config#UserPrefs|MaxGlobalHistoryLines. Modyfikuję też opera:config#UserPrefs|MaxDirectHistoryLines – w moim przypadku sensowna wartość to 20… no, może 50, ale to już i tak bardzo dużo. Także ustawienia pamięci podręcznej na dysku i RAM wymagają pewnej modyfikacji. W każdym razie ja ustawiam to jak następuje:

Tak, sprawdzanie obrazków ustawiam na „nigdy”, ale też zaptaszam „opróżniaj przy zamykaniu” – chodzi tu rzecz jasna o pamięć.

Jak wyżej, tylko zakładka – Sieć:

Zawsze wyłączam geolokalizację, a maksymalną liczbę połączeń, przy swoich 25 Mb/s, ustawiam tak, jak na obrazku – eksperymentalnie doszedłem, że takie właśnie parametry gwarantują mi naprawdę szybkie wczytywanie stron i stabilną pracę przeglądarki.
W tym miejscu warto też zwrócić uwagę na „Autouzupełnianie nazw serwerów”, a tam „Szukaj lokalnego komputera sieciowego” – odptaszam.

Przyznaję, że zawsze mam mnóstwo wątpliwości przy opera:config#Cache|CheckExpiryHistory – chodzi o wymuszenie odświeżania strony przy poleceniu (przycisk, albo gest myszy) „Wstecz”. Administruję forum, na którym odpowiedzi potrafią pojawiać się lawinowo – wtedy wymuszone odświeżanie przy każdej „cofaniu” bardzo się przydaje. Ale problem w tym, że opóźnia to czas reakcji przeglądarki na to polecenie, bo za każdym razem Opera musi sprawdzać, czy zawartość strony nie uległa zmianie. Zwykle jednak stawiam na szybkość.

To tylko kilka prostych działań, odkrytych metodą prób i błędów oraz dzięki podpowiedziom życzliwych userów na różnych forach, którymi zmuszam szybką i lekką przeglądarkę, by była jeszcze trochę szybsza i może jeszcze odrobinę lżejsza. Jeśli znasz, wypróbowałeś też inne, podpowiedz mi proszę w komentarzach – na pewno wypróbuję.

 

windows linux internet

Komentarze

0 nowych
  #1 31.12.2011 19:57

Także jestem mega fanem Opery, korzystam od wersji 9.xx. Ze wszystkim się zgadzam, ale jednocześnie przestrzegam przed wspomnianą wersją x64 oraz testowaną linią 12.00.

Opera uparła się na akcelerację sprzętową na bazie karty graficznej i zaczęli to wprowadzać w wersji 12.00, na razie działa to nawet nie tragicznie, tyko katastrofalnie. Niby przerzucenie obciążenia na kartę graficzną powinno skutkować poprawą wydajności, ale u mnie na Win7 x64 z kartą nVidia GeForce GT240 (drivery najnowsze stabilne i najnowsze beta) to jest gigantyczny regres. Przewijanie YouTube ledwo co działa, w ogóle na wielu stronach przewijanie treści generuje duże obciążenie. Na forum phpBB próba tworzenia odpowiedzi także generuje dziwaczne obciążenie (co jest dziwne, bo choćby tu pisząc komentarz problemu nie ma). W efekcie pisząc z polskimi znakami Opera wywołuje mi losowe skróty klawiszowe, bo nie wyrabia z reagowaniem. Dawno nie miałem do czynienia z tak bardzo zwalonymi wersjami beta, lepiej 12.00 omijać, póki Desktop Team nie opanuje sytuacji (a idzie im to niespecjalnie szybko, bo problem ciągnie się co najmniej od listopada). W komentarzach na blogu Desktop Team zresztą przewijają się te same zgłoszenia o problemach z wydajnością.

freeq52   8 #2 31.12.2011 21:01

Fakt, Opera to najbardziej konfigurowalna przeglądarka. Przy okazji zaraz po instalacji oferuje nam najwięcej spośród przeglądarek dostępnych na rynku, co czyni ją również liderem pod względem innowacyjności - biorąc pod uwagę, że Opera niewiele "zgapia" od innych, to wszyscy biorą z niej garściami.

Meszuge podał też kilka fajnych trików, które pozwalających jeszcze bardziej podkręcić Operkę. Tego typu ustawień jest caaaaaała masa i to dzięki nim, a także rozszerzeniom, do których mamy dostęp od wersji 11, może skonfigurować tę przeglądarkę pod siebie.

O ile jeszcze mogę dodać coś od siebie - o ile grzebanie w domyślnych opcjach Opery nie będzie miało większego wpływu na stabilność Opery, to już grzebane w opera:config może mieć znaczący wpływ na awaryjność przeglądarki. Dlatego osobom, które dopiero będą zaczynały swoją przygodę z tym browserem polecam nie eksperymentować na własną rękę, bo może to mieć spory wpływ na działanie przeglądarki :) Na szczęście w necie jest cała masa poradników/instrukcji co i jak (ten chyba najsławniejszy i najlepszy - http://b39.cal.pl/opera.html), więc nie powinno być z tym problemu.

Meszuge   16 #3 31.12.2011 21:08

@freeq52


Majstrowanie w opcjach domyślnych jest bezpieczne, ale... Menu - Ustawienia - preferencje - Zaawansowane - Sieć. Gdybym nie wiedział, że mam tu zaptaszyć "Pozwól na automatyczne przekierowanie" to mógłbym się pożegnać z Allegro. :-)

freeq52   8 #4 31.12.2011 21:18

No tak, ale prędzej czy później doszedłbyś, co jest nie tak, zwłaszcza że opcji nie ma aż tak wiele. A teraz wyobraź sobie, że taki problem mogłoby wywołać jedno, jedyne ustawienie w opera:config :) Weź tu teraz wertuj wszystko... Musiałbyś wtedy albo przywracać przeglądarkę do defaultowych ustawień, a pewnie gdybyś był początkujący, to całkowicie przeinstalowywać :)

To jest pewien minus? Opery. Ogrom opcji, ogrom możliwości, zaawansowanie tej przeglądarki, a także nieposkromiona ciekawość internauty, który do tej pory miał do czynienia ze stosunkową prostotą innych przeglądarek, mogą spowodować, że mały prztyczek i coś może być mega nie tak. Raczej nie wyobrażam sobie, że jakimikolwiek ustawieniami, jestem w stanie rozbroić IE, Chrome czy Fx do całkowitej nieużywalności. Operę na dobrą sprawę by się dało :)

Meszuge   16 #5 31.12.2011 21:22

@freeq52

A przy okazji - dziękuję za ten link - tego nie znałem. I znowu krew mnie zalewa, bo facet opisał parę rzeczy, nad którymi zmarnowałem naprawdę mnóstwo czasu. :-)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #6 31.12.2011 23:42

He he, jednym slowem - dobrze gada dać mu piwa.

adriano765   6 #7 01.01.2012 00:53

Bardzo dobry wpis oby więcej takich!!!

saturno   11 #8 01.01.2012 01:57

//ale tych, którzy w tym momencie zechcieliby spytać mnie, czemu w takim razie nie zainteresuję się bliżej Linuksem informuję, że jest jednak pewna różnica pomiędzy hobby, czy nawet nieszkodliwym dziwactwem, a patologią i opętaniem, a więc… Opera – tak, Linuksy – nie.//

Wydaje mi się że twoje "dziwactwo" jest jednak szkodliwe!!!
Pisząc o Operze między wierszami wplatasz wątek Linuksa i to w taki sposób żeby ktoś nieuważny nawet się nie spostrzegł co chciałeś przemycić:
"hobby, czy nawet nieszkodliwym dziwactwem" >> "Opera – tak,"
"patologią i opętaniem" >> "Linuksy – nie."
Jeśli zrobiłeś to celowo, żeby urazić innych to bardzo źle o tobie świadczy!
A jeśli "samo tak jakoś wyszło" to masz już poważny problem i bez specjalistycznej pomocy się nie obejdzie.
Może chcesz adres dobrego psychoterapeuty?

Odnośnie reszty:
Sądzę ze twój wpis przyniesie skutek zupełnie odwrotny od zamierzonego.
Użytkownik używający innej przeglądarki pomyśli, że nawet na próbę nie warto instalować Opery skoro trzeba w niej jeszcze tyle poprawiać zaraz po instalacji.

Jany   11 #9 01.01.2012 03:08

No spoko, że lubisz.

Meszuge   16 #10 01.01.2012 04:53

@saturno
Celowo, aczkolwiek bez złej woli – raczej jako żart, coś do pośmiania się.

„Użytkownik używający innej przeglądarki pomyśli, że nawet na próbę nie warto instalować Opery skoro trzeba w niej jeszcze tyle poprawiać zaraz po instalacji” – nie trzeba, to tylko ulepszenie, bez tych modyfikacji i na ustawieniach domyślnych Opera też sprawuje się całkiem nieźle.

  #11 01.01.2012 05:42

"jest jednak pewna różnica pomiędzy hobby, czy nawet nieszkodliwym dziwactwem, a patologią i opętaniem" - rozwiń tutaj swą myśl, co ma system GNU/Linux wspólnego z "patologią i opętaniem?"

Co do Firefoxa i ponoć mniejszej jego "konfiguralności" to bardziej skompromitować się nie mogłeś... żadnych wtyczek nie potrzeba, wystarczy w pasku adresu wpisać about:config i możesz przestawić najmniejszą pierdołę w przeglądarce, jaką tylko autorzy przewidzieli...

Ogólnie wpis do bani, prawisz o oczywistych oczywistościach, bez twojego tekstu każdy przeciętny użytkownik browsera dojdzie do tego co żeś wysmarował.

underface   14 #12 01.01.2012 05:44

Probably the best Web browser IMO :)

Meszuge   16 #13 01.01.2012 06:27

@underface |
Das denke ich auch...

pilarek   5 #14 01.01.2012 09:20

Wcześniej w Operze nowe skórki pobierało się z poziomu okna ustawień wyglądu, a teraz otwiera się strona http://my.opera.com/community/customize/skins/ . Czyżby wreszcie usunęli niewygodne przeglądanie skinów w małym okienku ustawień? :D To mi się podoba!

  #15 01.01.2012 10:53

@saturno
Jeżeli nowicjusz wprowadzi wszystkie pokazane tu zmiany to szybko zrezygnuje z opery - wyłączenie przekierowań da mu komunikaty 301/302 "zamiast stron", zaś takie ustawianie odświeżania dokumentów i grafik tylko nieaktualne treści.

pilarek   5 #16 01.01.2012 11:03

Mam 12 elementów w szybkim wybieraniu, włączone Opera Link, a na stronie Opery komunikat "Nie masz jeszcze żadnych elementów szybkiego wybierania.". Ile muszę czekać na synchronizację?

Meszuge   16 #17 01.01.2012 11:55

@pilarek

Takie przeglądanie skórek jest rzeczywiście dużo lepsze, ale nie pamiętam, od której wersji już tak jest.

Ale mam inną sprawę, drobny w sumie problem, ale może ktoś już go jakoś rozwiązał. Chodzi mi o HASŁO GŁÓWNE chroniące hasła do poszczególnych witryn w MENADŻERZE HASEŁ. Otóż chciałbym, żeby nie trzeba go było wpisywać po każdym zamknięciu i uruchomieniu przeglądarki, tylko na przykład raz na… godzinę, albo aż do wyłączenia systemu. Da się? Pewnie nie… :-(

command-dos   18 #18 01.01.2012 12:25

odwiedzasz DP - to wiadomo, jesteś oczytany, sprawiłeś sobie, albo bliskim prezent na allegro, masz neta z upc, lubisz blogi, mieszkasz gdzieś nieopodal Opola, komórkę masz w orange i jak na dziwaka przystało, pasjonujesz się jakąś herbatą i nie lubisz linuksa ;)
Operą zainteresowałem się z powodu TurboMode - to może być ciekawe rozwiązanie do, np. internetu na kartę. Reszta jest mało ciekawa, bo dziwnie się ta przeglądarka zachowuje. Czasem trzeba odświeżyć, żeby poukładać rozsypaną stronę. Czasem zachowuje się tak, jakby brakło sieci - denerwujące.

Meszuge   16 #19 01.01.2012 12:33

@command-dos
Na opisywane przez Ciebie przypadłości nie natrafiłem, ale też nie używam Opery stale i nie jest to (jeszcze) moja główna przeglądarka.

Meszuge   16 #20 01.01.2012 12:34

@sebt
Może faktycznie napiszę... Albo przynajmniej spytam czemu tej wtyczki jeszcze nie ma? Z tym, że chodzi o wtyczkę do Opery, a nie wtyczkę dla mnie. :-)

  #21 01.01.2012 12:37

@Meszuge
Na logikę biorąc to się nie da. Zamykasz przeglądarkę › zamykasz dostęp do haseł i koniec. Rozwiązaniem jest nie zamykanie przeglądarki.

Osobiście używam KDE wallet do przechowywania haseł do kmail, kopete i rekonq a ponieważ kmail jest zawsze otwarty portfel także jest zawsze otwarty i nie muszę wpisywać hasła. Opera ma w sobie nie taki znowu najgorszy klient pocztowy więc można jej po prostu nie zamykać.

freeq52   8 #22 01.01.2012 12:58

@Meszuge

Co do hasła głównego - w Operze jest jeszcze o tyle dobrze, że nawet jeśli mamy zapisane hasła, to ich na dobrą sprawę z poziomu przeglądarki nie zobaczymy. Np. zupełnie inaczej jest w Chrome czy Fx (w tym pierwszym takowego nawet ustawić nie możemy) - tam wchodząc w opcje, wystarczy nacisnąć 'Pokaż hasło" i wyskakuj. W Operze na szczęście nie...

@saturno
"Użytkownik używający innej przeglądarki pomyśli, że nawet na próbę nie warto instalować Opery skoro trzeba w niej jeszcze tyle poprawiać zaraz po instalacji."

Na dobrą sprawę nic nie musisz poprawiać. Podane przez Meszuge 'triki' są przykładem, jak możemy przeglądarkę ustawić pod siebie. Jeśli znasz swoje możliwości lub wiesz co chcesz, możesz Opere ustawić pod swoje wymagania. Ale wcale to nie oznacza, że jeśli tego nie zrobisz, to Opera będzie chodzić źle...

sla17   7 #23 01.01.2012 13:05

Używam Opery już trzy lata - i dziwne, że żadnych mitycznych :
- ciągle źle się wyświetlających witryn nie uświadczyłem w dużej ilości, jak to niektórzy odpisują (łącznie wyświetliło mi się z 10 stron źle, może 15)
- niestabilność - największy mit jaki kiedykolwiek słyszałem. W całej mojej karierze z Operą uświadczyłem tylko dwie źle przygotowane wersje stabilne (o betach nie mogę wspomnieć, bo to wydanie testowe - i błędy się mogą pojawić, ale większość bet chodzi bardzo dobrze)
- rozsypane strony - bzdura, liczba takich jest porównywalna z innymi przeglądarkami (czasami dla sportu popracuję sobie na Chrome/IE/Safari)
Ponadto, konfiguralność Opery jest o wiele większa (wstyd nawet otwierać ustawienia Chrome, cudownego "xxx:config" też nie ma z tego co wiem), w Firefoxie jest o wiele lepiej ale IMO bardziej ubogo od Opery.
Brakuje mi porządnego i obszernego poradnika na temat konfiguracji Opery - wszędzie jest wszystkiego po trochu, nie wszystko jest w polskiej części internetu - można by opracować coś, aczkolwiek to wymaga ogromnej ilośći czasu i zaangażowania

Kintoki   6 #24 01.01.2012 13:18

opera:config to tylko część możliwości konfiguracji tej przeglądarki
@Meszuge "Ale mam inną sprawę, drobny w sumie problem, ale może ktoś już go jakoś rozwiązał. Chodzi mi o HASŁO GŁÓWNE chroniące hasła do poszczególnych witryn w MENADŻERZE HASEŁ. Otóż chciałbym, żeby nie trzeba go było wpisywać po każdym zamknięciu i uruchomieniu przeglądarki, tylko na przykład raz na… godzinę, albo aż do wyłączenia systemu. Da się? Pewnie nie… :-("
Nie ale można osiągnąć podobny efekt na co najmniej dwa sposoby.
1) zamiast zamykać, minimalizuj przeglądarkę do traya - opera:config#UserPrefs|ShowExitDialog ustaw na 2, można też stworzyć przycisk do tego.
2) truecrypt - zaszyfruj cały profil

@pilarek opera synchronizuje dane co jakiś czas ale jest przycisk wymuszający synchronizacje(shift+f12>przyciski)

dla mnie obowiązkowe są jeszcze
opera:config#UserPrefs|Showpaneltoggle
opera:config#UserPrefs|ShowDropdownButtonInAddressfield
opera:plugins i wyłączenie zbędnych śmieci, szczególnie java(główne drzwi dla malwaru we wszystkich przeglądarkach)

pilarek   5 #25 01.01.2012 13:41

Ok już się ładnie zsynchronizowało :) Jedyne, co mi przeszkadza, to:

- zacinający się Gmail (który działa płynnie tylko na Chrome chyba)
- dokumenty Google - brak płynności, całkowita ścina
- przy karmieniu pszczół na Wolnych farmerach też troszkę klatkowo animacja chodzi :(

Za to walki na eRepublik to bajka, nigdy tak płynnie nie działały :D

Domyślam się , że pewnie innym działa wszystko dobrze, a tylko mi zacina. Jak nie ustawienia w Chrome, to wszystkie ruchome elementy w Firefox albo niektóre rzeczy w Operze. Ech...

Frankfurterium   10 #26 01.01.2012 14:12

A ja Opery nie lubię i to właśnie jest mój problem... :|

Jakiś czas temu przemigrowałem z Firefoxa na Choma i odczułem spore przyspieszenie. Potem zainstalowałem nową Operę, żeby przetestować jedną projektowaną stronę i... Jest dużo, dużo szybciej. Otworzenie 10 zakładek przeJS-owanej strony (na corze i-5) nie zawiesza przeglądarki na minutę (Firefox) ani nie powoduje skokowego działania (Chrome).
Coś w obsłudze Opery niemiłosiernie mnie irytuje, jednak to chyba z nią wiąże się moja przyszłość. Może dzięki temu mikroporadnikowi łatwiej będzie przeżyć kolejną migrację...

Malkolm   3 #27 01.01.2012 14:41

Mnie denerwują dziwne miniatury stron w ekranie szybkiego wybierania. Wolę wersję typu "cała strona jako miniaturka", a nie tylko jej fragment jak to zresztą widać na zrzucie ekranu.. Da się to jakoś naprawić?

freeq52   8 #28 01.01.2012 14:45

@pilarek
"Jedyne, co mi przeszkadza, to:
- zacinający się Gmail (który działa płynnie tylko na Chrome chyba)
- dokumenty Google - brak płynności, całkowita ścina"

Nie od dziś wiadomo, że usługi Google i Opera się nie lubią. Wielu 'fanatyków' Opery, których już na DP nie ma, miało oczywiście na to swoje wytłumaczenie - Google specjalnie blokuje Operę. Chodzi wszędzie - Fx, Chrome, IE, Safari, Maxthon, a Operę, która ma kilka procent na rynku, Google specjalnie blokuje - dziwne... I tak część problemów zostało wyeliminowanych z wersją 11.50 bodajże, ale podejrzewam że jeszcze długo od jakiejkolwiek satysfakcji.... Na razie trzeba się przemęczyć, sam jak robię coś w Google Docs to się przełączam na Chrome. W Operze jest fajny bajer - PPM na stronę > Otwórz za pomocą > wybierasz przeglądarkę, a że Chrome otwiera się błyskawicznie :)

@sla17
"Brakuje mi porządnego i obszernego poradnika na temat konfiguracji Opery - wszędzie jest wszystkiego po trochu, nie wszystko jest w polskiej części internetu - można by opracować coś, aczkolwiek to wymaga ogromnej ilośći czasu i zaangażowania"

Swego czasu master_zonk6, który miał tu swoje konto, opisywał konfigurację Opery na swojej stronie internetowej (opera-fanklub). Niestety strona chyba już nie istnieje, ale powiem szczerze że było tam chyba wszystkoooo :) Naprawdę wykonał kupę dobrej roboty, niestety nie wiem co poszło nie tak, że to padło... Część tego co zrobił jest jeszcze na jego Operywym blogu - http://my.opera.com/weep86/blog/ ale to sporo mniej. W każdym razie, można go było nie znosić za fanatyzm, ale wiedzę miał sporą :)

freeq52   8 #29 01.01.2012 14:47

@Malkolm

opera:config#UserPrefs|ThumbnailLogoScoreThreshold - ustawiasz na 1000 i zapisujesz na dole. Przechodzisz do strony szybkiego wybierania i odświeżasz :)

underface   14 #30 01.01.2012 14:53

@freeq52
" W Operze jest fajny bajer - PPM na stronę > Otwórz za pomocą > wybierasz przeglądarkę, " używam tego od lat;p najlepsza rzecz jaka moze byc:D

underface   14 #31 01.01.2012 14:58

swoją droga w operze brakuje mi kilku małych rzeczy:D miałem o tym wczoraj pisać;p nawet porobiłem kilka grafik. ale w przeciwieństwie do niektórych wolę pisać jak mam czas niż publikować niedorozwinięty wpis.

do samego autora tego wpisu powyższe zdanie nie jest kierowane;p
sam mimo kilkuletniej przygodzie z Operą, o niektórych opcjach nie wiedziałem, bo przeglądarka spełnia moje potrzeby w 100%

freeq52   8 #32 01.01.2012 15:03

Jeszcze dla tych, którzy chcieliby mieć meeeeega skonfigurowaną przeglądarkę, to polecam tę strone - http://76.11.63.196/ Znajdziecie tam wszystkie możliwe buttony :) Świetna sprawa, sam używam kilku i nie wyobrażam sobie ich nie mieć.

Kintoki   6 #33 01.01.2012 15:07

@freeq52 oj nie wszystkie :) można stworzyć masę innych

freeq52   8 #34 01.01.2012 15:13

@Kintoki

Zapewne, tyle że to już będą buttony dostosowane pod indywidualnego internautę. Ale fakt, powinienem napisać "prawie". Co nie zmienia faktu, że strona świetna :)

Fanboj O   9 #35 01.01.2012 15:22

Ostatnio trafiłem na rewelacyjny skin:
http://my.opera.com/community/customize/skins/info/?id=11472&rtype=skin
Polecam zwłaszcza dla osób, które lubią minimalizm interfejsu oraz duuuużo miniaturek w speed dialu.

mateooshn   4 #36 01.01.2012 15:28

@freeq52 Szkoda, że takie buttony nie działają pod Operą Mini. Próbowałem i nie da rady żadnego ustawienia zmienić (Nie znaleziono adresu). Co prawda, istnieje Opera Mini Mod, ale: a) trudno jest znaleźć wersję angielską b) boję się trochę o prywatność, bo stąpam na dość kruchym lodzie (tak mi się wydaje)

mmm7mmm   7 #37 01.01.2012 15:31

a może mi ktoś odpowiedzieć w jaki sposób w operze ustawić podpis ponad cytowaną wiadomością. szukałem i choć znalazłem kilka rozwiązań żadne z nich nie sprawdziło się. jeśli komuś się to udało to byłbym wdzięczny za informacje.

freeq52   8 #38 01.01.2012 15:33

@Fanboj O

Wg mnie jest... brzydki. Sry wielkie, gusta są różne, mi się nie podoba :) Ale fakt, jeśli chodzi o minimalizm, to jak najbardziej.

Osobiście sam używam tej samej, którą ma u siebie Meszuge, dla zainteresowanych: http://my.opera.com/community/customize/skins/info/?id=9381

Natomiast bardzo fajne są jeszcze Z1-Glass, Z1-Ultra, czyli coś dla fanów szkła :) Ale ogólnie każdy ma inny gust, więc samemu warto przewertować te setki, jak i nie tysiące skórek.

freeq52   8 #39 01.01.2012 15:36

@mateooshn

Szczerze to nigdy nie próbowałem, ale podejrzewam że się nie da. Jednak wersja mobilna to zupełnie co innego, niż desktopowa.

@mmm7mmm

Podpis ponad cytowaną wiadomością? Nie do końca Cię rozumiem :) Możesz jaśniej?

pilarek   5 #40 01.01.2012 15:49

@freeq52
Skórka jest świetna, dzięki.

DawidDS4   5 #41 01.01.2012 15:52

Też lubię.

Fanboj O   9 #42 01.01.2012 15:58

@freeq52
Wygląd rzecz gustu, w tej kwestii nie nalegam. Ale to co ten skin "wyrabia" ze speed dialem to bajka.

mateooshn   4 #43 01.01.2012 16:00

Istnieje również w wersji mobilnej możliwość edycji ustawień w opera:config. Tyle że tam prawie nie ma co kombinować. Jedynie przydaje mi się wyłączenie Phonenumber detection i Fold linklists. Pozatym takie opcje jak Fit text to screen czy View images to mam w Menu > Tools > Settings.

Łukash   10 #44 01.01.2012 16:24

@underface | 01.01.2012 5:44
Probably the best Web browser IMO :)

Nie probably tylko ,to jest najlepsza przeglądarka :) Wszystkich zalet i możliwości nie sposób wymienić.

Szuri21   17 #45 01.01.2012 16:33

Opera jest przeglądarką specyficzną, albo się ją lubi albo nie. Sprawa jest prosta, kto się raz przyzwyczaił i odkrył to co Opera ma do zaoferowania ponad pozostałe przeglądarki będzie miał naprawdę wielki kłopot po przejściu na inną przeglądarkę. Z drugiej jednak strony, krótkie przygody z Operą absolutnie nie pokazują jej wyższość nad Firefoksem czy Chromem, po takiej krótkiej przygodzie nie jesteśmy wstanie przecież mienić swoich przyzwyczajeń ze starej przeglądarki ani przyzwyczaić się i nauczyć korzystać z rzeczy, które oferuje Opera, a których nie ma konkurencja.

. Jeśli chodzi oskórki do Opery, to czy też macie problem z plikami .pdf na transparentnych skórkach ("glassowych")?

mmm7mmm   7 #46 01.01.2012 16:39

@freeq52

Podpis ponad cytowaną wiadomością? Nie do końca Cię rozumiem :) Możesz jaśniej?

W OperaMail struktura wiadomości jest następująca. tekst wiadomości-wiadomość na którą odpowiadamy-podpis.

a ja chciałbym, by tak jak chociażby w Thunderbirdzie czy większości klientów poczty podpis mój znajdował się bezpośrednio pod tekstem mojej odpowiedzi a ponad wiadomością, na którą odpowiadam. struktura wiadomości zapisana jest w pliku konfiguracyjnym poczty. niestety nie umiem go edytować w taki sposób, by osiągnąć w/w cel.

Mantarak   3 #47 01.01.2012 17:13

Jak ktoś się zakochał w operze to na całe życie. Cenię ją za szybkość, brak reklam i konfigurowalność.

Meszuge   16 #48 01.01.2012 17:18

@herrbatka
Tak, wiem, że „na zdrowy rozum” to się nie da, ale odrobinę nadziei miałem. :-)

@sla17
Podręcznik do Opery byłby pewnie solidnym tomiszczem. :-) Też mi się taki marzy…

@Kintoki
To zmniejszanie do traya wydaje się ciekawym pomysłem – dzięki. Ale co osiągasz dzięki: opera:config#UserPrefs|Showpaneltoggle i opera:config#UserPrefs|ShowDropdownButtonInAddressfield?

@Malkolm
opera:config#UserPrefs|ThumbnailLogoScoreThreshold i tam, zamiast domyślnej wartości (chyba 75) ustawiasz większe od 100. Jak dasz 200 to już pewnie miniaturka obejmie całą stronę.

@freeq52
Skóra, której używam, może mieć też niebieskie „wykończenia” – jeśli ktoś woli. :-)

sla17   7 #49 01.01.2012 17:32
freeq52   8 #50 01.01.2012 17:46

@Meszuge

Zgadza się, Może mieć jeszcze kolor piaskowy, indygo, karmazynowy czy nawet kolor dżungli :D


@mmm7mmm

Chodzi Ci mniej więcej o to?
http://my.opera.com/community/forums/topic.dml?id=267962
http://my.opera.com/community/forums/topic.dml?id=279091

Meszuge   16 #51 01.01.2012 17:54

@freeq52
Gdzie widziałeś te kolory? A może chodzi Ci o samodzielną modyfikację?

freeq52   8 #52 01.01.2012 18:14

@Meszuge

Menu>Wygląd.

W zakładce skórka masz coś takiego, jak schemat kolorów. Domyślnie jest brak, ale możesz sobie zmienić na jeden z kilku dostępnych :) Możesz też sobie zmniejszyć rozmiar ikon.

underface   14 #53 01.01.2012 18:21

@Szuri21
Jeśli chodzi oskórki do Opery, to czy też macie problem z plikami .pdf na transparentnych skórkach ("glassowych")?

tak

  #54 01.01.2012 18:49

@freeq52
Chodzi Ci mniej więcej o to?
http://my.opera.com/community/forums/topic.dml?id=267962
http://my.opera.com/community/forums/topic.dml?id=279091

tak. chodziło mi dokładnie o to. nie znalem drugiego z postów. dziękuję, bo zastosowanie się do niego okazało się skuteczne.

Meszuge   16 #55 01.01.2012 19:05

@freeq52
A! O to chodzi! A ja oczywiście zaraz szukam jakichś skomplikowanych i wymyślnych rozwiązań. :-)

Kintoki   6 #56 01.01.2012 19:10

opera:config#UserPrefs|Showpaneltoggle - to samo co "shift+f12>panele>pokarz przełącznik paneli przy krawędzi okna" po włączeniu wystarczy kliknąć na lewą krawędź okna aby pokazać/ukryć panele - dużo wygodniejsze niż jakiś mały przycisk jeśli serfujesz ze zmaksymalizowanym oknem.
opera:config#UserPrefs|ShowDropdownButtonInAddressfield - pokazuje ukrytą w poprzedniej(?) wersji strzałkę rozwijającą historię wpisanych adresów.
a i jeszcze opera:config#UserPrefs|EnableOnDemandPlugin jest fajne :) w miejscu gdzie powinna być wczytana wtyczka(np flash) jest zwykły obrazek dopiero po kliknięciu na niego wtyczka jest uruchamiana a wraz z nią pobierane są materiały(filmy/grafiki)

Malkolm   3 #57 01.01.2012 19:16

@freeq52

Wielkie dziękuję - to w takim razie chyba i ja spróbuję..

freeq52   8 #58 01.01.2012 19:22

@Kintoki

Pierwsze rozwiązanie można osiągnąć również z menu Wyglądu. W zakładce panele wystarczy zaptaszkować "Pokaż przełącznik paneli przy krawędzi okna". Ale Twój sposób też jest oczywiście dobry :)

zoso71   10 #59 01.01.2012 19:23

@Maszuge - po tym wpisie: "Przeglądarki - klapa na całej linii" w życiu bym nie przypuszczał, że na Operze siądziesz ;-P Fajnie, że spróbowałeś. ;-)

PS
Zbieram się do opisania kilku funkcji Opery, może Twój wpis mnie trochę bardziej zmobilizuje ;-)

zoso71   10 #60 01.01.2012 19:24

Jedna uwaga mi umknęła: OKIENKO SKÓREK można powiększyć jak każde inne okienko na pulpicie ;-)

Kintoki   6 #61 01.01.2012 19:28

@freeq52 Jasne że tak
"shift+f12>panele>pokarz przełącznik paneli przy krawędzi okna" == "menu Wyglądu. W zakładce panele wystarczy zaptaszkować "Pokaż przełącznik paneli przy krawędzi okna"" :)

Meszuge   16 #62 01.01.2012 19:29

@Kintoki
Już rozumiem - ja po prostu w ogóle nie używam paneli, więc nie widziałem, o co chodzi. :-)

@zoso71
Przecież pisałem wielokrotnie, że ja nie jestem fanatykiem, ani wyznawcą, i mogę bez żalu i sentymentów zmienić oprogramowanie - w tym przeglądarkę - jeśli jakaś inna lepiej spełniać będzie moje potrzeby - także estetyczne.

Demagog   4 #63 01.01.2012 19:44

Wpis ciekawy. Powinieneś częściej pisać o takich rzeczach jak konfiguracji. Może Opera wskoczy na pozycję 2.
Ale jednak. Te wtrącenia o fanatyzmie linuxiarzy, czy o otwartej ("trollowatej") nienawiści wobec Firefoxa.
A więc parafrazując - Niby wszystko dobrze, ale niesmak pozostał.

Scottie33   4 #64 01.01.2012 20:11

You wrote:
,,Ale Opera jest też konfigurowalna i to w takim zakresie, o jakim nie każdemu pewnie się śniło''

Przepraszam bardzo, ale co Ty za bzdury opowiadasz! Próbowałem nie raz zmusić Operę do zmiany identyfikatora przeglądarki (UserAgent), bo firmowy proxy blokuje Operę, ale za nic mi się to nie udawało. Także z tą konfigurowalnością Opery do swoich potrzeb to co najmniej lekka przesada...

  #65 01.01.2012 20:13

Dokładnie, tak jak ktoś wyżej pisał w firefoxie wpisujesz about:config i masz dostęp do setek ustawień FF - może są mniej user-friendly przedstawione, ale są i dla zaawansowanego użytkownika nie zrobi to różnicy.

Meszuge   16 #66 01.01.2012 20:25

@Scottie33
http://operawiki.info/IdentyfikacjaOpery

Jeśli Ty jesteś ignorantem i czegoś nie wiesz i nie umiesz, to nie znaczy, że ktoś, kto ma o tym pojęcie, plecie bzdury.

kamil_w   11 #67 01.01.2012 20:40

Ostatnio trochę romansuję z Firefox'em, ale ta przeglądarka w wersji na Androida jest dla mnie porażką. Opóźnienia podczas wprowadzania tekstu, czy brak obsługi flasha (na SGS2) skutecznie mnie od Firefox'a odstraszają.

Z klienta poczty Opery korzystałem bardzo długo, ale jednak potrzebowałem czegoś o większych możliwościach dlatego zacząłem korzystać z Thunderbirda.

Opera sama w sobie jest bardzo dobra, choć ma wady. Jednak nie będę tu ich wymieniać. Pochwalę się za to jak zmieniłem u siebie okno szybkiego wybierania. Wygląda ono u mnie tak:
http://dl.dropbox.com/u/5730855/Obrazy/Zrzuty%20ekranu/Snap_2012.01.01_20h17m18s...

Łukash   10 #68 01.01.2012 20:42

@Scottie33 proponuję UA GoogleBot :D
opera:config#ISP|Id

googlebot/2.1

Meszuge   16 #69 01.01.2012 20:55

@kamil_w
To teraz przyznaj się natychmiast, jak to zrobiłeś? :-)

Łukash   10 #70 01.01.2012 21:02

Coś mi się zdaję ,że ma ustawione białe tło i przezroczyste miniatury ;)
http://my.opera.com/karolkuich/blog/2011/03/27/przerabiamy-speeddial-w-operze

zoso71   10 #71 01.01.2012 21:08

@Meszuge - najprawdopodobniej: własne ikonki/miniaturki podmienione tu: profile\thumbnails
To jest sposób "na około", więc możliwe że się mylę ;-)

Meszuge   16 #72 01.01.2012 21:11

@zoso71
Może i naokoło, ale też daje pewne możliwości - na przykład strona ulubionego autora może być oznaczona miniaturką jego zdjęcia.

Fanboj O   9 #73 01.01.2012 21:12

Opera ma od wielu wersji jeden mały feler. Folder z favikonami potrafi puchnąć. Co gorsza wbudowany mechanizm oczyszczania z plików tymczasowych (Opera-Ustawienia-Wyczyść historię przeglądania) nie usuwa nagromadzonych favikon. Nie zajmują one wiele megabajtów, ale u przeciętnego internauty potrafi się ich nagromadzić kilka tysięcy, przez co może się wydłużać start Opery.
Na wszystko jest jakieś rozwiązania. Ja to załatwiam odpowiednim plikiem .bat. Wystarczy taka linijka:

rd >nul 2>nul /s /q "D:\ścieżka do profilu Opery\profile\icons"

Nie ma problemu, żeby dodać też linijki do usuwania folderów "aplication cache; cache; opcache; pstorage; temporary_downloads" i jakie tam kto ma jeszcze kaprysy.

Łukash   10 #74 01.01.2012 21:19

@Fanboj O tak zgadza się ,a w ogóle lądują w folderze icons otwarte zdjęcia ,które otworzymy z prawy > otwórz

Łukash   10 #75 01.01.2012 21:21

prawy > otwórz obrazek

Łukash   10 #76 01.01.2012 21:38

A wyczyścić do zera wszystko da się chyba z Ustawienia > Wyczyść historię > Szczegóły

Meszuge   16 #77 01.01.2012 21:39

@Fanboj O
Można to też robić co jakiś czas "na piechotę", czyli po prostu wywalać wszystko z folderu: C:\Users\Użytkownik\AppData\Local\Opera\Opera\icons

Fanboj O   9 #78 01.01.2012 21:46

"A wyczyścić do zera wszystko da się chyba z Ustawienia > Wyczyść historię > Szczegóły"
Akurat folderu icons to nie rusza niestety.

"Można to też robić co jakiś czas "na piechotę", czyli po prostu wywalać wszystko z folderu:"
Po to są sposoby z plikami wsadowymi, żeby conieco ułatwić sobie tego typu robotę. Ja takim jednym .bat-em czyszczę sobie wiele innych śmietnisk, przez co nie potrzeba mi programów typu Ccleane i jemu podobnych.

Meszuge   16 #79 01.01.2012 21:48

@Fanboj O

A co powiesz o Zaawansowane - Przeglądanie - Ikony stron i tam ewentualnie "Nie pokazuje ikon"?

Scottie33   4 #80 01.01.2012 21:53

Sorki za może mój niezbyt przyjazny komentarz, ale jutro wypróbuję Wasze rady - może tym razem Opera zadziała. I hope so...

PS @kamil_w: Fajnie masz to zrobione i nieźle wygląda, ale... Brakuje Ci tylko kurcze TVN-u żeby całkowicie Ci się mózg zlasował. Nie czytaj tego ścierwa, a zamiast tego wrzuć sobie np. bloga niepoprawni.pl . Na początek polecam Ci art. "Onet nasila manipulowanie" http://niepoprawni.pl/blog/233/onet-nasila-manipulowanie

Fanboj O   9 #81 01.01.2012 21:55

To wyłącza favikony zupełnie. Jak kto woli. Mi tam one przydają się podczas przeglądania stron, ułatwiają orientację w wielu otwartych kartach. Problem pojawia się, gdy w folderze icons zachomikuje się ich zbyt wiele.

Meszuge   16 #82 01.01.2012 22:02

@Fanboj O
Ja mam mieszane uczucia na ten temat. Z jednej strony się przydają, ale z drugiej... nie lubię pstrokacizny - zwłaszcza, że nie wszystkie strony mają favikony, więc jak jedne mają, inne nie mają... no, nie wiem...

kamil_w   11 #83 01.01.2012 23:21

1. Szybkie wybieranie:
- Używam skórki "Opera Stratiform Mod". Nie ma w niej podpisów pod tymi kafelkami.
- Jako tło ustawiłem biały obraz 1x1 px.
- Obramowania kafelków usunąłem podmieniając plik "speeddial/button.png" na plik o rozmiarze 230x220 px z jedną przezroczystą warstwą.
- do podmiany obrazków na loga użyłem tego rozszerzenia: https://addons.opera.com/pl/addons/extensions/details/forcespeeddiallogos/1.4.1/...
- mnóstwo logotypów można znaleźć na stronie http://userlogos.org/

2. Sprawę z plikami tymczasowymi i faviconami rozwiązałem tak, że utworzyłem sobie RAMdisk i za pomocą junkcji/linku symbolicznego przerzuciłem "śmieciowe foldery" na tą nietrwałą pamięć. Wraz z restartem systemu śmieci są usuwane automatycznie.

3. @Scottie33 - Na Onet zaglądam, bo tak, jak jedni wchodzą na demotywatory, żeby się pośmiać, tak ja wchodzę na Onet, żeby pośmiać się z komentarzy pod artykułami. Ogólnie rzecz biorąc i tak muszę pozmieniać stronki w moim szybkim wybieraniu, bo np. na wrzutę praktycznie nie zaglądam, benchmark, pclab i android.com.pl mam podpięte pod czytnik RSS itp, itd.

Meszuge   16 #84 02.01.2012 04:46

@kamil_w
To jednak było nieco bardziej skomplikowane, niż mi się wydawało... Dobra robota! :-)

Meszuge   16 #85 02.01.2012 05:32

A przy okazji... kolejny problem.
Kliknięcie na link w OneNote wywołuje komunikat: "Operacja została anulowana z powodu ograniczeń nałożonych na ten komputer. Skontaktuj się z administratorem systemu".
Opera jest jedyną przeglądarką w systemie. Czyżby Microsoft nałożył ograniczenie na otwieranie linków z OneNote tylko do IE?

sla17   7 #86 02.01.2012 07:42

OK, dobra - a wie ktoś może jaki był skrót klawiaturowy, by przełączyć się na widok, gdzie nie ma O-button tylko normalne Menu - Plik, Edycja itp. Za nic sobie nie potrafię tego sobie przypomnieć, a czasem się przydaje :P

@kamil_w - a jakie dokładnie foldery na RAMDisk przeniosłeś?

Łukash   10 #87 02.01.2012 09:39

@sla17 domyślny to Alt+F11 ,ale trzeba wyedytować konfig i usunąć "Platform Unix"
Alt+P > klawiatura > standard > wpisz Bar i masz Enable\Disable Menu Bar ,zostawiasz F11 alt > zapisujesz.
Tu masz opis ,są też przyciski do tego : http://my.opera.com/Tamil/blog/toggle-remove-menu-bar#ToggleShortcut

xomo_pl   24 #88 02.01.2012 10:29

też jestem fanem Opery od dawna (używam od wersji 9.10 albo 9.20), próbowałem nawet migracji na chrome (Opera mnie drażniła wtedy paroma błędami, których już nie ma) w swoim czasie ale odpuściłem sobie bo bez bolesna migracja okazała się mission impossible... :
- od dawana korzystam z managera haseł opery i do większej częśći witryn, do których rejestrowałem się dawno haseł po prostu nie pamiętam...
- tylko w operze mogę sobie dopasować interfejs pod siebie. Pasek kart trzymam na dole okna przeglądarki a to mogę zrobić tylko w operze...
-opera ma wszystko w sobie, nie trzeba po instalacji wgrywać setki rozszerzeń, by dostaćto co potrzebujemy

U mnie skórka to Z-1 Glass v4.10 i trzeba przyznać, że w połączeniu z W7 wygląda świetnie...

W ostatniej wersji stabilnej poprawili w końcu Speed dial, który zepsuli parę wersji wcześniej...

Wpis bardzo dobry ale...:
"Można tu zauważyć, że minimalna liczba zapamiętywanych adresów to 1000. Moim zdaniem jest to zupełnie absurdalne"
nie minimalna a maksymalna liczba stron zapamiętanych...

Meszuge   16 #89 02.01.2012 10:53

@zomo_prl
Właściwie to nie minimalna, bo można dać 0, ale pozostałe to 1000, 5000, 10000, 50000, a więc jednak - jeśli pominąć to 0 - to minimalna.

Meszuge   16 #90 02.01.2012 12:13

@margo.net
Może to zabawne, ale nadal nie ma przeglądarki, do której byłbym w pełni przekonany. Firefox to już era schyłkowa - coraz bardziej mulisty, zasobożerny i niebezpieczny, IE9 brzydki, Opera - jeśli jest jedyną przeglądarką w systemie - nie otwiera linków z OneNote, nie może być przeglądarką wewnętrzną Pajączka, Avant Browser nie blokuje skutecznie reklam itd. itp.

Łukash   10 #91 02.01.2012 12:32

@Meszuge sprawdź może w skojarzonych protokołach ,czy masz ustawione dla url/http/https - Opera.

kamil_w   11 #92 02.01.2012 12:33

@Meszuge
A ustawiłeś Operę jako domyślną przeglądarkę?
Menu Strat -> Panel sterowania -> Domyślne programy -> Ustaw domyślne programy -> Opera Web Browser -> Wybierz ustawienia domyślne.

A na ramdisk wrzuciłem foldery cache, opcache, temprorary_downloads, icons

Meszuge   16 #93 02.01.2012 12:49

@Łukash @kamil_w

Jasne, że tak! Po prostu IE musi być obecny w systemie, aby Opera, jako domyślna przeglądarka, otwierała linki z OneNote. Komedia!
Ale skoro i tak muszę mieć IE ze względu na Pajączka, to mi to "lotto".

@margo.net
Właśnie problem w tym, że na kilku stronach, z kilkudziesięciu, które mi są potrzebne "czyste", z reklamami sobie nie radził. Ale i tak, co nowa wersja, to sprawdzam.

  #94 02.01.2012 12:59

Nie obsługiwała polskich znakow ,posiadała baner reklamowy i konkurowała z przegladarka ktorej juz nie ma (a szkoda).Podejrzewam że nigdy nie osiagnie wyniku" lisa" czy "chroma" chociaż lepiej niech tak pozostanie nie jest to przegladarka dla mas

Szuri21   17 #95 02.01.2012 13:13

@Scottie33

Tutaj masz o zmianach UserAgentów w przeglądarkach: http://ittechmagazine.info/googlebot-widzi-wiecej-ty-tez-mozesz/

co prawda zmianę na UA GoogleBota, ale możesz zamiast niego wpisać jakikolwiek inny UA (wystarczy sobie odszukać nas interesujący w Internecie)

  #96 02.01.2012 13:46

Ja mam pytanie: Czy w tych opcjach lub jakoś inaczej można ustawić, by, np. Google wyśiwetlało czcionkę jaką ja chce ? Na przykład Internet Explorer 10 ma swoją czcionkę Segoe UI, która jest wyświetlana, prawie na każdej stronie.

kamil_w   11 #97 02.01.2012 14:31

@GraphicsBerry

W ustawieniach zaawansowanych masz ustawienia czcionek. Możesz tam sobie ustawić jaką chcesz mieć czcionkę na stronach www. A jeśli chcesz mieć konkretną czcionkę tylko na danej stronie wtedy można stworzyć sobie własny arkusz stylów *.css, ustawić tam jakie czcionki mają być używane na danej stronie i podpiąć ten plik css w preferencjach wyświetlania danej witryny.

Kintoki   6 #98 02.01.2012 14:32

@GraphicsBerry tak, można to zrobić na kilka sposobów. Skoro to ma być tylko dla googla to można to zrobić tak: kopiujesz
* {
font-family: "Segoe UI" !important;
}
i zapisujesz do pliku css(np font.css) następnie na stronie googla z menu kontekstowego bierzesz "preferencje dla witryny>wyświetlanie" i w Mój arkusz stylów wskazujesz na zapisanego wcześniej css'a

Łukash   10 #99 02.01.2012 14:37

@GraphicsBerry
Albo globalnie Widok >Styl > Zarządzaj > Tryb wyświetlania i w Trybie autorskim zaznacz Moje czcionki .Potem w Zaawansowane > Czcionki ,zmień czcionkę dla Strony www (zwykły tekst)

Łukash   10 #100 02.01.2012 14:47

A css można przełączać przyciskiem :)
http://www65.zippyshare.com/v/66150439/file.html

  #101 02.01.2012 15:26

@Łukasz: Czcionka nadal się nie zmienia
@Kintoki: Wielkie dzięki, udało mi się coś osiągnąć, jednak teraz mam problem z kolorem. Mianowicie, plik wygląda tak:
* {
font-family: "Segoe UI" !important;
font-size: 15px;
color: #666;
}

Kolor się zmienił, jednak nie wszędzie, wygląda to tak: http://s5.ifotos.pl/img/Untitled-_rhswaex.jpg
Co muszę wpisać, by zmienić jeszcze ten granatowy i ewentualnie zielony ?
Wielkie dzięki za odp :)

Meszuge   16 #102 02.01.2012 16:09

@margo.net
Orca Browser też używałem – właśnie między innymi dla silnika. Ale to ten sam adblock i te same słabe punkty.

@sebt
Z autorami tego wpisu pogadaj sobie o oczernianiu - http://www.dobreprogramy.pl/Mozilla-nie-radzi-sobie-z-bledami-w-Firefoksie,Aktua...

Łukash   10 #103 02.01.2012 16:13

@GraphicsBerry musi działać :) Trzeba zapisać zmiany...
Użyj DragonFly ;)
http://www66.zippyshare.com/v/60119851/file.html

  #104 02.01.2012 16:27

@Łukash: DragonFly to dobra propozycja, do edycji i sprawdzania, jeśli takie zmiany miałyby się utrzymać to musiałby zapisać plik ze stylami na dysk i go ustawić w preferencjach. No chyba, że jest tam taka opcja która ustawi taki zmieniony jako domyślny dla witryny.

@GraphicsBerry: Jak chcesz zmieniać elementy to trzeba dopisywać w wielu miejscach !important, inaczej nie wszystkie własne style będą zastosowane.

Takie coś jak już:
* {
font-family: "Segoe UI" !important;
font-size: 15px;
}

a { /* dla wszystkich odnośników */
color: #666 !important;
}

cite { /* dla tych zielonych linków i pewnie czegoś jeszcze */
color: #EF00C6 !important;
}

Waszką zawsze można wyszukiwać znaczniki jakie nas interesują. :P

  #105 02.01.2012 16:51

> A przy okazji… nadal jest dla mnie zagadką komu i po co, w wieku „chmury” wpadło do głowy bezpośrednie udostępnianie treści (muzyka, zdjęcia, pliki, nawet strony internetowe) z własnego, domowego komputera…

http://imgs.xkcd.com/comics/file_transfer.png

A przykłady z życia: Mam zdjęcia z setki imprez, albo dziesiętki tysięcy empetrójek, albo filmików z kotami, albo .... . Chcę udostępnić je znajomym. To teraz tylko wysłać 120GB w chmurę (okej, czasem TYLKO 5GB - ale nie każdy ma 25Mbit/s, szczególnie na uploadzie).. No tak, tylko gdzie znajdę tyle miejsca, bez płacenia? Nawet jeśli - stracę te x godzin na wysłanie tego, po to, żeby ktoś ostatecznie zainteresował się 1/1000 mojego kontentu. Albo nie interesuje mnie wysyłanie prywatnych rzeczy gdzieś w chmurę - i tak wszyscy o mnie za dużo wiedzą.

Dodatkowo Unite to nie tylko transfer plików. Jest streaming (ale to prawie to samo co transfer) albo aplikacje typu udostępnianie webcama w dwóch klikach czy np własna (niezależna) platforma blogowa (webserver, albo było tam chyba coś do blogów). I tona innych zastosowań (przynajmniej w teorii, bo widać mało kto podchwycił potencjał i aplikacji jest bardzo mało niestety)..

dzialaszek   3 #106 02.01.2012 16:55

Przewijanie nie działa płynnie na facebooku (rwie tak). Ktoś wie jak rozwiązać ten problem ?

  #107 02.01.2012 17:01

@Łukash: No ok w DragonFly wszystko sobie ustawiam, ale jak to zapisać ?
@dzialaszek: Zmienić przeglądarkę :)

Kintoki   6 #108 02.01.2012 17:11

@GraphicsBerry dodaj "!important" na końcu linii.

Meszuge   16 #109 02.01.2012 17:19

@dzialaszek
A co to jest facebook?

  #110 02.01.2012 17:32

@Kintoki: Dzięki
@Łukash: A po zmianach w DragonFly, jak to zapisać ?

aa.bb   8 #111 02.01.2012 18:03

wy sobie dalej gadajcie, ja w wolnej chwili polece dodatek imagus ( http://my.opera.com/Deathamns/blog/opera-extension-imagus ) nie znajduje się on w oficjalnym katalogu rozszerzeń, ale gwarantuję ze jest najlepszy w swoim rodzaju.

co więcej... Search Edit też jest niezastąpiony ( http://my.opera.com/SearchEdit/blog/searchedit )

i na pewno warto przejrzeć blog Tamila - tu znajdziecie więcej porad niż gdziekolwiek indziej ( http://my.opera.com/Tamil/blog/ )

aa.bb   8 #112 02.01.2012 18:11

jeszcze coś! http://my.opera.com/XAntares/blog/xanocta - tu opisane jest jak wyłączyć irytujące "click to activate" (nie chodzi o pluginy na żądanie, lecz "U.S. Patent No. 5,838,906" ;) )

Meszuge   16 #113 02.01.2012 18:11

@aa.bb

A mógłbyś coś więcej...?

pgr   9 #114 02.01.2012 18:12

Jak fajna skórka to tylko ta:
http://my.opera.com/community/customize/skins/info/?id=11172
+ mała jej edycja dla usunięcia efektu "odświeżania" przy włączaniu
I własne miniaturki do speddiala koniecznie ;)

Łukash   10 #115 02.01.2012 18:26

@aa.bb można je zastąpić skryptem :) http://wklej.org/id/659253/
Na Click też skrypcik - http://wklej.org/id/659259/
Na YT - https://addons.opera.com/pl/addons/extensions/details/extendtube/1.13.3/?display=en ,aktywuje kontrolkę

Meszuge   16 #116 02.01.2012 18:37

@pgr

Faktycznie - całkiem sympatyczna.

aa.bb   8 #117 02.01.2012 18:37

@Meszuge
Mógłbym, ale konkretniej to o czym?

@Łukash
Próbowałem różnych skryptów, ale ten dodatek (dla mnie) okazał się najlepszy a przy okazji bardzo lekki jak na swoje możliwości.

Skryptu na "click" nie znalem, ale wolę jednak zastąpić pare jedynek zerami używając programu z mojego linku, niż dorzucać operze kolejne skrypty do przerobienia(mam słaby komputer), a już na pewno nie chce "wypasionego" dodatku z którego tylko jedna opcja jest dla mnie użyteczna.

Łukash   10 #119 02.01.2012 18:46

@aa.bb jasna sprawa ,każdy stosuje to co mu najwygodniej ,opcje są :)

Co do blogów to przydatne też :
my.opera.com/AyushJ/blog/
my.opera.com/Lex1/blog/
operawatch.com/
extendopera.org/
my.opera.com/shoust/blog/

hibii   1 #120 02.01.2012 23:20

"... jest jednak pewna różnica pomiędzy hobby, czy nawet nieszkodliwym dziwactwem, a patologią i opętaniem, a więc… Opera – tak, Linuksy – nie,,,"
Toś chłopie pokozoł, bez komentarza..
Robiłeś badania ogólnoświatowe gdzie czytają instrukcje czy z założenia robisz z Polaków "bałwanów" którym czytać się nie chce??

Meszuge   16 #121 03.01.2012 03:53

@hibii
Chce się, chce… ale dopiero wtedy, kiedy już wszystkie inne sposoby i metody zawiodły. :-)

@sebt
Na pamięci RAM specjalnie nie ma co oszczędzać, ale użycie procesora – tak, to mnie już interesuje.


A przy okazji pytanie, do tych, którzy w operowych tematach naprawdę mocno siedzą: czy można mieć dwa paski zakładek, na przykład na górze jeden i na dole drugi? Albo z prawej i z lewej?

Łukash   10 #122 03.01.2012 06:36

@Meszuge da się ,np pasek może być chowany przyciskiem
Przeciągasz na np na pasek stany 2 button.
http://my.opera.com/community/forums/findpost.pl?id=1244058
Można zmienić ikonkę itd.

Łukash   10 #123 03.01.2012 08:19

Raczej Ci chodziło o dwa niezależne paski z różnymi zakładkami - a tego to nie wiem.
Możesz również np uaktywnić pasek startowy ,jak klikniesz w pasku adresu wyskoczy pasek z folderem zakładek/top10 używanych zakładek ,przeważnie położenie każdego paska da się dostosować klikając go prawym > wygląd > położenie. Albo utworzyć folder w panelu zakładek ,zgromadzić tam zakładki i wrzucić folder na pasek zakładek.

Meszuge   16 #124 03.01.2012 08:32

@Łukash

Tak - dwa paski z różnymi zestawami zakładek.

Łukash   10 #125 03.01.2012 11:14

A wiesz ,że to wcale nie jest takie łatwe :)
Można to chyba nazwać plusem ujemnym ,bo chyba efektem tego ,że do Opery nie podczepi się żaden syfiasty toolbar jest to ,że ciężko stworzyć nowy. Są jakieś javascriptowe paski ,można trzymając klawisz Shift przeciągać zakładki z paska zakładek na pasek stanu i upuszczać ale to są protezy.
Najsensowniej będzie trzymać mniej potrzebne zakładki w bocznym panelu zakładek ,panel możesz chować/pokazywać przełącznikiem przy krawędzi ,można tworzyć foldery i w nich trzymać tematycznie strony ,można jednym klikiem (prawy na folderze) dodać otwarte zakładki do folderu,foldery można trzymać na pasku pasku zakładek. Ale nowego paska zrobić (chyba) nie można :D

Meszuge   16 #126 03.01.2012 12:58

@Łukash

Nie da się, to się nie da, ale dzięki, że przemyślałem problem i szukałeś rozwiązań. :-)

  #127 04.01.2012 15:56

Co do rozsypanych stron to miałem ;-) - gdy włączyłem Ctrl+F11 i zapomniałem wyłaczyć..

Meszuge   16 #128 04.01.2012 18:59

@tom33

Źle napisane strony są niestety faktem, ale trudno za to winić przeglądarkę. O nieuwadze użytkownika w ogóle nie ma co mówić. :-)

  #129 05.01.2012 21:42

Lu sobie ale nie wciskaj innym bo to nie fair.Nie rozumiem czemu na tak mądrym vortalu nie przyjmuja treści w innym języku np.:cyrylicy czy chinski uproszczony.Nie kumaty? czy co?

Meszuge   16 #130 06.01.2012 19:43

@Emmanuel

Obawiam się, że nie rozumiem... :-( Masz żal do Opery, że nie wyświetla tekstu chińskiego?

jajek46   3 #131 17.01.2012 07:37

U mnie nie da rady ustawić 50 pamięci ram w zakładce Historia, po prostu się nie da.

  #132 18.01.2012 01:26

@jajek46
Wstrząsające ... pytaj na forum a nie śmieć w komentarzach.

Meszuge   16 #133 18.01.2012 08:16

@jajek46

A z jakiegoś powodu potrzebujesz na to przeznaczyć zaledwie 50 MB? To niezbyt wiele? Ile masz ogółem pamięci?

Łukash   10 #134 18.01.2012 20:26

@jajek46 nie da się z jednego powodu - takiej wartości nie ma :D
20/40/60 MB :D

Meszuge   16 #135 18.01.2012 22:38

@jajek46

Może i dałoby się, choć mogłoby to być skomplikowane - nie wiem, jeszcze się nad tym nie zastanawiałem - ale o to właśnie pytam: czy faktycznie z jakiegoś powodu musi być 50, a nie może na przykład 60?

djfoxer   19 #136 18.01.2012 23:07

dobry wieczór :P

Meszuge   16 #137 19.01.2012 10:34

@djfoxer

Dzień dobry! :-) Ty też masz jakiś problem?

djfoxer   19 #138 19.01.2012 10:45

@Meszuge
Witam, nie nie używam Opery, więc nie mam problemów :P Kilka miesięcy temu przesiadłem się z Firefoxa na Chrome i jest mi z tym dobrze ;)
Pozdrawiam :)

  #139 23.01.2012 11:28

'"OPERA" jest super. Może dla innych jakieś badziewie się podoba , ale dla mnie "OPERA"jest najlepszym I D E A Ł E M...........

Meszuge   16 #140 23.01.2012 17:05

@anatoliusz16

Mnie się też podoba najbardziej, ale niestety... niektóre programy nie chcą jej znać i muszę mieć też w systemie IE.

jajek46   3 #141 29.01.2012 07:50

Meszuge, w ustawieniach zaawansowanych historii pokazujesz 50, więc się tym sugerowałem.

Meszuge   16 #142 30.01.2012 11:25

@jajek46

Coś pokręciłeś. W Historii to adresów ustawiłem sobie 50, ale pamięci chyba ze 400.

Piotrek2255   11 #143 16.08.2012 22:33

Muszę przyznać, że na Twoich ustawieniach Meszuge, Opera znowu zaczyna mnie do siebie przekonywać :)
Przyznam, że po 9 po prostu się zniechęciłem i przeszedłem na Chrome, ale jak widać warto znowu spojrzeć na Opere bo nie chodzi już tak strasznie jak kiedyś.
Pozdrawiam

Meszuge   16 #144 13.11.2012 19:39

Żeby tylko Opera i Symantec stworzyli zgodny mariaż, to... :-)

  #145 04.02.2013 15:33

ej co mam zmienić żeby mi się otwierały karty w operze bo coś poprzestawiałem i nie wiem jak to zrobić ?