Windows 7 i integracja SP1

Nowe wersje systemu Windows 7 ze zintegrowanym już dodatkiem Service Pack 1 pewnie niedługo pojawią się w sprzedaży, ale dla tych, którzy Siódemkę już mają, niczego to przecież nie zmienia. Jeśli stosunkowo często zdarza nam się instalować system, kwestia zintegrowania Windows 7 z SP1 i utworzenia bootowalnej płyty z takim połączeniem, wydaje się być pomysłem dobrym i wygodnym.
Bez większych problemów można to wykonać przy użyciu programu RT Seven Lite.

Przed instalacją programu bardzo ważne jest, aby wybrać wersję dostosowaną zarówno do posiadanej wersji systemu Windows, jak i platformy, na której chcemy całą tę operację przeprowadzić, a więc jedno i drugie musi być albo x86, albo x64, bo nie da się systemu 64-bitowego zintegrować z SP1, pracując na systemie 32-bitowym. Stosowne pliki pobrać można z tej strony.
W moim przypadku (wersje x64) potrzebny był plik o nazwie: rt_7_lite_win7_Vista_x64_sp1.exe .

reklama

Do przeprowadzenia tej operacji potrzebny będzie oczywiście plik dodatku SP1, płyta instalacyjna z systemem, albo jej obraz ISO, który można zamontować w wirtualnym napędzie, ale nie jest to konieczne, bo program RT Seven Lite potrafi odczytać bezpośrednio plik .iso, co zresztą trwa zauważalnie krócej.

RT Seven Lite może komunikować się z użytkownikiem w różnych językach (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, szwedzki, japoński, a nawet hindi), ale po polsku niestety nie. Tworzymy pusty folder na pulpicie o dowolnej nazwie, byle bez pliterek. Po instalacji programu i jego uruchomieniu klikamy na Browse i wybieramy napęd z płytą instalacyjną, albo położenie pliku obrazu systemu. Następnie wskazujemy utworzony wcześniej pusty folder, do którego mają być skopiowane pliki.

Po zakończeniu kopiowania, program zapyta o wersję systemu Windows 7 i radzę się przy wyborze nie pomylić, bo skutki mogą być opłakane. Trzeba też pamiętać, żeby „zaptaszyć” opcję Slipstream Service Pack.

W kolejnym oknie, po kliknięciu Browse, wskazujemy plik dodatku Service Pack 1 i… Start. Niebieski napis w tym oknie ostrzega właśnie przez pomieszaniem wersji 64-bitowej z 32-bitową.

W moim przypadku (Core 2 Duo 3,17 GHz) cały proces trwał około 40 minut. Po jego zakończeniu (niestety skończyła mi się możliwość dodawania obrazków, ale wiele ich jest na stronie RT Seven Lite ) zaznaczamy, że chodzi o utworzenie i zapisanie w wybranej lokalizacji obrazu ISO (ISO-Bootable) z systemem Windows 7 i zintegrowanym już z nim SP1. Teraz Proceed i… gotowe.
ISO wypalamy na płycie i sprawa załatwiona.

Producent RT Seven Lite, firma Rockers Team, informuje, że dzięki jego narzędziu można dokonać znacznie więcej „zabiegów”, na przykład usunąć zbędne składniki systemu (domyślne sterowniki, pakiety językowe itd.), włączyć lub wyłączyć usług systemowe, utworzyć wersję do instalacji nienadzorowanej z wprowadzonym już kluczem produktu i innymi ustawieniami, zresztą… dokładnie tak, jak to było w przypadku programów nLite i vLite. Jednak tych operacji jeszcze nie przeprowadzałem. Na razie cieszy mnie sprawnie działająca wersja Windows 7 ze zintegrowanym już SP1. Instaluje się ona szybko i sprawnie, a po instalacji, jak na razie, nie sprawia problemów.

 

windows oprogramowanie porady
reklama

Komentarze