Trzy kroki ku jeszcze piękniejszemu KDE

Patrząc ostatnimi czasy na rozwój KDE można dostrzec, że jego tempo i kierunek są jak najbardziej zadowalające. Liczne głosy krytyki, które nasilały się wraz z wersjami 4.0 i 4.1 środowiska stopniowo ucichły wraz z kolejnymi wydaniami. Pulpit KDE stał się od tamtego czasu o wiele prostszy, piękniejszy i wygodniejszy. Seria KDE 4.x zaszła niewątpliwie bardzo wysoko. Wersja 4.4 oferuje nam dojrzałe środowisko graficzne posiadające efektowny wygląd i ogromne możliwości. Oby jednak programiści nie spoczęli na laurach, ponieważ stosunkowo niewielkim nakładem pracy można osiągnąć znacznie więcej i zostawić Windows Aero daleko w tyle. A wszystko w trzech krokach.

Krok 1: Rozmycie pod półprzezroczystymi elementów
Efekt rozmycia pulpitu pod półprzezroczystymi oknami był dostępny w KDE4 do wersji 4.2. Niestety, efekt ten sprawiał sporo problemów i musiał zostać przepisany od samego początku. W KDE 4.3 został usunięty jako regresja. A co dalej? Na szczęście wieści nie mogłyby być lepsze. Rozmycie już zostało przepisane i dołączone do rozwojowej wersji KDE 4.5.

Krok 2: Obsługa RGBA przez styl Oxygen
Obsługa przezroczystości przez styl kontrolek daje duże pole do popisu. Wystarczy spojrzeć na screen z silnika GTK Murrine GTK+ Cairo Engine lub stylu QT Bespin. Ten drugi doskonale pokazuje, że obsługa RGBA jest zaimplementowana w aktualnej wersji QT, wystarczy więc wprowadzić odpowiednie zmiany w stylu, a to chyba nie wymaga całych miesięcy pracy. Niestety nie ma żadnych informacji o pracach lub choćby planach na RGBA w domyślnym stylu KDE 4.5.

Krok 3: Aurorae domyślnym dekoratorem okien
Ostatnim krokiem, który bardzo znacznie mógłby wpłynąć na wygląd KDE jest dekorator okien, a konkretnie - Aurorae. Jest to stosunkowo nowy silnik dekoracji. W KDE 4.4 został umieszczony standardowo jako jedna z dekoracji. Co prawda funkcjonalnością ustępuje domyślnemu dekoratorowi (nie umożliwia wstawienia takich przycisków, jak zawsze na wierzchu, zawsze pod spodem itd., brakuje grupowania okien), jest rozwijany. W ostatnich dniach pojawił się edytor motywów. O planach na rozwój można poczytać tu. Wraz z KDE 4.5 Aurorae ma zyskać możliwość grupowania okien. Być może też będzie obsługiwać rozmycie.

A teraz połączmy to wszystko

Wprowadzenie tych trzech zmian byłoby szczytem moich marzeń, jeżeli chodzi o wygląd KDE. A co można z tego wykombinować? Gdyby tło motywu QT było całkowicie przezroczyste, wygląd wnętrza okna w całości zależałby od motywu Aurorae (tutaj właśnie jest powód, dlaczego na miejscu domyślnego dekoratora postawiłbym właśnie Aurorae - dekorowanie wnętrza okna, a nie wyłącznie ramki). Jeżeli dołożymy do tego rozmycie pod dekoracją okna, otrzymamy (przy odpowiednim ustawieniu przezroczystości) czytelny motyw, który bardzo ładnie mógłby komponować się ze stylem Plasmy.

Na szybko udało mi się przygotować mockup, jak mogłoby to wyglądać. Chociaż obrazek nie jest zbyt dopracowany, myślę, że widać, o jaki efekt mi chodzi. W praktyce wyglądałoby to oczywiście znacznie lepiej.

Ale widać wyraźnie, że te trzy nieduże kroki mogą postawić poprzeczkę konkurencyjnym środowiskom i systemom operacyjnym jeszcze wyżej. KDE już jest bardzo dobre i piękne, ale nie wyczerpało jeszcze swoich możliwości. Ciągle gdzieś drzemie jeszcze jakiś niewykorzystany potencjał. Część z wymienionych przeze mnie zmian jest już w drodze (Rozmycie i ulepszenia w Aurorae), jednak o obsłudze RGBA ani widu, ani słychu. Wiele nie trzeba, a efekt może być naprawdę imponujący.

Przy tworzeniu mockupa posłużyłem się tapetą Śnieżne Kotły II o screenem z motywu Aurorae Air Oxygen. Screen efektu rozmycia z rozwojowej wersji KDE 4.5 pochodzi stąd.