Chromecast — aplikacje w Polsce w 2018 roku

Chromecast to jedna z najpopularniejszych na świecie przystawek do sprzętu RTV, umożliwiająca strumieniowanie treści multimedialnych z sieci. Również w Polsce zalicza się do najczęściej wybieranych urządzeń tego typu. Spory wpływ na taki stan rzeczy, ma szeroka lista obsługiwanych serwisów, którą postaram się przybliżyć w poniższym tekście. Szczególnie, iż wiele zmieniło się w tej kwestii w naszym kraju, od premiery tego akcesorium.

Chromecast, to niewielkie urządzenie ze złączem HDMI, gniazdem zasilania micro USB i łącznością Wi-Fi. Umożliwia ono, duplikowania ekranu smartfona z Androidem lub komputera (a nawet pojedynczej karty przeglądarki Chrome) na telewizor, to jednak nie wszystko. Dzięki aplikacjom z funkcją przesyłania (wyświetlają odpowiedni przycisk), może działać bardziej samodzielnie. W tym przypadku smartfon, przekazuje jedynie informacje, jakie treści odtwarzać ma Chromecast, który pobiera je bezpośrednio z Internetu, bez udziału telefonu. Dzięki temu na smartfonie możemy w tym czasie, wykonywać dowolną czynność (a nawet go wyłączyć), a Chromecast i tak będzie kontynuował odtwarzanie. Smartfon będzie jednak nadal potrzebny do sterowania, choć jeśli telewizor posiada obsługę HDMI-CEC, to jego pilotem możemy sterować funkcją play/pause.

Dla zainteresowanych szczegółami urządzenia lub jego konfiguracji, polecam materiał DP na ten temat. Wprawdzie powstał on 2 lata temu, to w tej kwestii nie nastąpiły istotniejsze zmiany, w aplikacji zarządzającej dodano jedynie praktyczny samouczek. Dodam tylko, że również korzystam z Chromecast drugiej generacji. Google sprzedaje obecnie jeszcze wersję Ultra z obsługa rozdzielczości 4K, oraz Audio obsługującą jedynie strumieniowanie dźwięku (zestawienie danych technicznych na angielskojezycznej Wikipedia). Do tego na rynku można znaleźć liczne urządzenia, które posiadają wbudowaną funkcjonalność Chromecast (oznaczenie handlowe Chromecast built-in lub Google Cast). Są to telewizory i przystawki z systemem Android TV (np. Nvidia Shield TV, TV Sony, TV Philips), a także wspierane urządzenia audio (np. niektóre amplitunery Pioneer, Onkyo).

Poniżej lista aplikacje, które posiadają funkcję przesyłania, z autorskim podziałem na kategorie. Trafiły na nią serwisy dostępne w Polsce oraz zawierające treści lub interfejs w naszym języku, a do tego są przynajmniej umiarkowanie popularne. Ja testowałem ich działanie na urządzeniach mobilnych z systemem Android, ale większość działa również na urządzeniach z iOS.

Wideo publikowane przez internautów

 • YouTube
 • Vimeo
 • CDA.pl
 • Dailymotion

Wspierane są więc wszystkie najpopularniejsze serwisy w Polsce. W serwisie YouTube, występuje też opcja dodawania materiałów do kolejki odtwarzania, a po jej zakończeniu, mogą być odtwarzane filmiki, proponowane automatycznie. Do tego umożliwia on również wypożyczanie lub zakup filmów pełnometrażowych, zarówno z własnego kanału (Filmy YouTube), ale także z kanałów firm trzecich (choć jedyny polski jaki znam to Sala Kinow Premium). CDA.pl posiada także strefę premium, do której nieograniczony dostęp uzyskuje się po opłaceniu miesięcznego abonamentu.

Serwisy wideo z płatną subskrypcją

 • Netflix
 • Showmax
 • HBO GO

Przy Netflix i HBO GO automatycznie odtwarzane są kolejne odcinki serialu, w Showmax niestety nie. W sieci można też napotkać informacje o braku możliwości przesyłania napisów przez Showmax, ale obecnie opcja ta jest dostępna. Opisywane są również problemy HBO GO z przysyłaniem, jednak w odświeżonej w grudniu aplikacji zostały one rozwiązane. Dochodzi do tego jeszcze wyżej wspomniane CDA Premium, można byłoby więc odnieść wrażenie, że obsługiwane są wszystkie najbardziej znane w Polsce serwisy, oferujące pełen dostęp, w zamian za miesięczną opłatę. Jednakże brakuje Amazon Prime Video, który w Polsce wprawdzie jeszcze oficjalnie nie miał debiutu, to zaliczył tzw. miękki start. Mianowicie brak jest polskiego interfejsu, cennika w złotówkach, a do tego sporo materiałów nie przetłumaczono, w tym produkcji własnych np. programu The Grand Tour. Krążą jednak informacje o pełnej dostępności w naszym kraju, jeszcze w tym roku. Natomiast brak obsługi Chromecast, to wynik swego rodzaju przepychanek między Amazonem i Google, ale są silne przesłanki o ich rychłym zakończeniu.

Internetowe wypożyczalnie wideo

 • TVP VOD
 • Onet VoD
 • Filmy Google Play
 • CHILI Cinema

Serwis Onetu umieściłem na liście warunkowo, ponieważ w moim przypadku jedynie zwiastuny są prawidłowo przesyłane, a pełny materiał nie. Aplikacja w sklepie Google Play ma mieszane opinie, więc jedynie co pozostaje to czekać na poprawkę przy nadchodzących aktualizacjach. Z popularnych tego typu serwisów w Polsce, brakuje dwóch związanych z największymi komercyjnymi stacjami telewizyjnymi, a mianowicie Player od TVN i IPLA od Polsatu. W przypadku tego pierwszego nie zanosi się na zmiany, natomiast przedstawiciele drugiego zapowiadali wsparcie Chromecast do końca 2017 roku, ale jak na razie z tych planów się nie wywiązali. Brakuje jeszcze jednej znanej internetowej wypożyczali, czyli iTunes Store, jednakże poza urządzeniami Apple, wspiera ona jedynie komputery z Windowsem i nic ponadto.

Pozostałe z wideo

 • WP Pilot – pakiety kanałów TV przez Internet
 • Eurosport Player – dostęp do kanałów Eurosport 1 i 2 oraz dodatkowych treści
 • Twitch – transmisje z rozgrywek w gry wideo, także zawodowców

Najbardziej w tej grupie brakuje pozostałych kanałów sportowych dostępnych przez Internet, a mianowicie Eleven Sports, a także TVP Sport. W przypadku tego pierwszego można ratować się usługą WP Pilot, w której kanały Eleven Sports są dostępne.

Serwisy muzyczne z płatną subskrypcją

 • Spotify
 • Tidal
 • Deezer
 • Muzyka Google Play

W przypadku urządzeń Chromecast z HDMI to pomysł przesyłania muzyki jest taki sobie, gdyż na ekranie zobaczymy pasek odtwarzania i ew. okładkę albumu. Jednakże obsługa przesyłania w powyższych serwisach skierowana jest głównie do posiadaczy wersji Chromecast Audio. Z większych graczy, co nie powinno dziwić, brakuje oczywiście Apple Music.

Pozostałe audio

 • Sound Cloud – bezpłatny serwis z muzyką i podcastami
 • TuneIn Radio – serwis z stacjami radiowymi

Serwisów audio z obsługą Chromecast, jest dużo więcej, w tym przypadku ograniczyłem się do tych najbardziej znanych.

Na rynku funkcjonują również aplikacje, oferowane przez dostawców różnych usług (telefonii komórkowej, TV satelitarnej czy kablowej). Ponieważ ich użytkownikami mogą być abonenci określonych operatorów, nie byłem w stanie sprawdzić ich działania. Z udostępnionych informacji technicznych wynika, że z Chromecastem współpracuje jedynie PLAY NOW (od sieci Play).

Jak przedstawiłem, Chromecast na naszym rynku, pomimo braku oficjalnego wsparcia, posiada niezłą bazę aplikacji z treściami multimedialnymi. Trzeba jednak przyznać, że jest ona gorsza od najpopularniejszych aktualnych systemów Smart TV od Samsunga czy LG, choć wygrywa z tymi mniejszych producentów. Jednakże wszystkie te systemy Smart TV dość szybko tracą wsparcie producentów, co zwykle przekłada się na skurczenie oferty dostępnej po pewnym czasie. Google natomiast ciągle dba o aktualizacje Chromecast, a nawet jeśli pojawi się coś nowszego i wsparcie Chromecast zostanie zakończone, wymiana akcesorium będzie mniejszym kosztem niż zakup nowego telewizora. Szczególnie że Chromecast drugiej generacji to jedna z najtańszych opcji na poszerzenie funkcjonalności starszych telewizorów o funkcje sieciowe.