reklama

Microsoft, Amazon i Yahoo będą walczyć z Google Books

Strona główna Aktualności

O autorze

Trzy wielkie korporacje branży IT - Microsoft, Amazon i Yahoo - zapowiedziały, że wkrótce wytoczą przeciwko Google batalię sądową mająca na celu zlikwidowanie usługi Google Books. Konkurentom Googla nie podoba się porozumienie, jakie ten zawarł z wydawnictwami i autorami. Na jego mocy Google udostępnia Internautom obszerne fragmenty książek i pozwala wyszukiwać w nich wybranych fragmentów tekstu, w zamian przekazując część wpływów z reklam właścicielom praw do tych publikacji.

Microsoft, Amazon i Yahoo w ciągu kilku tygodni powołają do życia specjalne partnerstwo, w którego skład wejdzie jeszcze Gary Reback, znany prawnik specjalizujący się w prawie antymonopolowym oraz organizacja Internet Archive, która zajmuje się udostępnianiem książek w sieci i tworzy na ich bazie cyfrową bibliotekę.

Przyłączenie się do grupy i podjęcie działań antymonopolowych przeciwko Google zapowiedziały także różne środowiska dziennikarskie, biblioteki i wydawcy. Ich celem będzie skoordynowane złożenie pozwów przeciwko korporacji. Na chwile obecną trudno ocenić, kto z tej wojny wróci zwycięsko.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama