Microsoft AntiSpyware do testów

Strona główna Aktualności

O autorze

Dziś ukazała się publiczna wersja Beta 1 produktu firmy Microsoft mającego ułatwić walkę z oprogramowaniem typu SpyWare. Wraz z wbudowaną w Windows XP zaporą i tworzonym dopiero programem antywirusowym ma on zapewnić dostateczną ochronę przed zagrożeniami płynącymi z Internetu, bez potrzeby korzystania z produktów innych firm. Wstępna wersja Beta 1 programu działa do końca lipca 2005, do tego czasu spodziewane jest już kolejne wydanie. Nowy program nazwany przynajmniej na dziś Microsoft AntiSpyware przypomina możliwościami swoje odpowiedniki takie jak Lavasoft Ad-aware lub Spybot Search & Destroy (S&D). Obsługa wszystkich funkcji wspomagana jest kreatorami, tak więc zarówno zaawansowani użytkownicy jak i początkujący nie powinni mieć trudności ze skutecznym skonfigurowaniem wszelkich elementów mechanizmu wyszukiwania oprogramowania śledzącego.

Przy pierwszym uruchomieniu program w czterech krokach przeprowadza przez konieczne etapy konfiguracji: uruchomienie początkowej i automatycznej aktualizacji baz oraz samego oprogramowania; włączenie ochrony przed spyware w czasie rzeczywistym; opcjonalne wzięcie udziału w programie SpyNet, pozwalającym na automatyczną wymianę informacji o zagrożeniach internetowych pomiędzy użytkownikami programu oraz przeprowadzenia pierwszego skanowania systemu, a także zaprogramowania codziennych kontroli (domyślnie o 2:00, warto zmienić tę godzinę jeśli komputer nie jest o tej porze włączony). Użytkownicy mniej zaawansowani mogą na tym zaprzestać, osoby chcące dostosować program do swoich potrzeb mają ku temu wiele okazji.

Warto zwrócić uwagę na liczne agenty chroniące przed niechcianymi zmianami w czasie rzeczywistym - znajduje się tu między innymi moduł monitorujący zmiany konfiguracji połączeń telefonicznych i dostęp do sieci bezprzewodowej, a także zabezpieczający przed popularnymi dla programów typu spyware modyfikacjami ustawień systemu (np. zmiany w pliku hosts, czy podmiana plików systemowych). Wśród zaawansowanych opcji można znaleźć przydatne narzędzie do przywracania domyślnych ustawień przeglądarki internetowej, które pozostają zmienione i uprzykrzają korzystanie z komputera często nawet po usunięciu wirusów i robaków internetowych. System Explorers pozwalają na szybkie usunięcie z jednego miejsca wszystkich podejrzanych komponentów, takich jak kontrolki ActiveX, paski narzędziowe przeglądarek, dodatkowe menu Internet Explorera, czy programy uruchamiane przy starcie systemu.

Nie zabrakło również możliwości usuwania śladów korzystania z Internetu, takich jak ciastka, historia przeglądanych stron. W przyszłości podobne możliwości zostaną poszerzone na produkty innych firm, o czym świadczą niedostępne jeszcze identyczne opcje dla takich programów jak Acrobat Reader, ICQ, Kazaa, czy RealPlayer. Bardzo ciekawa jest także koncepcja wymiany informacji o zagrożeniach pomiędzy użytkownikami AntiSpyware poprzez sieć SpyNet - dzięki temu decyzje zaawansowanych użytkowników o pozostawieniu lub usunięciu potencjalnie groźnych komponentów są następnie sugerowane innym. Jak sprawdza się ten mechanizm w praktyce? Proponujemy pobrać program do testów i ocenić samemu.

Microsoft AntiSpyware pobrać można z Microsoft Download Center.

© dobreprogramy
s