Microsoft Baseline Security Analyzer 2.1 wydany

Strona główna Aktualności

O autorze

Po bardzo długiej przerwie (blisko rok po udostępnieniu ostatniej wersji beta), wydana została finalna wersja 2.1 przydatnego, choć niedocenianego, narzędzia Microsoft Baseline Security Analyzer. Pierwotnie zapowiadana była na 3 kwartał ub.r.

Microsoft Baseline Security Analyzer (MBSA) to bezpłatne narzędzie do sprawdzania stanu zabezpieczenia systemów, aplikacji i serwerów firmy Microsoft. Program sprawdza listę dostępnych poprawek i aktualizacji bezpieczeństwa, a następnie porównuje ją z tymi, które są zainstalowane na komputerze. Ponadto umożliwia sprawdzenie innych potencjalnych słabych punktów bezpieczeństwa tj. niebezpiecznych ustawień konfiguracyjnych, zbyt prostych haseł, ustawień aktualizacji automatycznych itp. Po zakończeniu skanowania generowany jest przejrzysty raport. MBSA może być wykorzystywany zarówno do sprawdzania komputera na którym jest zainstalowany, a także innych komputerów w sieci.

Program może być przydatny nie tylko dla administratorów serwerów ale też "zwykłych" użytkowników, którzy nawet na bieżąco aktualizując swój komputer, mogą sprawdzić czy nie zapomnieli o jakichś słabych punktach. Minusem MBSA dla szerokiego odbiorcy może być tak naprawdę jedynie anglojęzyczny interfejs programu, choć trzeba przyznać, że już podstawowa znajomość języka angielskiego sprawi, że obsługa powinna być bardzo prosta.

Najważniejsze nowości w wersji 2.1 to przede wszystkim wsparcie dla systemów Windows Vista oraz Windows Server 2008. MBSA może nie tylko być uruchomiony na komputerach pracujących pod kontrolą Visty i nowego Windows Server ale też skanować inne komputery w sieci pracujące pod kontrolą tych systemów. Inne nowości to m.in. pełne wsparcie dla platform 64-bitowych, ulepszone skanowanie SQL Server 2005, wsparcie dla najnowszej technologii Windows Update Agent (WUA) oraz zaktualizowany interfejs graficzny programu.

MBSA w wersji 2.1 można pobrać w dziale PROGRAMY -> Bezpieczeństwo -> Inne programy zabezpieczające

© dobreprogramy