Microsoft Expression: Kolejne wersje CTP

Strona główna Aktualności

O autorze

Na stronach Microsoft pojawiły się do pobrania najnowsze, przedpremierowe wersje CTP (Community Technology Preview) programów Graphics Designer i Interactive Designer, które wejdą w skład Microsoft Expression - pakietu graficznego nad którym od jakiegoś czasu pracuje korporacja. Jego skład, oprócz dwóch wspomanianych programów uzupełni także Web Designer.

Graphics Designer (znany wcześniej jako Acrylic) jest dosyć niespotykanym połączeniem programu do grafiki wektorowej i rastrowej. Podobnie jak CorelDRAW czy Adobe Illustrator pozwala na tworzenie obiektów wektorowych (krzywych, kształtów predefiniowanych jak i dostępnych od niedawna w CorelDRAW swobodnych kształtów specjalnych) organizowanych w struktury warstwowe. Warstwy te można jednak mieszać z warstwami całkowicie rastrowymi, co znacznie wykracza poza możliwości importu grafiki rastrowej do np. CorelDRAW.

Interactive Designer (znany wcześniej jako Sparkle) pozwala tworzyć grafiki animowaną na potrzeby interfejsów użytkownika do aplikacji desktopowych, webowych i mobilnych, przy wykorzystaniu bogatych możliwości .NET Framework 3.0 (znanego wcześniej jako WinFX). Program pozwala na tworzenie dwu- i trzywymiarowej grafiki, animacji, elementów interfejsów dla aplikacji, dynamicznych kompozycji, powiązań z danymi zewnętrznymi, edycję stylów i szablonów, oraz zarządzania zasobami. Program jest uznawany za funkcjonalną konkurencję do produktów Adobe/Macromedia - Flash MX oraz Director MX.

Rodzinę uzupełnia Web Designer, który będzie funkcjonalnie jednym z następców FrontPage (drugim będzie SharePoint Designer 2007) i ma służyć do tworzenia stron internetowych. Program ten, znany wcześniej pod nazwą Quartz, pozwala tworzyć strony metodą WYSIWYG, czyli bez konieczności znajomości HTMLa i CSS. Duży nacisk położono na zgodność ze standardami, m.in. w stosunku do CSS. Web Designer co prawda nie używa XHTML Strict ale XHTML Transitional, jednak przestrzeganie standardów udaje się całkiem dobrze w porównaniu do niektórych poprzednich produktów Microsoftu.

Najnowsze, czerwcowe wersje CTP programów Graphics Designer oraz Interactive Designer dostępne są do pobrania z witryny Microsoft Download Center. Oba programy powinny bezproblemowo współpracować z opublikowaną niedawno majową wersją CTP1 programu Web Designer. Pobierając wersje CTP warto zdawać sobie sprawę z tego, że edycje te nie są nawet wersjami beta. To po prostu możliwość interakcji z zespołem tworzącym produkt - programiści pokazują użytkownikom wczesny w tym wypadku stan zaawansowania prac i liczą na opinie. Dlatego też należy liczyć się z napotkaniem błędów oraz trudności w zakresie odkrywania niektórych elementów funkcjonalności, do których mogą nie być jeszcze gotowe kontrolki interfejsu.

Oficjalna premiera Microsoft Expression zapowiadana jest na początek 2007 r. Wiecej informacji na temat pakietu można uzyskać na witrynie poświęconej Microsoft Expression.

© dobreprogramy
s