Microsoft Expression Web Designer

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft udostępnił przedpremierową wersję CTP (Community Technology Preview) programu Expression Web Designer - ostatniego składnika pakietu graficznego Microsoft Expression, o którym pisaliśmy już kilkukrotnie.

Expression Web Designer będzie jednym z następców FrontPage (drugim będzie SharePoint Designer 2007) i ma służyć do tworzenia stron internetowych. W pakiecie są jeszcze Expression Graphic Designer (do tworzenia i edycji grafiki rastrowej i wektorowej) i Expression Interactive Designer (tworzenie animacji na podobieństwo Macromedia Flash).

Expression Web Designer, znany wcześniej pod nazwą Quartz, pozwala tworzyć strony metodą WYSIWYG, czyli bez konieczności znajomości HTMLa i CSS. Duży nacisk położono na zgodność ze standardami, m.in. w stosunku do CSS. Web Designer co prawda nie używa XHTML Strict ale XHTML Transitional, jednak przestrzeganie standardów udaje się całkiem dobrze w porównaniu do niektórych poprzednich produktów Microsoftu. Program integruje się z ASP .NET 2.0 jako backendem.

Na witrynie Microsoft Download Center można pobrać przedpremierową wersję CTP programu Expression Web Designer. Dostępne są także udostępnione wcześniej wersje CTP programów Expression Graphic Designer oraz Expression Interactive Designer. Pobierając wersje CTP warto zdawać sobie sprawę z tego, że edycje Community Technology Preview nie są nawet wersjami beta. To po prostu możliwość interakcji z zespołem tworzącym produkt - programiści pokazują użytkownikom wczesny w tym wypadku stan zaawansowania prac i liczą na opinie. Dlatego też należy liczyć się z napotkaniem błędów oraz trudności w zakresie odkrywania niektórych elementów funkcjonalności, do których mogą nie być jeszcze gotowe kontrolki interfejsu.

Cały pakiet Expression będzie dostępny na początku 2007 roku. Wiecej informacji na temat pakietu można uzyskać na witrynie poświęconej Microsoft Expression.

© dobreprogramy
s