Microsoft Office 2013 działa na Linuksie i Maku. To sukces współtwórców Wine

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Deweloperzy firmy CodeWeavers pochwalili się wielkim osiągnięciem. Udało im się wreszcie w środowisku CrossOver uruchomić Microsoft Office 2013 – pakiet biurowy, który do tej pory działał wyłącznie na Windowsach. Teraz będzie można korzystać z niego także na macOS-ie i Linuksie. W przyszłości zaś najpewniej nie będzie trzeba korzystać z płatnego CrossOvera – swoje łatki firma wprowadza do opensource’owego projektu Wine.

Do tej pory próby zarejestrowania i uruchomienia Microsoft Office 2013 w symulowanym środowisku Windowsa kończyły się porażką. Szczerze mówiąc, nawet Office 2010 działało tak sobie. Rekomendowaną przez CodeWeavers wersją było Office 2007, pakiet co by nie mówić już dość leciwy. Po czterech latach prac udało się jednak w końcu pokonać przeszkody.

W wersji alfa CrossOver 16 możliwe jest już uruchomienie Worda, Excela i PowerPointa z pakietu Office 2013, działa też Microsoft Project. Działa otwieranie, tworzenie, edycja, zapisywanie i drukowanie dokumentów tych programów. Co szczególnie istotne, działa też aktywacja Office – zarówno za pomocą klucza produktu jak i przez subskrypcję Office 365.

Na tym starania deweloperów się nie skończą. W CrossOver 17 pojawić się ma wsparcie dla najnowszego Office 2016, jak również możliwość uruchomienia Outlooka 2013. Dla użytkowników Maka nie jest to aż tak istotna sprawa, oni zawsze mogą sięgnąć po oficjalne wydanie Office 2016 na Maka, ale z Linuksem sytuacja jest zupełnie inna. Prawdopodobieństwo tego, że Microsoft kiedykolwiek wyda swój pakiet biurowy na desktopowego Linuksa jest znikome.

Warto pamiętać, że kupując licencje na komercyjny CrossOver wspieramy rozwój otwartego środowiska win32 dla systemów uniksowych, czyli Wine. Dzięki temu w przyszłości każdy użytkownik macOS-a czy Linuksa będzie mógł skorzystać z windowsowego oprogramowania biurowego – i nie tylko. Obecnie pod Wine działają już tysiące popularnych programów stworzonych na Windows. Jako że uruchamiane są one wewnątrz „butelek” z symulowanym Windowsami, użytkownicy mają też nad nimi większą kontrolę.

© dobreprogramy