reklama

Microsoft Office 365 zintegrowane z usługą elektronicznego podpisu

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Office 365 już wkrótce przyniesie swoim użytkownikom rzecz bardzo przydatną w biznesie – mechanizm elektronicznych podpisów. Dzięki umowie, jaką Microsoft podpisał z firmą DocuSign, dostawcą usług zarządzania tożsamością, możliwe stanie się podpisywanie i wysyłanie poświadczonych dokumentów bezpośrednio z Worda, Outlooka czy SharePointa Online, bez konieczności zabawy z drukowaniem, podpisywaniem papierowej kopii i jej skanowaniem.

Cyfrowe podpisy stworzone za pomocą usługi DocuSign nie mają żadnych wad prawnych na terenie USA (zgodność z ustawą ESIGN) i Unii Europejskiej (zgodność z dyrektywą UE o podpisach elektronicznych). Mogą więc znacząco uprościć obieg dokumentów w organizacjach korzystających z Office 365, tym bardziej, że połączenie DocuSign z aplikacjami Microsoftu odbyło się w kompleksowy sposób. Nie tylko zintegrowano platformy, ale poprzez połączenie DocuSign z Windows Azure Active Directory możliwe stało się ujednolicenie logowania do obu usług. Podpisane dokumenty są automatycznie zapisywane w dysku OneDrive.

Niestety za pełną dostępność usługi cyfrowych podpisów trzeba będzie zapłacić. W darmowej wersji podpisy są darmowe, ale wysłać możemy maksymalnie pięć tak podpisanych dokumentów. Ceny dla wersji bez ograniczeń mają być jednak przystępne, nawet dla mniejszych organizacji – abonament bez ograniczeń co do liczby podpisanych i wysłanych dokumentów ma kosztować do 300 euro rocznie.

Od technicznej strony oferta DocuSign nie jest jakoś szczególnie innowacyjna. Wgrane do działającej w chmurze usługi elektronicznego podpisu dokumenty zostają zaszyfrowane (niestety nie udało się ustalić, za pomocą jakich kryptosystemów), a następnie utworzony zostaje ich kryptograficzny skrót, załączony do dokumentu jako dowód, że nie dokonywano przy nim manipulacji. Do tego dochodzą rozmaite dodatkowe mechanizmy potwierdzeń, jak np. wykorzystanie biometrii (wzorca głosu użytkownika), systemu kodów jednorazowych i uwierzytelnienia na bazie wiedzy. Firma zapewnia też usługi zarządzania przetwarzaniem formularzy, udowadniania tożsamości podpisującego, niezawodnego przekazywania danych i zarządzania dokumentami. Jej największą w tym wszystkim zaletą jest biznesowa rozpoznawalność – wśród klientów DocuSign znaleźć można największe firmy z USA i Unii Europejskiej.

Zarówno Microsoft jak i DocuSign podkreślają, że to dopiero początek współpracy między firmami, która w przyszłości stanie się strategiczną relacją, która umożliwi innowacje i nowe funkcjonalności w ich usługach. Wygląda na to, że słowa te nie są rzucane na wiatr – Microsoft otrzymuje prawdziwą killer-app dla Office 365, jeszcze bardziej umacniając swoją przewagę nad konkurencją w dziedzinie pakietów biurowych dla biznesu, zaś DocuSign, starający się o zdobycie finansowania na poziomie rzędu 100 mln dolarów, przez współpracę z Redmond jeszcze bardziej uwiarygadnia się w oczach inwestorów.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama