Microsoft Office Accounting Express 2007 - czy warto?

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft zaprezentował nowy produkt - Microsoft Office Accounting 2007. Jest to nowa wersja oprogramowania finansowo-księgowego dla małych firm, funkcjonującego poprzednio pod nazwą Microsoft Office Small Business Accounting 2006.

Nie byłoby w tej informacji być może nic specjalnie interesującego (w końcu wiele takich i to polskich programów jest dostępnych na rynku) gdyby nie fakt, że wraz z wersją 2007 Microsoft zdecydował się się na wydanie bezpłatnej wersji tego produktu pod nazwą Microsoft Office Accounting Express 2007. Równolegle będzie też (od przyszłego roku) sprzedawana za 149 dolarów bardziej rozbudowana wersja o nazwie Microsoft Office Accounting Professional 2007. Podstawowa funkcjonalność obu programów obejmuje wystawianie faktur, prowadzenie kartotek kontrahentów i pracowników, zarządzanie finansami i zobowiązaniami podatkowymi, a także generowanie raportów. Do tego dochodzi kilka opcji ułatwiających sprzedaż online oraz możliwość wymiany danych z aplikacjami pakietu Microsoft Office (którego program jest uzupełnieniem).

Informacje o bezpłatnej wersji zostały zaraz opublikowane na kilku polskich serwisach, a jego wersja instalacyjna dodana nawet do ich działów z plikami (przynajmniej w jednym przypadku). Odnieść można jednak wrażenie, że rzucając się na "darmochę" nikt chyba nie zadał sobie pytania "czy warto?", a najprawdopodobniej nawet w ogóle nie zainstalował tego programu...

Pomijając już fakt, że Office Accounting Express 2007 jest dostępny wyłącznie w anglojęzycznej wersji to jest to produkt przeznaczony na rynek amerykański. Znając specyfikę i odmienność polskich przepisów można się więc z góry spodziewać, że będzie duży problem z jego zaadoptowaniem do naszych warunków. Przypuszczenia ta okazują się trafne. Już na etapie uzupełniania danych o swojej firmie (na etapie konfigurowania programu) okazuje się, że nie można wybrać innego kraju siedziby firmy niż Stany Zjednoczone. Z tym mankamentem można sobie jeszcze poradzić edytując ręcznie dane firmy drukowane na fakturach ale napotykamy na kolejne przeszkody. Należy do nich np. schemat druku faktury - nie dość, że po angielsku (z nagłówkiem Invoice i innymi opisami w tym języku) to jeszcze kolumna gdzie mają być wyszczególniane podatki naliczane od sprzedawanego towaru/usługi nie jest oznaczona jako VAT (tylko po amerykańsku TAX). Podobnych różnic jest oczywiście więcej.

Wszystko to powoduje, że zakres potencjalnego wykorzystania programu w polskich warunkach jest mocno ograniczony. Można oczywiście posiłkować się nim przy wystawiania faktur eksportowych czy korzystać z innej funkcjonalności zawartej w programie, niemniej rozwiązanie jako takie może stanowić w naszym kraju na chwilę obecną raczej ciekawostkę. Z tego też względu nie publikujemy Microsoft Office Accounting Express 2007 na łamach działu Programy w naszym vortalu. Warto przy tym jednak podkreślić, że patrząc w oderwaniu od polskich realiów, cały program jest dość interesujący - m.in. zwracają uwagę pomocne kreatory i diagramy, spotykane w wielu programach (np. multimedialnych) ale w oprogramowaniu biznesowym raczej rzadko. Dostępnych jest także kilka funkcji nie spotykanych w polskich aplikacjach tego typu. Miejmy więc nadzieję, że doczekamy się kiedyś spolonizowanej i dostosowanej do naszych warunków wersji tego programu.

Osoby, które chciałyby mimo wszystko zapoznać się z Microsoft Office Accounting Express 2007 odsyłamy na stronę www.ideawins.com, gdzie dostępna jest do pobrania wersja instalacyjna programu.

© dobreprogramy
s