Microsoft Office bez OpenDocument

Strona główna Aktualności

O autorze

Klika dni temu informowaliśmy o zaskakującej decyzji firmy Microsoft, która postanowiła wesprzeć format OpenDocument w staraniach uzyskania akceptacji ANSI. Teraz okazało się, że nieco wbrew temu, firma nie będzie wdrażać obsługi tego formatu w pakiecie Office.

Poparcie OpenDocument było o tyle dziwne, że Microsoft od jakiegoś czasu mocno promuje swój nowy format OpenXML oraz stara się o jego akceptację w międzynarodowych organizacjach standaryzacyjnych. Najnowsze informacje na temat planów firmy wydają się tłumaczyć tą decyzję.

Brytyjski oddział serwisu ZDNet otrzymał informacje od Nicka McGratha, dyrektora strategii brytyjskiego Microsoftu, że ODF nie spełnia wymagań firmy i w związku z tym nie będzie obsługiwany przez Office. Dodał on też, że pakiety takie jak OpenOffice nie będą w stanie dobrze pracować na dokumentach stworzonych w nowym Office.

Jeden z liderów projektu OpenOffice, John McCreesh, powiedział, że Microsoft nie chce wdrażać ODF, gdyż nie ma możliwości kontrolowania go, a stwierdzenie, że nie można przenosić dokumentów między pakietami jest nonsensem.

Z całej tej sytuacji można wyciągnąć wniosek, że decyzja firmy Microsoft o wsparciu ODF była raczej pustym gestem, gdyż i tak promowany będzie OpenXML i tylko z niego będzie można korzystać w Office.

© dobreprogramy
s